Zmarł Walter Chandoha - fotograf, który robił zdjęcia kotów, zanim stało się to modne

Zmarł Walter Chandoha - fotograf, który robił zdjęcia kotów, zanim stało się to modne

Zdjęcia kotów. Czy jest coś bardziej popularnego, a zarazem… mniej profesjonalnego? W dzisiejszych czasach fotografie psów i kotów kojarzą nam się głównie z fotografią amatorską, ale kto z nas nie uśmiechnie się na widok ładnego kociego pyszczka? Już na długo przed internetem twórcy reklam wiedzieli, że może znacząco zwiększyć sprzedaż ich produktu. Temat ten całe swoje życie zgłębiał Walter Chandoha.

Walter Chandoha fotografował psy, konie i inne zwierzęta, ale znany jest przede wszystkim ze zdjęć kotów. Fotografie pojawiały się w magazynach takich jak Life czy National Geographic, na puszkach niezliczonych marek kocich karm, w kalendarzach oraz książkach.

Był czas, gdy kocie wizerunki były używane do zilustrowania wszystkiego. Chandoha tworzył reklamy zarówno dla wielu firm widniejących na liście Fortune 500 jak i dla małych “startupów”. W pewnym momencie wejście do sklepu zoologicznego było dla Chandohy niczym wejście do małej prywatnej galerii - na każdej puszce i opakowaniu karmy, niezależnie od marki, widniało jego zdjęcie.

fot. Walter Chandoha

fot. Walter Chandoha, "Kitten Attack", 1964

Studyjne fotografie, wykonywane często na kolorowym tle, przedstawiają koty i kocięta w portretach solowych i grupowych. Koty - trudni modele - potrzebowały małej pomocy w pozowaniu. Maria Chandoha, żona fotografa, głaskała je i przytulała utrzymując w odpowiednim miejscu, a Walter krył się za kamerą, wydając różne dźwięki.

"Szczekałem i miauczałem, aby zwrócić uwagę zwierząt. Maria potrafiła po samym napięciu mięśni na ich pyszczkach stwierdzić czy są zrelaksowane. Gdy tylko zobaczyłem, że dzieje się coś ciekawego, krzyczałem: Maria, idź już! A ona zabierała ręce i usuwała się z kadru.” - opowiadał fotograf w wywiadzie dla magazynu The New York Times w 2014 roku.

fot. Walter Chandoha

fot. Walter Chandoha

Chandoha korzystał z wielu sztuczek: pocieranie boczkiem ucha kociaka by zachęcić większego kota do polizania; rozmazanie majonezu na ustach kotki by wysunęła język, odseparowanie jednego z kociaków od rodzeństwa by mama-kotka podbiegła i zaniosła małego w pyszczku z powrotem do kosza.

Chandoha poznał podstawy fotografii w ciemni w Lens Club w Bayonne, a 12-tygodniowa praca jako asystent fotografa po ukończeniu szkoły średniej dodatkowo rozwinęła jego umiejętności. Po wcieleniu do armii Chandoha został fotografem prasowym, a następnie służył jako fotograf wojenny na południowym Pacyfiku. Uczęszczał na studia na kierunku związanym z finansami i rachunkowością, a w wolnym czasie fotografował uliczne scenki Nowego Jorku.

Jedna z najbardziej znanych fotografii Chandohy, "The Mob", powstała przed jego studiem fotograficznym. Przedstawia pięć zdeterminowanych kotów kroczących drogą na terenie farmy niczym gang. - "Nadszedł czas na obiad więc zawołałem “kici, kici” i nagle przybiegła całą ta grupa” - mówił Chandoha CNN w 2016 roku. Fotograf natychmiast położył się na brzuch i uchwycił koci gang. Kolejne popularne zdjęcie, wielokrotnie wykorzystane na pocztówkach i kartkach z życzeniami, ukazuje jego córkę Paulę w wieku sześciu lat, w bezzębnym uśmiechu z kociakiem na ramieniu.

fot. Walter Chandoha, "The Mob"

Chandoha zmarł 11 stycznia tego roku. Przez całe życie wykonał mniej więcej 90 000 zdjęć kotów. W chwili śmierci miał 98 lat. Aż do ostatniej chwili fotograf pracował nad retrospektywną książką z 300 zdjęciami kotów. Pozycja zostanie wydana w tym roku przez wydawnictwo Taschen.

Więcej zdjęć fotografa znajdziecie pod adresem chandohaphotography.com.

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Polecane artykuły
Pokaż zdjęcia kuratorce z Tate Modern - ruszył nabór do przeglądu portfolio w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie
26 Kwi 2019
Chcesz aplikować do szkoły fotograficznej, nie możesz zdecydować się w jakim kierunku podążyć ze swoją fotografią, a może po prostu potrzebujesz porady na temat projektu nad którym pracujesz? Weź udział w 14. przeglądzie portfolio Miesiąca Fotografii w Krakowie.
0
Rusza cashback na obiektywy Samyang AF do Sony E. Można zaoszczędzić do 350 zł na jednym modelu
26 Kwi 2019
Jeśli waszą uwagę zwróciły najnowsze, wyposażone w układ AF obiektywy Samyang, właśnie nadarza się świetna okazja na ich zakup. Do końca czerwca potrwa promocja cashback, w ramach której można otrzymać łącznie 1350 zł zwrotu.
0
Jeden slider zamiast panelu Develop? Zobacz, jak działa “sztuczna inteligencja” nowej generacji w programie Luminar 3.1.0
26 Kwi 2019
W połowie kwietnia informowaliśmy was o nowej odsłonie bazującego na sieciach neuronowych slidera Accent AI, który pojawić miał się wraz z aktualizacją programu Skylum Luminar. Uaktualnienie dostępne jest już do pobrania. Zobaczcie na co stać automatyczny system poprawiania zdjęć.
0
Laowa Probe Cine 24 mm f/14 Macro 2:1 w nowej kinematograficznej odsłonie. Znamy polską cenę
26 Kwi 2019
Venus Optics nie zwalnia tempa. Firma właśnie zaprezentowała model Laowa Probe Cine 24 mm f/14 Macro 2:1 w wersji filmowej z mocowaniem Arri PL. Poza tym pokazała kilka nagrań przykładowych.
0