FotoArtFestival 2007

0

Autor: Marta Sinior

8 Październik 2007
Artykuł na: 9-16 minut
FAF 07. Dokładnie 19 października 2007 roku ropocznie się druga edycja FotoArtFestivalu. Warto tę datę już teraz zaznaczyć w kalendarzu, bowiem przegapić festiwal byłoby wielkim błędem. Od 19 do 28 października w Bielsku-Białej zaprezentowanych zostanie około dwudziestu wystaw, w większości premierowych. Bielski festiwal, oprócz znakomitych ekspozycji, to prezentacje i spotkania z najznakomitszymi fotografikami z całego świata.

FotoArtFestival 2007 - oczekiwana przez miłośników fotografii druga edycja międzynarodowego festiwalu fotografii w Bielsku-Białej, którego pomysłodawcami i kuratorami są znani bielscy fotograficy Inez i Andrzej Baturo, tegoroczni laureaci Dorocznej Nagrody Ministra Kultury dla najwybitniejszych twórców.

Pierwsza edycja festiwalu (2005) była wyjątkowym wydarzeniem pod względem artystycznym, z 24. wystawami światowych gwiazd fotografii oraz obecnością prawie wszystkich autorów. I tym razem w Bielsku-Białej zagoszczą prace najznakomitszych artystów z kilkunastu krajów europejskich, a także z USA, Argentyny i Chin; przyjadą także sami artyści, co staje się już tradycją i wielkim plusem bielskiego festiwalu. Przed dwoma laty jego uczestnik, wybitny japoński fotografik, legendarny Eikoh Hosoe, powiedział, że na żadnym innym światowym festiwalu fotografii nie udało mu się spotkać osobiście tylu wybitnych fotografików z całego świata, co właśnie w Bielsku-Białej.

W tym roku nie zabraknie również autorki "Historii fotografii światowej" Naomi Rosenblum (USA), a także jej córki - Naomi, znanej scenarzystki i autorki filmów dokumentalnych, nominowanej za nie do Oskara która pokaże swoje filmy, m.in. o swoim ojcu - Walterze Rosenblum, zmarłym w 2006 roku wybitnym nowojorskim fotoreporterze i dokumentaliście, którego prace pokaże jedna z festiwalowych wystaw.

Jak podkreślił Eikoh Hosoe, wyjątkowe w bielskim festiwalu jest pojawienie się autorów razem z ich wystami i to prawdziwych sław fotografii. FotoArtFestiwal odwiedzi m.in włoski artysta Franco Fontana - mistrz fotografii pejzażowej, Hiszpan Joan Fontcuberta, znakomity fotografik, kurator, pisarz i wydawca, określany mianem "filozofa fotografii" oraz chińscy fotograficy z rodu Shao, z wysoko cenionym Dalangiem Shao na czele. Będzie także wystawa nieżyjącego już Argentyńczyka Pedro Luisa Raoty, utytułowanego fotoreportera prasy światowej. Wystawy pokażą fotografię na najwyższym poziomie z różnych sfer tematycznych: dokument, pejzaż, portret, eksperyment.

Na FotoArtFestiwalu będzie można zobaczyć fotografię współczesną i dawną na poziomie najwyższych standardów światowych, barwną i czarno-białą, w szerokim spektrum tematycznym - portret, pejzaż, dokument, reportaż, eksperyment.

Na pewno wydarzeniem festiwalu będzie prezentacja wystawa urodzonej we Francji Sarah Moon, sławy fotografii światowej, niegdyś modelki, dzisiaj słynnej artystki zajmującej się fotografią mody i filmem reklamowym.

Ciekawie zapowiada się również wystawa Lukasa Maximiliana Hüllera, młodego austriackiego artysty multimedialnego. Do swojego projektu "Siedem grzechów głównych" na który składają się fotografie, teatr, film, instalacja, zaprosił kilku innych artystów. Przy powstaniu projektu inspirował się pracami Hieronima Boscha oraz swoją wiedzą o zachodnim społeczeństwie XXI wieku. Natomiast Joan Fontcuberta komputerowo przekształcił zdjęcia pejzażowe w obrazy trójwymiarowe, wykorzystując fragmenty obrazów i zdjęć takich artystów, jak np. WilliamTurner i Paul Cézanne czy Alfred Stieglitz.

