Czarno-biała Warszawa w obiektywie Tadeusza Rolke - spotkanie

0
Marta Majewska
8 Marzec 2006
Artykuł na: 2-3 minuty
Już dziś w warszawskiej Kawiarni Chłodna 25 odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Rolke z cyklu "Szuflada i telewizor - filmowa i fotograficzna opowieść o Warszawie". Artysta zaprezentuje czarno-białe fotografie Warszawy z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Początek już o godzinie 18.00.
Dzisiejsza prezentacja to już kolejna impreza z cyklu spotkań warsztatowych, których celem jest wspólna praca nad przewodnikiem po Warszawie, przygotowywanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

fot. Tadeusz Rolke

Organizatorzy spotkania piszą o jego bohaterze, Tadeuszu Rolke W czasie wojny kupował gazety "Die Wermacht" i "Der Adler", żeby podziwiać fotografie... Wymarzony aparat Leica oglądał na wystawie sklepu "Hoffman", który należał do Niemca portretującego Hitlera. Pierwsze fotografie wykonał podczas II wojny. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Studiował historię sztuki, której nie skończył z powodu aresztowania.

Zawodowo zajął się fotografią w latach 50. Uważany jest za prekursora polskiej interwencyjnej fotografii reportażowej. Dokumentował życie Warszawy- to artystyczne i to praskie z drugiej strony Wisły, fotografował modę dla krakowskiego "Przekroju"... W latach 70. wyjechał do Niemiec. Wrócił do Polski po 10 latach. Fotografuje, zdobywa nagrody, wystawia swoje prace w Polsce i zagranicą. Uczy, zaraża wrażliwością następne pokolenia.


Spotkanie zaplanowano na środę, 8 marca na godzinę 18.00 w Kawiarni Chłodna 25 (ul. Chłodna 25, róg Żelaznej) w Warszawie. Po spotkaniu możliwe konsultacje własnych prac.

Poniżej publikujemy terminy kolejnych spotkań:

Przedwojenna Warszawa: żydowska Warszawa.
6 kwietnia godz. 18:00
Ulica Chłodna. Żydzi w Warszawie przed wojną. Pokaz przedwojennego filmu dokumentalnego o żydowskiej dzielnicy pt. "Warszawa" Goskinda. Spotkanie poprowadzi Jerzy S. Majewski. Prezentacja rewitalizacji ulicy Chłodnej.

Warszawa ze snu. 17 maja, godz. 18:00
Fotografie Konrada Pustoły wykonane metodą otworkową. Spotkanie poprowadzi Konrad Pustoła. Po pokazie konsultacje fotograficzne.

Warszawa w akcji. 7 czerwca, godz. 18:00
Warszawa jako temat nietypowych akcji artystycznych i społecznych. Prezentacja fotografii, stron internetowych, krótkich filmów, zapisów performance i blogów.
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Zastanawialiście się kiedyś jak powstają studyjne portrety naszych czworonożnych przyjaciół? Zajrzyjcie za kulisy pracy Vincenta Lagrange’a, który opiera na nich swoja...
0
1
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Dzisiejszy świat jest tak przesycony zdjęciami, a uwaga oglądających tak rozproszona, że wypromowanie własnego stylu może wydawać się niemożliwe. Na szczęście takie...
0
0
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Nasza dziennikarka dołącza do Jima Cosseya, by w Parku Narodowym Brecon Beacons nauczyć się robić wspaniałe zdjęcia krajobrazowe.
21
1