Canon Prima Super 130 - elegancja typu mini

Autor: Tomasz Gutkowski

14 Sierpień 2002
Artykuł na: 4-5 minut
W samym środku sezonu urlopowego Canon zaprezentował kolejną wersję kompaktowego aparatu Prima Super - tym razem o ogniskowej 38 - 130mm. Reklamowany jest jako najmniejszy model świata w klasie "3-krotny zoom optyczny".

W samym środku sezonu urlopowego Canon zaprezentował kolejną wersję kompaktowego aparatu Prima - tym razem o ogniskowej 38 - 130mm. Reklamowany jest jako najmniejszy model świata w klasie "3-krotny zoom optyczny". Dla jasności trzeba dodać, że do wspomnianej klasy nie należą aparaty o ogniskowej zaczynającej się od 28mm (szerokokątne).

Niemniej mimo wymiarów 105 x 58.5 x 45.8mm Prima Super 130 mieści interesujący jak na analogowy kompakt zestaw funkcji. Jest to między innymi korekta ekspozycji w zakresie +/-1.5EV, punktowy pomiar światła, zdjęcia seryjne (0.8 kl/sek.) oraz rozbudowany system obsługi wbudowanej lampy błyskowej (automatyka z redukcją czerwonych oczu, auto bez redukcji, wymuszona, wyłączona, synchronizacja z długimi czasami naświetlenia, korekta błysku o +/-1.5EV).

Warto przyjrzeć się też elementom pomiarowym. Ostrość obsługiwana jest przez 'inteligentny' 7-polowy, pasywny system AiAF (z możliwością wyboru pola!) natomiast 16-strefowy pomiar oświetlenia powinien sprawdzać się przy tylnej ekspozycji. Pozycja pół-przyciśnięta spustu migawki pełni funkcje blokady ekspozycji i ostrości.

Dostępne są ponadto praktyczne "funkcje indywidualne" jak pamięć trybu pracy lampy, uruchamianie migawki w "czasie rzeczywistym" (opóźnienia nie podano) i blokada automatycznego zwijania filmu po ostatnim naświetleniu.

Z elementów konstrukcyjnych zwraca uwagę spory przycisk obsługujący zoom oraz wyświetlacz ciekłokrystaliczny podający aktualne parametry pracy ulokowany na tylnej powierzchni obudowy aparatu. Jest także korekta dioptrii wbudowana w wizjer (przydatne dla osób noszących okulary). Obiektyw składa się z 6 soczewek w 6 grupach w tym jedna soczewka asferyczna.

Inne parametry techniczne:

  • Migawka 1/560 - 2 sek.
  • Przysłona minimalna f/5.6 - f/12.5
  • Zakres pomiaru ostrości 0.6m - nieskończoność
  • Powiększenie dla szerokiego/wąskiego kąta: 0.38x / 1.3x
  • Liczba przewodnia lampy: 10.3 / 14.7 (ISO100, m)
  • Zakres błysku: 0.6-3m / 0.6-2m
  • Czas ładowania lampy 6 sek.
  • Zakres czułości ISO 25-3200
  • Samowyzwalacz 10 sek.
  • Zasilanie z jednej baterii litowej CR2 (3V)
  • Waga 210g

Producent zapowiedział też wprowadzenie wersji Caption pozwalającej na nadruk okolicznościowych napisów (5 tekstów w 4 językach) oraz daty.

Trzeba przyznać, że nowa konstrukcja Canona jest bardzo elegancka i zgrabna. Widać tu zapożyczenie z estetyki obowiązującej wśród aparatów cyfrowych. Niewielki rozmiary, zaokrąglone krawędzie, lśniąca metaliczna obudowa i zwarta całość to jej najbardziej charakterystyczne elementy. Wobec inwazji cyfry tego typu analogowa propozycja na pewno znajdzie wielu zwolenników. Cena nie powinna znacznie przekroczyć 1000 złotych.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
30 rat 0% na wybrane aparaty i obiektywy z okazji 30. urodzin CEWE FOTOJOKER
30 rat 0% na wybrane aparaty i obiektywy z okazji 30. urodzin CEWE FOTOJOKER
CEWE FOTOJOKER startuje z urodzinową promocją. Do 7 maja wybrane aparaty i obiektywy z oferty kupimy w atrakcyjnym systemie ratalny 30 x 0%.
5
Insta360 X5 - większa matryca, odszumianie wspomagane AI i bardziej wytrzymała obudowa. Kamerka sferyczna na sterydach
Insta360 X5 - większa matryca, odszumianie wspomagane AI i bardziej wytrzymała obudowa. Kamerka...
Insta360 prezentuje kolejną edycję flagowej kamerki sferycznej z serii X. Piąta generacja to przede wszystkim większa matryca i system przetwarzania wspierany AI, dzięki którym...
6
Nadchodzi "półklatkowy" aparat Fujifilm. Jest już pierwszy teaser
Nadchodzi "półklatkowy" aparat Fujifilm. Jest już pierwszy teaser
Half the size, twice the story - takim sloganem Fujifilm zapowiada nowy aparat, który może być czymś, czego w świecie cyfrówek jeszcze nie widzieliśmy.
13
Powiązane artykuły