Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Tegoroczna odsłona prestiżowego konkursu World Press Photo różni się od pozostałych. Po raz pierwszy bowiem organizatorzy zastosowali system, w którym najpierw poznajemy listę nominowanych fotografów, a dopiero później - na finałowej gali - laureatów poszczególnych kategorii oraz autora zdjęcia roku.
- Ten ustanowiony proces ogłaszania wyników jest częścią nowych planów Fundacji World Press Photo mających na celu zwiększenie widoczności zaangażowanych fotoreporterów i dokumentalistów, którzy przekazują nam ważne historie - zaznacza organizator konkursu. - Fundacja spotkała się z dużym zainteresowaniem możliwej transmisji gali z wręczania nagród, która odpowiednio honoruje dziennikarzy wizualnych i ich historie. W związku z tym, że transmisja wymaga ogłoszenia na żywo zwycięzców z uprzednio ujawnionej listy kandydatów, fundacja wprowadza system nominacji oraz późniejsze ogłoszenie zwycięzców.
W tym roku do konkursu nadesłano przeszło 73 tys. zdjęć przez ponad 4,5 tys. fotografów ze 125 krajów. Spośród rekordowej liczby zgłoszeń, jury wybrało nominowanych autorów w ośmiu sekcjach, w tym jednej nowej kategorii dotyczącej środowiska. Nominacje otrzymało 42 fotografów z 22 krajów, a spośród nich aż 15 było już laureatami poprzednich edycji World Press Photo.
Nazwiska zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy 14 kwietnia na World Press Photo Festival, który odbędzie się w Amsterdamie. Autor zdjęcia roku otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. oraz sprzęt ufundowany przez firmę Canon.
- Najlepsze wizualne dziennikarstwo powinno mieć znaczenie dla ludzi, do których przemawia i dociera. Dziś Fundacja World Press Photo kontynuuje swoją tradycję od 1955 roku, ponieważ jury w naszych konkursach nominuje najlepszych fotografów i twórców. Wspaniałe prace w tej edycji naszego konkursu pomagają nam zrealizować nasz cel: połączyć świat z historiami, które mają znaczenie - powiedział Lars Boering, dyrektor World Press Photo Foundation.
Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, która wystartuje 14 kwietnia w Amsterdamie, a następnie odwiedzi ponad 100 miast w 45 krajach świata. Fotografie zostaną wydane także w formie pamiątkowego albumu.
Dziś poznaliśmy również nazwiska nominowanych osób w Digital Storytelling Contest, który naturalnie ewoluował ze znanego Multimedia Contest. - Technologie cyfrowe i rozpowszechnienie Internetu przekształciły sposób w jaki tworzymy i odbieramy historie. Digital Storytelling Contest nagradza najlepsze produkcje, które korzystają z nowych form dziennikarstwa - czytamy na stronie konkursu. W tym roku zgłoszono ponad 300 produkcji, w tym krótko i długometrażowych filmów, jak również projektów do Immersive Storytelling i Innovative Storytelling. Projekty nominowanych w tym roku w Digital Storytelling Contest twórców, jak również więcej informacji o finalistach World Press Photo znajdziecie na stronie www.worldpressphoto.org.