Czarno-biała Warszawa w obiektywie Tadeusza Rolke - spotkanie

Już dziś w warszawskiej Kawiarni Chłodna 25 odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Rolke z cyklu "Szuflada i telewizor - filmowa i fotograficzna opowieść o Warszawie". Artysta zaprezentuje czarno-białe fotografie Warszawy z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Początek już o godzinie 18.00.
Dzisiejsza prezentacja to już kolejna impreza z cyklu spotkań warsztatowych, których celem jest wspólna praca nad przewodnikiem po Warszawie, przygotowywanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

fot. Tadeusz Rolke

Organizatorzy spotkania piszą o jego bohaterze, Tadeuszu Rolke W czasie wojny kupował gazety "Die Wermacht" i "Der Adler", żeby podziwiać fotografie... Wymarzony aparat Leica oglądał na wystawie sklepu "Hoffman", który należał do Niemca portretującego Hitlera. Pierwsze fotografie wykonał podczas II wojny. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Studiował historię sztuki, której nie skończył z powodu aresztowania.

Zawodowo zajął się fotografią w latach 50. Uważany jest za prekursora polskiej interwencyjnej fotografii reportażowej. Dokumentował życie Warszawy- to artystyczne i to praskie z drugiej strony Wisły, fotografował modę dla krakowskiego "Przekroju"... W latach 70. wyjechał do Niemiec. Wrócił do Polski po 10 latach. Fotografuje, zdobywa nagrody, wystawia swoje prace w Polsce i zagranicą. Uczy, zaraża wrażliwością następne pokolenia.


Spotkanie zaplanowano na środę, 8 marca na godzinę 18.00 w Kawiarni Chłodna 25 (ul. Chłodna 25, róg Żelaznej) w Warszawie. Po spotkaniu możliwe konsultacje własnych prac.

Poniżej publikujemy terminy kolejnych spotkań:

Przedwojenna Warszawa: żydowska Warszawa.
6 kwietnia godz. 18:00
Ulica Chłodna. Żydzi w Warszawie przed wojną. Pokaz przedwojennego filmu dokumentalnego o żydowskiej dzielnicy pt. "Warszawa" Goskinda. Spotkanie poprowadzi Jerzy S. Majewski. Prezentacja rewitalizacji ulicy Chłodnej.

Warszawa ze snu. 17 maja, godz. 18:00
Fotografie Konrada Pustoły wykonane metodą otworkową. Spotkanie poprowadzi Konrad Pustoła. Po pokazie konsultacje fotograficzne.

Warszawa w akcji. 7 czerwca, godz. 18:00
Warszawa jako temat nietypowych akcji artystycznych i społecznych. Prezentacja fotografii, stron internetowych, krótkich filmów, zapisów performance i blogów.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards 2018. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia
20 Wrz 2018
Międzynarodowy konkurs fotografii miejskiej Urban 2018 wchodzi w fazę finałową. Poznaliśmy nagrodzone cykle i nazwiska finalistów sekcji pojedynczej. Wśród nich znalazło się aż 5 Polaków.
0
Leica Oskar Barnack Award 2018 - oto zwycięskie prace
18 Wrz 2018
Poznaliśmy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych fotografii dokumentalnej. Tegoroczną nagrodę główną Leica Oskar Barnack Award otrzymał belgijski fotograf Max Pinckers. Natomiast wyróżnienie dla wschodzącego talentu powędrowało w ręce pochodzącej z Rosji Mary Gelman. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.
1
Fotografia przyrodnicza na luzie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2018
17 Wrz 2018
Naturze nie brakuje poczucia humoru! Jeśli nie wierzycie, zobaczcie zdjęcia finalistów konkursu Comedy Wildlife Photography Awards, który od 4 lat nagradza najzabawniejsze zdjęcia przyrodnicze.
1
Eduardo Asenjo Matus: “Na zdjęciach staram się pokazać swoją rzeczywistość”
12 Wrz 2018
Przed wejściem do świata fotografii Chilijczyk Eduardo Asenjo Matus zajmował się malarstwem, ale wkrótce w jego domu zaczęło brakować już ścian do powieszenia obrazów. Dziś jako fotograf mierzy się ze swoją chorobą, starając się opowiedzieć o niej za pomocą zdjęć.
0