Obiektyw do lustrzanki cyfrowej - przewodnik dla zupełnie początkujących część 6: obiektywy firmy Nikon

W szóstej części poradnika Fotopolis.pl kontynuujemy opis oznaczeń obiektywów stosowanych przez poszczególnych producentów optyki. Dzisiaj wyjaśnimy, co oznaczają skróty stosowane na obiektywach Nikona.
Od samego początku produkcji lustrzanek Nikon stosuje to samo mocowanie mechaniczne - bagnet F. Teoretycznie oznacza to, że większość wyprodukowanych do tej pory obiektywów Nikona da się zamontować do najnowszych lustrzanek tego producenta i będzie można wykonać poprawne zdjęcie. W praktyce jednak rozwój technologii wymusił na producencie zastosowanie różnych modyfikacji obiektywów przystosowujących je do nowych funkcji aparatów. Z tego powodu w przypadku zastosowania starszych obiektywów nie wszystkie możliwości aparatu mogą być dostępne.

Każdy użytkownik lustrzanki Nikona znajdzie w instrukcji obsługi opis współpracy danego modelu z różnymi generacjami obiektywów Nikkor. Informacje te umieszczamy także w specyfikacjach aparatów umieszczanych na naszych stronach lub dostępnych w bazie specyfikacji. Jednak, aby zrozumieć, z jakim obiektywem mamy doczynienia, konieczne jest poznanie oznaczeń opisujących dany produkt.

liczba skrótów na współczesnych obiektywach może przyprawić o zawrót głowy

Podobnie jak inni producenci najważniejsze cechy obiektywu Nikon umieszcza w postaci literowych i liczbowych symboli w nazwie swoich produktów. Na przykład nazwy AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4,5-5,6G IF-ED lub AF-S DX Zoom-Nikkor 18-135 mm f/3,5-5,6G IF-ED w zamyśle producenta mają przekazać nam najważniejsze informacje o optyce. Niestety nie wszyscy mają wystarczającą wiedzę, aby zrozumieć z jakimi cechami dysponuje dany model obiektywu. Poniżej wyjaśniamy oznaczenia składające się na nazwę obiektywu, a także występujące w opisach katalogowych. Większość z tych oznaczeń odnosi się do cech optyki opisanych już przez nas w poprzednich częściach poradnika. Umieściliśmy, więc odpowiednie odnośniki do poprzednich części poradnika opisujących szerzej dane pojęcie lub funkcję.

AF-S
Ten symbol oznacza, że mamy do czynienia z obiektywem z automatycznym ustawianiem ostrości (autofokus - AF) wyposażonym we własny silnik (litera S). W części obiektywów AF Nikona system automatycznego ustawiania ostrości sterowany jest z aparatu za pomocą połączenia mechanicznego (takie szkła oznaczone są po prostu literami AF). W obiektywach AF-S do sterowania ostrością wykorzystuje się silnik ultradźwiękowy o nazwie Silent Wave Motor - w skrócie SWM (patrz niżej). Oznaczenie AF-S jest szczególnie ważne dla użytkowników modelu Nikon D40, który automatycznie ustawia ostrość tylko przy współpracy z obiektywami wyposażonymi we własne silniki. Więcej o zaletach silników ultradźwiękowych pisaliśmy we wcześniejszej części naszego poradnika.

VR
Skrót od określenia Vibration Reduction. Tak oznaczone obiektywy wyposażone są system redukcji drgań, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie nieporuszonych zdjęć przy dłuższych czasach otwarcia migawki. Więcej na temat pisaliśmy w części 4 naszego poradnika, którą można znaleźć tutaj.

DX
Obiektywy z oznaczeniem DX to konstrukcje przeznaczone specjalnie do cyfrowych lustrzanek z matrycą o rozmiarze DX, czyli mniejszą niż klatka filmu 35 mm. Nikon konsekwentnie stosuje ten rozmiar matrycy we wszystkich swoich lustrzankach cyfrowych i jednocześnie rozszerza linię przystosowanych do nich obiektywów. Obiektywy DX nie powinny być stosowane do aparatów na tradycyjny film, gdyż dają mniejsze pole obrazowe. Dzięki temu jednak są mniejsze i tańsze niż obiektywy uniwersalne. Dokładnie o mocowaniach obiektywów pisaliśmy w części 1. poradnika.

