Real Time Only - tajski fotograf pokazuje azjatycką definicję decydującego momentu

Nieoczekiwana i nieprzewidywalna. Tymi słowami najlepiej można określić twórczość tajskiego fotografa ulicznego, Setsiri Silapasuwanchai. Zobaczcie wyjątkową galerię gdzie znajdziemy zarówno ulotne piękno chwili jak i okaleczone koty.

0
Maciej Luśtyk
11 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

”Pierwszy aparat, Ricoha KR5 Super 2, kupiłem będąc jeszcze w liceum. Czułem się tak jak zapewne czują się muzycy ze swoją pierwszą gitarą. Nikt wtedy nie używał lustrzanek, więc noszenie ze sobą aparatu sprawiało, że czułeś się “cool”. Ludzie patrzyli na ciebie jak na profesjonalistę.” - o początkach przygody z fotografią w nieopublikowanym wywiadzie dla serwisu 121clicks.com opowiada 40-letni tajski fotograf Setsiri Silapasuwanchai, internetowej publiczności znany bliżej jako Mr.Lightman1975.

Setsiri Silapasuwanchai jest członkiem kolektywu Looperscollective. Po skończeniu liceum udał się na studia artystyczne na uniwersytecie Chiangmai, gdzie ukończył kierunek poświęcony sztuce i fotografii. W latach 1995-2004 pracował dla największych tajskich magazynów. W 2005 zaczął fotografować na własną rękę, współpracując z agencjami reklamowymi. Teraz poświęca się pracy artystycznej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (25)

Choć z fotografią związany jest już od ponad 20 lat, dopiero niedawno, bo w 2013 roku, zainteresował się streetem. Mimo krótkiego stażu jego styl odznacza się wyjątkową mieszaniną nieprzewidywalności i doskonałego oka do wyłapywania właściwych momentów. Z pozornego chaosu, z pomocą Canona 6D i Ricoha GR, fotograf z wyczuciem kadruje chwile, które składają się na oryginalną definicję “decydującego momentu”. Chwila teraźniejsza pozostaje też główną inspiracją dla artysty. ”Real time only! Now, now, now!” - pisał w mailu do naszej redakcji, zapytany o to, co najbardziej kręci go w fotografii ulicznej.

”Kocham nieprzewidywalność chwili. Fotografia uliczna to praca na wielu poziomach. Od zwykłego fotografowania ludzi na ulicy, poprzez łatwe, humorystyczne zabawy formalne, po bardziej złożone techniki, które można nazwać mianem sztuki. To jak muzyka - im wyższy poziom osiągasz, tym twoja twórczość staje się trudniejsza w odbiorze. Najważniejsza jest jednak cierpliwość. Jeśli jesteś wystarczająco cierpliwy, na pewno odnajdziesz szczęście potrzebne do złapania dobrego ujęcia. Trzeba być tylko wystarczająco czujnym.” - opowiada o swoim stylu pracy.

Więcej ulicznych zdjęć fotografa znajdziecie na jego profilach w serwisach Flickr oraz Facebook.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Dobiegła końca 9. edycja konkursu Leica Street Photo. Jury wybrało 18 laureatów, których zdjęcia już od 24 stycznia będzie można oglądać w warszawskiej Leica 6x7...
52
4
Polacy z wyróżnieniami w konkursie Monochrome Awards 2019
Polacy z wyróżnieniami w konkursie Monochrome Awards 2019
Wśród wyróżnionych fotografów w międzynarodowym konkursie fotografii czarno-białej kolejny raz znalazło się duże grono polskich twórców. Zobaczcie najlepsze...
1
1
Łapacz cieni - o fotografii kolodionowej Shane’a Balkowitscha
Łapacz cieni - o fotografii kolodionowej Shane’a Balkowitscha
W 1881 roku w studiu fotograficznym Orlanda Scotta Goffa w Bismarck pojawia się Tatanka Iyotake, Siedzący Byk, legendarny wódz Indian Hunkpapa Lakota. 
444
3