Wydarzenia towarzyszące wystawie Marka Powera w Krakowie

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na cykl spotkań towarzyszących wystawie Marka Powera "Melodia dwóch pieśni". Pierwsze z nich, zatytułowane "Prawda, obiektywizm, realizm w fotografii" odbędzie się już 10 czerwca. Poprowadzi je Natalia Żak.
fot. Mark Power

10 czerwca, godz. 17:00
Z cyklu "FOTOGRAFICZNE CZWARTKI": Natalia Żak Prawda, obiektywizm, realizm w fotografii.
Wstęp wolny.
Natalia Żak na temat spotkania: "Już od samego początku wynalezienia fotografii zgodnie podkreślano realizm, precyzję, prawdę uzyskiwanych za pomocą tej metody przedstawień. Fotografia wpisywała się idealnie w dynamikę i potrzeby społeczeństwa industrialnego, to z kolei silnie wpłynęło na ukonstytuowanie się sądu o nieomylności wytwarzanych tym sposobem obrazów. Tymczasem prawda, realizm i obiektywizm nie są wartościami bezsprzecznie przypisanymi fotografii. Analiza procesu powstawania odbitki fotograficznej - poczynając od ograniczeń technologicznych, osoby fotografującego i okoliczności prezentacji wskazuje na liczne ograniczenia tej metody. Uzyskany za pomocą fotografii obraz jawi się jako skomplikowana konstrukcja obejmująca cały ciąg przeobrażeń".

11 czerwca, godz. 11:00
Z cyklu "DOJRZALI DO SZTUKI": Spotkanie pt. Pionierzy fotografii Tatr i przyrody w Polsce.
Wstęp, razem z poczęstunkiem, w cenie biletu ulgowego na wystawę.

15 czerwca, godz. 17.00
Dyskusja "Oswoić Polskę" Marta Bradshaw rozmawia z obcokrajowcami, którzy artystycznie odkryli Polskę,
w j. angielskim, tłumaczenie symultaniczne, wstęp wolny.
Kolejne spotkanie towarzyszące fotografii Marka Powera, artysty zafascynowanego Polską, będzie próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego Kraków uważany jest za miejsce, którego atmosfera sprzyja twórczości. W dyskusji na ten temat udział wezmą: James Hopkin, David Miller, Soren Gauger, Monika Lavoll, Darin Wilde.

18 czerwca, godz. 11.00
Z cyklu "DOJRZALI DO SZTUKI" spotkanie pt. Krakowskie zakłady fotograficzne początku XX wieku

Wstęp, razem z poczęstunkiem, w cenie biletu ulgowego na wystawę.

24 czerwca, godz. 17.00
W ramach cyklu "FOTOGRAFICZNE CZWARTKI" - dr Andrzej Szczerski "Polska rzeczywistość" we współczesnej fotografii
Wstęp wolny.

Cykl spotkań "Dojrzali do sztuki" to propozycja dla osób dysponujących wolnym przedpołudniem i chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kultury i sztuki. Każde spotkanie rozpocznie się zwiedzaniem wystawy w towarzystwie przewodnika, a następnie, po krótkiej prelekcji, będzie okazja do dyskusji przy herbacie i ciastkach. Spotkania odbywają się w grupach 15-20-osobowych. Podczas trwania wystawy Melodia dwóch pieśni. Fotografie Marka Powera tematyka spotkań będzie skupiona na początkach polskiej fotografii.

Pogram edukacyjny dla dzieci i młodzieży - zajęcia odbywają się w dwóch formułach: warsztatów plastycznych dla grup młodszych oraz lekcji galeryjnych dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. W obu przypadkach zajęcia rozpoczynają się od zwiedzania wystawy dostosowanego do wieku odbiorcy. Następnie dzieci i młodzież pracują samodzielnie lub w grupach nad zadanym tematem. Taki system sprawia iż uczestnicy są zmotywowani do aktywnego odbioru sztuki. Przy wystawie "Melodia dwóch Pieśni. Fotografie Marka Powera" tematyka zajęć będzie oscylować między historią fotografii a zagadnieniem obrazu Polski, rodzinnych miast i osiedli.

Informacje i zapisy na cykl "Dojrzali do Sztuki" oraz na warsztaty edukacyjne: warsztaty@mck.krakow.pl, 12/42 42 812; 12/42 42 811.

Informacje o wystawie oraz szczegółowy program towarzyszący znajdziemy na stronie: www.mck.krakow.pl.
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
2
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
5