Zoom-Nikkor
Nikon tradycyjnie stosuje dla swojej optyki nazwę handlową Nikkor. Obiektywy ze zmienną ogniskową dodatkowo oznaczone są przedrostkiem Zoom w celu odróżnienia ich od optyki stałoogniksowej.

70-300 mm
Te liczby oznaczają podaną w milimetrach nominalną ogniskową obiektywu lub jej zakres w przypadku obiektywów typu zoom. Należy pamiętać, że w lustrzankach cyfrowych z matrycą o rozmiarze DX rzeczywisty obraz odpowiada ogniskowej 1,5 razy dłuższej. Zasadę obliczania ogniskowych w cyfrowych lustrzankach opisaliśmy w części 2. poradnika.

f/4,5-5,6
To oznaczenie mówi o maksymalnym otworze przysłony czyli o ilości światła, jakie jest w stanie przenieść dana konstrukcja obiektywu. W amatorskich obiektywach typu zoom wartość ta zmienia się w zależności od długości ogniskowej. Dlatego na korpusie obiektywu podawany jest zakres wartości dla najkrótszej i najdłuższej ogniskowej. O znaczeniu wartości przysłony w obiektywach pisaliśmy w części 3.

G
Obiektywy oznaczone literą G to konstrukcje pozbawione pierścienia ustawiania przysłony na obudowie. Sterowanie wartością przysłony odbywa się przez korpus aparatu - zarówno w trybie automatyki, jak i trybach manualnych. Takie sterowanie oferują wszystkie cyfrowe lustrzanki Nikona, więc nie ma żadnych ograniczeń przy stosowaniu obiektywów G.

IF
Jest to skrót oznaczający konstrukcję z wewnętrznym ogniskowaniem (Internal Focusing). Dzięki takiemu rozwiązaniu obiektyw podczas ostrzenia nie zmienia swoich rozmiarów zewnętrznych, ani nie obraca przednią soczewką. Więcej o tym rozwiązaniu i jego zaletach pisaliśmy w części 4.

ED
Oznaczenie to informuje o zastosowaniu w konstrukcji szkieł ze szkła o niskiej dyspersji czyli załamaniu światła o różnej barwie (skrót od Extra-low Dispertion). Soczewki ED użyte w obiektywie zmniejszają zjawisko aberracji chromatycznej. Więcej na ten temat pisaliśmy w części 4.

Inne oznaczenia, które można spotkać w opisie obiektywów Nikona:

ASP
Informuje o zastosowaniu w konstrukcji obiektywu elementów (soczewek) asferycznych ograniczających aberrację sferyczną. Więcej na ten temat pisaliśmy w części 4.

D
Oznaczenie to można spotkać na obiektywach AF Nikkor wyposażonych w pierścień przysłony (nie-G), które wyposażone zostały w mikroprocesor przekazujący do aparatu informację o odległości od zogniskowanego przedmiotu. Dzięki temu możliwy jest pomiar światła 3D Matrix. W amatorskich lustrzankach cyfrowych Nikona w celu pełnego wykorzystania pełnych możliwości aparatu należy stosować tylko obiektywy D lub G. W modelach profesjonalnych (D200, D2X, D2H) możliwe jest ręczne wpisanie wartości dla danego obiektywu nie wyposażonego w mikropocesor.

M/A
Większość obiektywów AF wyposażona jest przełącznik wyłączający tryb automatycznego ostrzenia dublujący ten na korpusie aparatu. W obiektywach z silnikiem SWM można także ręcznie korygować ostrość ustawioną automatycznie, co właśnie wskazuje napis M/A.

MF
Tak oznaczona jest optyka bez automatycznego ustawiania ostrości, a więc obiektywy manualne. Dzięki konsekwentnemu stosowaniu bagnetu F użytkownicy Nikonów nadal mają do dyspozycji szeroką gamę niedrogiej ale wysokiej klasy optyki manualnej. Jednak decydując na zakup takiego szkła, należy sprawdzić w jakim zakresie współpracuje ono z naszym modelem aparatu.

SWM
Silent Wave Motor to oznaczenie handlowe silnika ultradźwiękowego stosowane w obiektywach AF-S. Silnik SWM ma trzy podstawowe zalety jest cichy, szybki i dokładny. Więcej na ten temat pisaliśmy w części 4.

Nikon w przeciwieństwie do większości producentów optyki nie stosuje ostrego rozróżnienia między optyką profesjonalną a amatorską ani w postaci oznaczeń, ani kolorów. O klasie obiektywu świadczą jego parametry i najczęściej... cena.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
1
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0