Wydarzenia towarzyszące wystawie Marka Powera w Krakowie

0
Marcin Grabowiecki
9 Czerwiec 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na cykl spotkań towarzyszących wystawie Marka Powera "Melodia dwóch pieśni". Pierwsze z nich, zatytułowane "Prawda, obiektywizm, realizm w fotografii" odbędzie się już 10 czerwca. Poprowadzi je Natalia Żak.
fot. Mark Power

10 czerwca, godz. 17:00
Z cyklu "FOTOGRAFICZNE CZWARTKI": Natalia Żak Prawda, obiektywizm, realizm w fotografii.
Wstęp wolny.
Natalia Żak na temat spotkania: "Już od samego początku wynalezienia fotografii zgodnie podkreślano realizm, precyzję, prawdę uzyskiwanych za pomocą tej metody przedstawień. Fotografia wpisywała się idealnie w dynamikę i potrzeby społeczeństwa industrialnego, to z kolei silnie wpłynęło na ukonstytuowanie się sądu o nieomylności wytwarzanych tym sposobem obrazów. Tymczasem prawda, realizm i obiektywizm nie są wartościami bezsprzecznie przypisanymi fotografii. Analiza procesu powstawania odbitki fotograficznej - poczynając od ograniczeń technologicznych, osoby fotografującego i okoliczności prezentacji wskazuje na liczne ograniczenia tej metody. Uzyskany za pomocą fotografii obraz jawi się jako skomplikowana konstrukcja obejmująca cały ciąg przeobrażeń".

11 czerwca, godz. 11:00
Z cyklu "DOJRZALI DO SZTUKI": Spotkanie pt. Pionierzy fotografii Tatr i przyrody w Polsce.
Wstęp, razem z poczęstunkiem, w cenie biletu ulgowego na wystawę.

15 czerwca, godz. 17.00
Dyskusja "Oswoić Polskę" Marta Bradshaw rozmawia z obcokrajowcami, którzy artystycznie odkryli Polskę,
w j. angielskim, tłumaczenie symultaniczne, wstęp wolny.
Kolejne spotkanie towarzyszące fotografii Marka Powera, artysty zafascynowanego Polską, będzie próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego Kraków uważany jest za miejsce, którego atmosfera sprzyja twórczości. W dyskusji na ten temat udział wezmą: James Hopkin, David Miller, Soren Gauger, Monika Lavoll, Darin Wilde.

18 czerwca, godz. 11.00
Z cyklu "DOJRZALI DO SZTUKI" spotkanie pt. Krakowskie zakłady fotograficzne początku XX wieku

Wstęp, razem z poczęstunkiem, w cenie biletu ulgowego na wystawę.

24 czerwca, godz. 17.00
W ramach cyklu "FOTOGRAFICZNE CZWARTKI" - dr Andrzej Szczerski "Polska rzeczywistość" we współczesnej fotografii
Wstęp wolny.

Cykl spotkań "Dojrzali do sztuki" to propozycja dla osób dysponujących wolnym przedpołudniem i chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kultury i sztuki. Każde spotkanie rozpocznie się zwiedzaniem wystawy w towarzystwie przewodnika, a następnie, po krótkiej prelekcji, będzie okazja do dyskusji przy herbacie i ciastkach. Spotkania odbywają się w grupach 15-20-osobowych. Podczas trwania wystawy Melodia dwóch pieśni. Fotografie Marka Powera tematyka spotkań będzie skupiona na początkach polskiej fotografii.

Pogram edukacyjny dla dzieci i młodzieży - zajęcia odbywają się w dwóch formułach: warsztatów plastycznych dla grup młodszych oraz lekcji galeryjnych dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. W obu przypadkach zajęcia rozpoczynają się od zwiedzania wystawy dostosowanego do wieku odbiorcy. Następnie dzieci i młodzież pracują samodzielnie lub w grupach nad zadanym tematem. Taki system sprawia iż uczestnicy są zmotywowani do aktywnego odbioru sztuki. Przy wystawie "Melodia dwóch Pieśni. Fotografie Marka Powera" tematyka zajęć będzie oscylować między historią fotografii a zagadnieniem obrazu Polski, rodzinnych miast i osiedli.

Informacje i zapisy na cykl "Dojrzali do Sztuki" oraz na warsztaty edukacyjne: warsztaty@mck.krakow.pl, 12/42 42 812; 12/42 42 811.

Informacje o wystawie oraz szczegółowy program towarzyszący znajdziemy na stronie: www.mck.krakow.pl.
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Zastanawialiście się kiedyś jak powstają studyjne portrety naszych czworonożnych przyjaciół? Zajrzyjcie za kulisy pracy Vincenta Lagrange’a, który opiera na nich swoja...
0
1
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Dzisiejszy świat jest tak przesycony zdjęciami, a uwaga oglądających tak rozproszona, że wypromowanie własnego stylu może wydawać się niemożliwe. Na szczęście takie...
0
0
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Nasza dziennikarka dołącza do Jima Cosseya, by w Parku Narodowym Brecon Beacons nauczyć się robić wspaniałe zdjęcia krajobrazowe.
21
1