III FotoArtFestival w Bielsku-Białej coraz bliżej

0

Autor: Marcin Grabowiecki

15 Wrzesień 2009
Artykuł na: 9-16 minut
W dniach 16-31 października w Bielsku-Białej odbędzie się III FotoArtFestival. W ciągu dwóch tygodni będzie można odwiedzić ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw artystów z około dwudziestu krajów świata, spotkać wybitnych twórców oraz wziąć udział Maratonie Fotograficznym. Serdecznie zapraszamy.

Tegoroczny bielski III FotoArtFestival odbędzie się w dniach 16-31 października. To już trzecia edycja tego przedsięwzięcia, które mimo swojego krótkiego stażu, zdążyło na stałe wpisać się w kalendarz najważniejszych imprez fotograficznych w Polsce. FotoArtFestival od początku swego istnienia był swego rodzaju fenomenem. Z dala od dużych miast udało się zorganizować wydarzenie, które śmiało może konkurować z największymi polskimi świętami fotografii, jak te w Łodzi czy Krakowie. Należy podkreślić, że udało się to dzięki zaangażowaniu państwa Inez i Andrzeja Baturo, których niegasnący entuzjazm pozwala na kontynuację imprezy.

To co od zawsze wyróżniało bielski festiwal to pokaźna ilość wystaw prezentowanych w Polsce po raz pierwszy. Większość z nich publiczność ma okazję obejrzeć jedynie w Bielsku-Białej. Istotnym punktem programu każdego FAF są również spotkania z wybitnymi artystami, którzy zjeżdżają z całego świata specjalnie, żeby podyskutować z miłośnikami fotografii w Polsce. Warto przypomnieć, że już podczas pierwszej edycji mieliśmy okazję podziwiać prace Erwina Olafa, Joachima Ladefogeda czy Larsa Tunbjörka. Przed dwoma laty gośćmi festiwalu były Sarah Moon oraz Naomi Rosenblum, oglądaliśmy również wystawy Michaela Kenny i Aleksandrasa Macijauskasa, by wymienić tylko kilka ze znamienitych nazwisk.

III FotoArtFestiwal nie ma wiodącego tematu. Pomysłem organizatorów jest pokazanie różnorodności medium jakim jest fotografia a jedynym kryterium wyboru prezentowanych prac jest ich jakość. Z pewnością i w tym roku będziemy mieli okazję zobaczyć fotografię tak współczesną, jak i dawną. Dzieła utytułowanych artystów zostaną skonfrontowane z pracami młodych twórców. Obok dokumentu i reportażu znajdziemy też pejzaż, portret oraz eksperyment, zarówno zdjęcia czarno-białe jak i kolorowe. Kameralna atmosfera, profesjonalne warunki ekspozycji, dobre nazwiska - w ten sposób chcemy pokazać nas światu, a nam pokazać tego świata skrawek. Różne punkty widzenia, zróżnicowana tematyka prac, różne techniki, ale jedna fotografia, jeden człowiek, jeden świat! - zachęcają organizatorzy.

fot. Joakim Eslikdsen

W ciągu dwóch październikowych tygodni będzie można odwiedzić ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw artystów z około dwudziestu krajów świata. Prezentowane będą one w najbardziej prestiżowych miejscach centrum miasta. Jedną z większych atrakcji zbliżającego się FAF będzie pierwsza w Polsce wystawa Manuela Álvareza Bravo, nieżyjącego już klasyka meksykańskiej fotografii artystycznej. Gościem festiwalu będzie jego żona Colette Urbajtel, sprawująca opiekę nad dziedzictwem wielkiego artysty. Zobaczymy również retrospektywę twórczości Szweda Christera Strömholma, wystawę podsumowującą dorobek klasyka fotografii łotewskiej Egonsa Spurisa oraz zdjęcia Stefana Mosesa - portrecisty społeczeństwa niemieckiego. Nie można również pominąć czarno-białych zdjęć Javiera Silvy Meinla z Peru - żyjącej legendy fotografii światowej.

Obok mistrzów na festiwalu pojawią się twórcy młodszego pokolenia. Wśród nich warto zwrócić uwagę na wystawę Joakima Eskildsena, duńskiego autora cierpliwie obrazującego życie Romów w różnych częściach świata. Interesująco zapowiada się też cykl Holendra Roberta van der Hilsta "Kubańskie wnętrza" - poruszająca historia o ludziach i miejscu, w którym przyszło im żyć. Będziemy mieli okazję zobaczyć również zdjęcia Gerta Jochemsa, członka słynnej agencji Vu, który zaprezentuje dokument opowiadający o Syberii.

