Tom Hunter gościem cyklu "Artyści dobrze ubrani"

W piątek 28 maja w krakowskiej Galerii "art world" odbędzie się spotkanie z brytyjskim fotografem Tomem Hunterem. To już druga odsłona comiesięcznych spotkań "Artyści dobrze ubrani". Tym razem wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Tom Hunter "The Art of Squatting", 1997
Kolejnym gościem już drugiej odsłony "Artystów dobrze ubranych" będzie Tom Hunter, fotograf biorący udział w wystawie "Fakty z życia - fotografia brytyjska 1974-1997" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Spotkanie, pt. "Dziewczyna bez perły" odbędzie się w ramach tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie, poświęconego przede wszystkim twórcom brytyjskim ze specjalnym naciskiem na fotografów dokumentujących codzienne życie mieszkańców Wysp. W czasie rozmowy z Tomem Hunterem prowadzący - Karolina Kolenda i Wojciech Szymański - zapytają m.in. o znaczące zapożyczenia oraz o relacje między współczesną fotografią a nowożytnym malarstwem.

Tom Hunter (1965) - jako pierwszy i jak dotąd jedyny fotograf został uhonorowany wystawą w National Gallery w Londynie ("Living in Hell and Other Stories", 2006). Jego fotografie nawiązują do malarstwa Dawnych Mistrzów. Bohaterami zdjęć Huntera są głównie młodzi ludzie o artystycznych aspiracjach zamieszkujący Hackney - wschodnią dzielnicę Londynu. Fotografie z cyklu "Person Uknown Series" z 1997 roku nawiązują rozwiązaniami kompozycyjnymi do obrazów Vermeera van Delft ukazując epizody z życia codziennego mieszkańców londyńskich squatów.

"Artyści dobrze ubrani" to cykl spotkań z cenionymi artystami z Polski oraz zza granicy, którzy w tym samym czasie biorą udział w najważniejszych wystawach lub festiwalach. Spotkania odbywają się w korporacji "art world", miejscu na co dzień pełniącym funkcję biurową. Podczas spotkań prowadzona jest ożywiona dyskusja połączona z prezentacją prac, filmów lub z pokazem slajdów. Rozmowa z zaproszonym artystą poprzedzona jest krótkim, wprowadzającym wykładem, przygotowanym przez krytyków i historyków sztuki. Spotkania przybierają formę dynamicznej rozmowy z udziałem publiczności.

"Dziewczyna bez perły" - spotkanie z Tomem Hunterem
Termin: 28.05, godz. 20:00

Korporacja Art World
ul. Szlak 77/220
Kraków
 
Komentarze
Polecane artykuły
George Eastman Museum udostępnia serię filmów poświęconych największym przełomom w fotografii. Pozycja obowiązkowa!
14 Sie 2018
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jak długą drogę fotografia przeszła od czasów camery obscury aż do dzisiaj, zobaczcie dokumentalną serię stworzoną przez Goerge Eastman Museum. To fantastyczna podróż przez najważniejsze techniki i odkrycia, które zrewolucjonizowały to medium.
0
Tadeusz Rolke: „Sztuka nie polega na pokazywaniu piękna”
13 Sie 2018
Od czwartku, w warszawskiej galerii Le Guern można oglądać najnowszy projekt Tadeusza Rolke, jednego z mistrzów polskiej fotografii. W dniu wernisażu rozmawialiśmy z autorem o powstawaniu najnowszej serii.
0
Karen Miranda Rivadeneira odtwarza swoje dzieciństwo. "Pomysł ten zrodził się z rozmyślań o pamięci i jej niedoskonałości”
7 Sie 2018
“Uświadomiłam sobie, że brakuje mi wiedzy o mnie samej. Rozmyślając o pamięci i jej wadliwości, postanowiłam odkopać osobiste mity i rodzinne historie” - opowiada nam o swoim projekcie amerykańska fotograf.
0
Marcin Walko jako jedyny Polak dokumentował upamiętnienie ofiar masakry w Srebrenicy. Zobaczcie zdjęcia z projektu “Parcela M11”
3 Sie 2018
W lipcu 1995 roku serbskie oddziały paramilitarne w okolicach Srebrenicy wymordowały kilka tysięcy Muzułmanów. Co roku drogą, którą wówczas próbowały ratować się ofiary odbywa się symboliczna pielgrzymka. W tym roku, jako jedyny Polak miał okazję dokumentować ją Marcin Walko.
1