Zmarł Walter Chandoha - fotograf, który robił zdjęcia kotów, zanim stało się to modne

Zdjęcia kotów. Czy jest coś bardziej popularnego, a zarazem… mniej profesjonalnego? W dzisiejszych czasach fotografie psów i kotów kojarzą nam się głównie z fotografią amatorską, ale kto z nas nie uśmiechnie się na widok ładnego kociego pyszczka? Już na długo przed internetem twórcy reklam wiedzieli, że może znacząco zwiększyć sprzedaż ich produktu. Temat ten całe swoje życie zgłębiał Walter Chandoha.

1

Autor: Julia Kaczorowska

22 Styczeń 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Walter Chandoha fotografował psy, konie i inne zwierzęta, ale znany jest przede wszystkim ze zdjęć kotów. Fotografie pojawiały się w magazynach takich jak Life czy National Geographic, na puszkach niezliczonych marek kocich karm, w kalendarzach oraz książkach.

Był czas, gdy kocie wizerunki były używane do zilustrowania wszystkiego. Chandoha tworzył reklamy zarówno dla wielu firm widniejących na liście Fortune 500 jak i dla małych “startupów”. W pewnym momencie wejście do sklepu zoologicznego było dla Chandohy niczym wejście do małej prywatnej galerii - na każdej puszce i opakowaniu karmy, niezależnie od marki, widniało jego zdjęcie.

fot. Walter Chandoha

fot. Walter Chandoha, "Kitten Attack", 1964

Studyjne fotografie, wykonywane często na kolorowym tle, przedstawiają koty i kocięta w portretach solowych i grupowych. Koty - trudni modele - potrzebowały małej pomocy w pozowaniu. Maria Chandoha, żona fotografa, głaskała je i przytulała utrzymując w odpowiednim miejscu, a Walter krył się za kamerą, wydając różne dźwięki.

"Szczekałem i miauczałem, aby zwrócić uwagę zwierząt. Maria potrafiła po samym napięciu mięśni na ich pyszczkach stwierdzić czy są zrelaksowane. Gdy tylko zobaczyłem, że dzieje się coś ciekawego, krzyczałem: Maria, idź już! A ona zabierała ręce i usuwała się z kadru.” - opowiadał fotograf w wywiadzie dla magazynu The New York Times w 2014 roku.

fot. Walter Chandoha

fot. Walter Chandoha

Chandoha korzystał z wielu sztuczek: pocieranie boczkiem ucha kociaka by zachęcić większego kota do polizania; rozmazanie majonezu na ustach kotki by wysunęła język, odseparowanie jednego z kociaków od rodzeństwa by mama-kotka podbiegła i zaniosła małego w pyszczku z powrotem do kosza.

Chandoha poznał podstawy fotografii w ciemni w Lens Club w Bayonne, a 12-tygodniowa praca jako asystent fotografa po ukończeniu szkoły średniej dodatkowo rozwinęła jego umiejętności. Po wcieleniu do armii Chandoha został fotografem prasowym, a następnie służył jako fotograf wojenny na południowym Pacyfiku. Uczęszczał na studia na kierunku związanym z finansami i rachunkowością, a w wolnym czasie fotografował uliczne scenki Nowego Jorku.

Jedna z najbardziej znanych fotografii Chandohy, "The Mob", powstała przed jego studiem fotograficznym. Przedstawia pięć zdeterminowanych kotów kroczących drogą na terenie farmy niczym gang. - "Nadszedł czas na obiad więc zawołałem “kici, kici” i nagle przybiegła całą ta grupa” - mówił Chandoha CNN w 2016 roku. Fotograf natychmiast położył się na brzuch i uchwycił koci gang. Kolejne popularne zdjęcie, wielokrotnie wykorzystane na pocztówkach i kartkach z życzeniami, ukazuje jego córkę Paulę w wieku sześciu lat, w bezzębnym uśmiechu z kociakiem na ramieniu.

fot. Walter Chandoha, "The Mob"

Chandoha zmarł 11 stycznia tego roku. Przez całe życie wykonał mniej więcej 90 000 zdjęć kotów. W chwili śmierci miał 98 lat. Aż do ostatniej chwili fotograf pracował nad retrospektywną książką z 300 zdjęciami kotów. Pozycja zostanie wydana w tym roku przez wydawnictwo Taschen.

Więcej zdjęć fotografa znajdziecie pod adresem chandohaphotography.com.

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Adam Lach autorem prasowego Zdjęcia Roku - wyniki Grand Press Photo 2021
Adam Lach autorem prasowego Zdjęcia Roku - wyniki Grand Press Photo 2021
Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji największego polskiego konkursu fotografii prasowej. Najlepszą fotografią zostało uznane zdjęcie Adama Lacha, wykonane podczas...
143
0
Najlepsze polskie zdjęcia prasowe roku - fotografie finalistów Grand Press Photo 2021
Najlepsze polskie zdjęcia prasowe roku - fotografie finalistów Grand Press Photo 2021
Poznaliśmy finalistów tegorocznej edycji konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo. To w sumie 272 fotografie, które rywalizują o tytuł fotografa roku i główne...
315
5
Decade of Change - Polacy wśród zwycięzców konkursu fotograficznego poświeconego zmianom na Ziemi
Decade of Change - Polacy wśród zwycięzców konkursu fotograficznego poświeconego zmianom na Ziemi
Organizowany przez wydawcę British Journal of Photography konkurs Decade of Change jako pierwszy w całości poświęcony jest zmianom klimatu, środowisku i wpływowi...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)