Real Time Only - tajski fotograf pokazuje azjatycką definicję decydującego momentu

Nieoczekiwana i nieprzewidywalna. Tymi słowami najlepiej można określić twórczość tajskiego fotografa ulicznego, Setsiri Silapasuwanchai. Zobaczcie wyjątkową galerię gdzie znajdziemy zarówno ulotne piękno chwili jak i okaleczone koty.

0
Maciej Luśtyk
11 Grudzień 2015
Artykuł na: 6-9 minut

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

”Pierwszy aparat, Ricoha KR5 Super 2, kupiłem będąc jeszcze w liceum. Czułem się tak jak zapewne czują się muzycy ze swoją pierwszą gitarą. Nikt wtedy nie używał lustrzanek, więc noszenie ze sobą aparatu sprawiało, że czułeś się “cool”. Ludzie patrzyli na ciebie jak na profesjonalistę.” - o początkach przygody z fotografią w nieopublikowanym wywiadzie dla serwisu 121clicks.com opowiada 40-letni tajski fotograf Setsiri Silapasuwanchai, internetowej publiczności znany bliżej jako Mr.Lightman1975.

Setsiri Silapasuwanchai jest członkiem kolektywu Looperscollective. Po skończeniu liceum udał się na studia artystyczne na uniwersytecie Chiangmai, gdzie ukończył kierunek poświęcony sztuce i fotografii. W latach 1995-2004 pracował dla największych tajskich magazynów. W 2005 zaczął fotografować na własną rękę, współpracując z agencjami reklamowymi. Teraz poświęca się pracy artystycznej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (25)

Choć z fotografią związany jest już od ponad 20 lat, dopiero niedawno, bo w 2013 roku, zainteresował się streetem. Mimo krótkiego stażu jego styl odznacza się wyjątkową mieszaniną nieprzewidywalności i doskonałego oka do wyłapywania właściwych momentów. Z pozornego chaosu, z pomocą Canona 6D i Ricoha GR, fotograf z wyczuciem kadruje chwile, które składają się na oryginalną definicję “decydującego momentu”. Chwila teraźniejsza pozostaje też główną inspiracją dla artysty. ”Real time only! Now, now, now!” - pisał w mailu do naszej redakcji, zapytany o to, co najbardziej kręci go w fotografii ulicznej.

”Kocham nieprzewidywalność chwili. Fotografia uliczna to praca na wielu poziomach. Od zwykłego fotografowania ludzi na ulicy, poprzez łatwe, humorystyczne zabawy formalne, po bardziej złożone techniki, które można nazwać mianem sztuki. To jak muzyka - im wyższy poziom osiągasz, tym twoja twórczość staje się trudniejsza w odbiorze. Najważniejsza jest jednak cierpliwość. Jeśli jesteś wystarczająco cierpliwy, na pewno odnajdziesz szczęście potrzebne do złapania dobrego ujęcia. Trzeba być tylko wystarczająco czujnym.” - opowiada o swoim stylu pracy.

Więcej ulicznych zdjęć fotografa znajdziecie na jego profilach w serwisach Flickr oraz Facebook.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Fotografia artystyczna ma się dobrze. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z LensCulture Art Photography Awards 2019
Fotografia artystyczna ma się dobrze. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z LensCulture Art Photography...
Co roku serwis Lensculture wyłania najlepsze zdjęcia swoich użytkowników w ramach kilku konkursów tematycznych. Zobaczcie fotografie artystyczne, które w tym roku...
13
0
Daniel Petryczkiewicz: “Denerwuje mnie pozerstwo i podłączanie się pod trend eko”
Daniel Petryczkiewicz: “Denerwuje mnie pozerstwo i podłączanie się pod trend eko”
Fotograf zajmujący się głównie sportem, postanowił połączyć swoją pasję fotografowania z szerzeniem proekologicznej postawy. W projekcie “No Beauty in Plastic” zwraca...
149
1
Polacy kolejny raz triumfują w konkursie B&W Child. Zobacz najlepsze czarno-białe zdjęcia dzieci z tegorocznej edycji
Polacy kolejny raz triumfują w konkursie B&W Child. Zobacz najlepsze czarno-białe zdjęcia dzieci z...
B&W Child już od 6 lat nagradza najciekawsze monochromatyczne zdjęcia dzieci z całego świata. Właśnie dobiegła końca pierwsza część edycji na rok 2019. Powoli...
189
3