Starzeć się z godnością - portrety psich seniorów Nancy LeVine

Coraz bardziej niedomagające ciało, ale w oczach wciąż blask z dawnych lat. Przypominamy projekt, w ramach którego Nancy LeVine sfotografowała ponad setkę psich seniorów w Stanach Zjednoczonych. 

Autor: Julia Kaczorowska

3 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Fotografka Nancy LeVine poświęciła lata by przemierzyć Amerykę - od Kauai do Martha's Vineyard, od Seattle do Natchez - i spotkać psich seniorów oraz seniorki. Efektem jest ponad 100 portretów psów, niektórych ukochanych przez swoich właścicieli, niektórych dożywających swoich ostatnich dni w schroniskach. 

Teksas. Jake, 16 lat, fot. Nancy LeVine

"Senior Dogs Across America" to nie tylko zdjęcia czworonogów, na widok których uśmiechniemy się czy wzruszymy. Cykl LeVine u wielu z nas mogą wywołać zadumę. Starzejące się zwierzęta, które często towarzyszyły swoim właścicielom w najważniejszych momentach ich życia, przypominają nam o naszych własnym, nieuniknionym, przemijaniu.

Wszystko zaczęło się lata temu, od śmierci psów fotografki. W 2006 roku LeVine napisała:
 Mój pies, moja muza, dziś zmarła. W moje urodziny. Odeszła tylko pięć miesięcy po swojej siostrze. Polizała moje łzy w ostatnie chwile swojego życia. Dziewięć miesięcy zajmowania się dwoma podupadającymi ciałami się zakończyło. Wizyty u weterynarzy, akupunkturzystów, kardiologów, leki, suplementy, wózki, moje wyczulenie na ich ciche potrzeby… Kochałam je całym sercem. Chciałabym uczcić swoją pracą wyjątkowy żywot każdego starzejącego się psa. 

New York. Poopie, 14 lat, fot. Nancy LeVine

LeVine rozpoczynając projekt miała w pamięci różnorodny spektakl ludzkich charakterów, uchwycony przez Roberta Franka w książce 'The Americans' w latach 50. XX wieku. Podobnie jak ludzie, każdy pies starzeje się inaczej, a LeVine poszukiwała takich, które reprezentują tę różnorodność. Niektóre starsze psy, które poznała, nadal biegały po farmach, zaganiając owce, podczas gdy inne ledwo chodziły. Niezależnie od tego wypatrywała w nich godności i wdzięku, starając się uchwycić to na fotografiach.

Wyoming. Biscuit, 13 lat, fot. Nancy LeVine

- Realizując ten projekt sama dożyłam wieku, by zacząć uświadamiać sobie swoją własną śmiertelność. Wkraczałam powoli w świat w którym ciała, kiedyś pełne witalności, szły coraz bardziej kruchą ścieżką - opowiada.

Wyoming. Ginger, 12 lat, fot. Nancy LeVine

- Oprócz motywu śmiertelności podczas realizacji projektu pojawił się także inny ważny dla mnie wątek. Gdy zaczynałam fotografować, media były pełne relacji o ostrym politycznym podziale w naszym kraju. Wszystko skupiało się na konfliktach między dwiema stronami. Jednak to, co zaobserwowałem w swoich podróżach, dało mi zupełnie inne wrażenie. Ludzie z empatią opiekowali się najbardziej bezbronnymi psami, a ja widziałam coś znacznie głębszego niż nasze podziały - zaznacza. 

Connecticut. Red, 12 lat, fot. Nancy LeVine

LeVine mogła obserwować zaangażowanie i miłość ludzi z różnych stron sceny politycznej do ich psich przyjaciół, a na przykładzie starszych psów rejestrowała odchodzenie z godnością i próbę czerpania jak najwięcej z każdego dnia.

- Starsze psy nie przejmowały się przeszłością czy przyszłością, były tylko tu i teraz, w pełni sobą. Możemy się od nich uczyć - wspomina. 

Massachusetts. Joon, 16 lat, fot. Nancy LeVine

Fotografka odnajdywała starsze zwierzaki w całych Stanach Zjednoczonych z pomocą weterynarzy, opiekunów psów, przyjaciół, a także odwiedzając schroniska. Na zdjęcia wybierała miejsca, które albo dobrze pasowały do charakteru danego psa, albo były jego ulubioną kryjówką.

Montana. Gussy, 15 lat, fot. Nancy LeVine

Zdjęcia z projektu zostały wydane w formie książki "Senior Dogs Across America". Mimo, że od wydania książki minęło już parę lat, Nancy LeVine wciąż fotografuje psich seniorów. Więcej zdjęć fotografki oraz wydruki jej zdjęć znajdziecie na stronie browneyesgalleryprints.com Profil projektu na Instagramie: @senior_dogs_across_america 

 

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Red Bull Illume 2023 - poznaliśmy wyniki najbardziej ekstremalnego konkursu fotografii sportowej
Red Bull Illume 2023 - poznaliśmy wyniki najbardziej ekstremalnego konkursu fotografii sportowej
Konkurs Red Bull Illume co dwa lata nagradza najlepsze ujęcia sportów ekstremalnych i związanej z nimi kultury. W tym roku po raz pierwszy w historii nagrodę główną otrzymała kobieta,...
8
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Za nami kolejna edycja „komediowego” konkursu fotograficznego, poświęconego dzikiej naturze. Wśród głównych zwycięzców Comedy Wildlife Photography Award znalazł się Polak Jacek...
20
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Adra Pallon to dokumentalista, który wykorzystując fotografię i multimedia pochyla się nad problemami społecznymi w bliskim mu regionie, Galicji. 
16
Powiązane artykuły