Czarno-biała Warszawa w obiektywie Tadeusza Rolke - spotkanie

Już dziś w warszawskiej Kawiarni Chłodna 25 odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Rolke z cyklu "Szuflada i telewizor - filmowa i fotograficzna opowieść o Warszawie". Artysta zaprezentuje czarno-białe fotografie Warszawy z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Początek już o godzinie 18.00.
Dzisiejsza prezentacja to już kolejna impreza z cyklu spotkań warsztatowych, których celem jest wspólna praca nad przewodnikiem po Warszawie, przygotowywanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

fot. Tadeusz Rolke

Organizatorzy spotkania piszą o jego bohaterze, Tadeuszu Rolke W czasie wojny kupował gazety "Die Wermacht" i "Der Adler", żeby podziwiać fotografie... Wymarzony aparat Leica oglądał na wystawie sklepu "Hoffman", który należał do Niemca portretującego Hitlera. Pierwsze fotografie wykonał podczas II wojny. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Studiował historię sztuki, której nie skończył z powodu aresztowania.

Zawodowo zajął się fotografią w latach 50. Uważany jest za prekursora polskiej interwencyjnej fotografii reportażowej. Dokumentował życie Warszawy- to artystyczne i to praskie z drugiej strony Wisły, fotografował modę dla krakowskiego "Przekroju"... W latach 70. wyjechał do Niemiec. Wrócił do Polski po 10 latach. Fotografuje, zdobywa nagrody, wystawia swoje prace w Polsce i zagranicą. Uczy, zaraża wrażliwością następne pokolenia.


Spotkanie zaplanowano na środę, 8 marca na godzinę 18.00 w Kawiarni Chłodna 25 (ul. Chłodna 25, róg Żelaznej) w Warszawie. Po spotkaniu możliwe konsultacje własnych prac.

Poniżej publikujemy terminy kolejnych spotkań:

Przedwojenna Warszawa: żydowska Warszawa.
6 kwietnia godz. 18:00
Ulica Chłodna. Żydzi w Warszawie przed wojną. Pokaz przedwojennego filmu dokumentalnego o żydowskiej dzielnicy pt. "Warszawa" Goskinda. Spotkanie poprowadzi Jerzy S. Majewski. Prezentacja rewitalizacji ulicy Chłodnej.

Warszawa ze snu. 17 maja, godz. 18:00
Fotografie Konrada Pustoły wykonane metodą otworkową. Spotkanie poprowadzi Konrad Pustoła. Po pokazie konsultacje fotograficzne.

Warszawa w akcji. 7 czerwca, godz. 18:00
Warszawa jako temat nietypowych akcji artystycznych i społecznych. Prezentacja fotografii, stron internetowych, krótkich filmów, zapisów performance i blogów.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
1
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
4