Gośćmi festiwalu będą fotograficy z Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Europy. W tym międzynarodowym gronie jedynym polskim akcentem jest retrospektywna wystawa Mariusza Hermanowicza, swoisty hołd złożony zmarłemu w ubiegłym roku artyście. Znakiem charakterystycznym jego twórczości było łączenie zdjęć z komentarzem słownym. Te i inne fotografie, zarówno dokument jak i prace konceptualne, będziemy mieli okazję oglądać podczas festiwalu. Swój przyjazd zapowiedział syn Mariusza - Miłosz Hermanowicz.

Wzorem minionych edycji jako jedno z głównych wydarzeń III FAF zapowiadany jest dwudniowy Maraton Autorski, podczas którego publiczność będzie miała okazję do osobistego kontaktu ze sławami świata fotografii oraz do wspólnej dyskusji. Celem maratonu jest spotkanie w atmosferze przyjaźni i rozmowa, nie tylko o sztuce, ale również o naszym miejscu w świecie. Prezentacje i dysputy zaplanowane są na 17-18 października (sobota, niedziela). Swoje uczestnictwo potwierdziła większość autorów wystaw pokazywanych w programie głównym lub ich reprezentanci.

fot. Robert van der Hilst

W ramach wydarzeń towarzyszących III FAF zorganizowana zostanie otwarta wystawa fotograficzna Foto Open 2009, w której każdy może zgłosić swój udział. Kolejną opcją czynnego wzięcia udziału w festiwalu jest możliwość skonsultowania swoich prac z artystami, kuratorami oraz przedstawicielami prasy. Przegląd portfolio odbędzie się 16 października w Galerii Bielskiej BWA, formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej III FAF.

W tym roku możemy spodziewać się wielu wyjatkowych atrakcji festiwalowych. Warto więc już dziś zarezerwować czas na te kilka październikowych dni i wybrać się do Bielska-Białej, aby obcować z fotografią najwyższej próby. Najlepszą rekomendacją są słowa japońskiego fotografa Eikoh Hosoe, który goszcząc cztery lata temu na Podbeskidziu, powiedział, że na żadnym innym światowym festiwalu nie udało mu się spotkać tylu wybitnych fotografików z całego świata co w Bielsku-Białej.

Organizatorem III FotoArtFestivalu jest Gmina Bielsko-Biała oraz Fundacja Centrum Fotografii, patronat artystyczny nad wydarzeniem objął Związek Polskich Artystów Fotografików. Po raz kolejny magazyn "Fotopolis.pl" ma przyjemność być patronem medialnym festiwalu.

Kalendarium III FotoArtFestival:

  • Ceremonia otwarcia festiwalu: 16.10, godz. 19:00, Teatr Polski, ul. 1 Maja 1
  • Maraton Autorski: 17-18.10, godz. 10:00, Aula Wyższej Szkoły Administracji, ul. Modrzejewskiego 12
  • Wystawy: 16-31.10, godz. 10:00-18:00
  • Przegląd Portfolio: 16.10, godz. 9:00-16:00, Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
  • Warsztaty: 19.10 oraz 24-25.10, godz. 10:00

Szczegółowy program festiwalu zamieścimy już wkrótce.

Centrum Festiwalowe: Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11

Rezerwacji karnetów można dokonywać pod numerem telefonu 33 81 40 955 lub mailowo: faf@faf.art.pl.

Strona festiwalu: www.fotoartfestival.art.pl

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Stawiasz swoje pierwsze kroki w ręcznym wywoływaniu filmów i odbitek? A może po prostu chcesz odświeżyć swoją wiedzę? Okiełznanie analogowego środowiska pracy ułatwią...
6
0
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Chcąc sprzedawać produkty w internecie musisz pokazać produkt, tak żeby zachęcić kupującego. Z drugiej strony wytyczne serwisów aukcyjnych mówią o zachowaniu idealnie białego tła. Jak...
50
1
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Interesujesz się streetem? Zobacz jak podchodzi do niego jeden z najważniejszych współczesnych fotografów ulicznych, założyciel kolektywu In-Public, Nick...
182
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)