Tegoroczna edycja jest dopiero drugą odsłoną festiwalu. Jednak patrząc na poprzedni rok jak i program tegorocznego, FotoArtFestiwal śmiało wkroczył na "rynek" polskich festiwali. Doskonały program, dobra oprawa i przygotowanie. Już teraz, z czystym sumieniem polecamy!

copyright Mitra Tabrizian

PROGRAM FOTOARTFESTIVALU 2007
Termin: 19-28 października 2007

Galerie czynne: pn. - nd., 10.00. - 18.00

BIELSKIE CENTRUM KULTURY, ul. Słowackiego 27

 • Michal Macku (Czechy) - "Żelaże, pigmenty i obiekty szklane"
 • Karol Kallay (Słowacja) - "Fotografia"
 • Stasys Eidrigevicius (Litwa/Polska) - "Formy cielesne"
 • Aleksandras Macijauskas (Litwa) - "Fotografia"

KSIĄŻNICA BESKIDZKA, ul. Słowackiego 17a

 • Michael Kenna (Wielka Brytania) - "Pejzaże"
 • Walter Rosenblum (USA) - "Przesłanie prosto z serca"
 • Foto Open (otwarta wystawa towarzysząca)

LO im. KEN, ul. Słowackiego 15

 • Pedro Luis Raota i Jose Luis Raota (Argentyna) - "Fotografia"
 • Franco Fontana (Włochy) - "Pejzaże w konfrontacji"
 • Judith M. Horwath i György Stalter (Węgry) - "Inny świat"

GALERIA BIELSKA BWA, ul. 3 Maja 11

 • Joan Fontcuberta (Hiszpania) - "Pejzaże bez pamięci"
 • 12. Misha Gordin (Łotwa/USA) - "Krzyk"
 • , "Zwątpienie"
 • Lukas Maximilian Hüller (Austria) - "Siedem grzechów głównych"
 • Sarah Moon (Francja) - "Cyrk"
 • Fotografia z kosmosu (wystawa towarzysząca firmy Techmex)- Centrum Festiwalowe- Biuro Prasowe

MUZEUM ZAMEK SUŁKOWSKICH, ul. Wzgórze 16

 • Fotoklub Polski 1929-1939
 • Willy Sinn (Niemcy) - "Zimne piękno" (wystawa towarzysząca)

REGIONALNY OŚRODEK KULTURY, ul. 1 Maja 8

 • Alex ten Napel (Holandia) - "Wodne portrety"
 • Mitra Tabrizian (Iran/Wielka Brytania) - "Przekroczyć granice"

GALERIA FOTOGRAFII B&B, ul. 1 Maja 12

 • Du Shao, Jiaye Shao, Dalang Shao (Chiny) - "Fotografia pejzażowa"

GALERIA SFERA, ul. Mostowa 5

 • Foto Open (otwarta wystawa towarzysząca)

GALERIA WZGÓRZE, Wzgórze 4

 • Foto Open (otwarta wystawa towarzysząca)

PROGRAM OTWARTY

Foto Open 2007

Foto Open 2007 to wystawa towarzysząca na której zostaną zaprezentowane fotografie zgłoszone przez chętnych pokazania swoich prac na szerszym forum odbiorców.

Maraton autorski

W weekend, 20-21 października 2007 roku w Teatrze Banialuka (ul. Mickiewicza 20) w Bielsku-Białej odbędzie się Maraton autorski w ramach którego będą mieć miejsce wykłady, filmy, prezentacje autorskie, odczyty, dyskusje oraz spotkanie z autorami. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby osobiście spotkać i porozmawiać z wybitnymi artystami z Polski i ze świata. Większość zagranicznych artystów odwiedzi Polskę po raz pierwszy.

Dias Shows 2007

26 października 2007 roku w Domu Kultury Włókniarzy (ul. 1 Maja 12) odbędzie się przegląd fotografii - Dias Shows. W pokazie slajdów wezmą udział osoby, które do 1 paździenika zgłosiły swoje prace.

Zgłoszeni autorzy: Grupa Pookaz: Diana Łapin, Łukasz Roth, Michał Hyjek, Artur Bieniek, Michał Łuka (Polska), Anna Bodnar (Polska), Katarzyna Gordziejew (Polska), Agnes Jeziorska (USA), Maciej Matłok (Polska), Michał Pędziwiatr (Polska), Krzysztof Pniok (Polska), Marta Zasępa (Polska).

Ceremonia otwarcia festiwalu odbędzie się w piątek, 19 października 2007 roku o godzinie 19 w Teatrze Banialuka przy ulicy Mickiewicza 20 w Bielsku-Białej. Uroczyste otwarcie uświetni koncert fortepianowy Janusza Kohuta.

Organizator festiwalu: Gmina Bielsko-Biała i Fundacja Centrum Fotografii

Dyrektorem generalnym FotoArtFestival jest Andrzej Baturo, programowym - Inez Baturo, autorem oprawy wizualnej - Jacek Graś.

Patronem honorowym FotoArtFestival jest Prezydent RP, artystycznym - Związek Polskich Artystów Fotografików.

{GAL|25911
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
23
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
17
1
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)