Czarno-biała Warszawa w obiektywie Tadeusza Rolke - spotkanie

Już dziś w warszawskiej Kawiarni Chłodna 25 odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Rolke z cyklu "Szuflada i telewizor - filmowa i fotograficzna opowieść o Warszawie". Artysta zaprezentuje czarno-białe fotografie Warszawy z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Początek już o godzinie 18.00.
Dzisiejsza prezentacja to już kolejna impreza z cyklu spotkań warsztatowych, których celem jest wspólna praca nad przewodnikiem po Warszawie, przygotowywanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

fot. Tadeusz Rolke

Organizatorzy spotkania piszą o jego bohaterze, Tadeuszu Rolke W czasie wojny kupował gazety "Die Wermacht" i "Der Adler", żeby podziwiać fotografie... Wymarzony aparat Leica oglądał na wystawie sklepu "Hoffman", który należał do Niemca portretującego Hitlera. Pierwsze fotografie wykonał podczas II wojny. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Studiował historię sztuki, której nie skończył z powodu aresztowania.

Zawodowo zajął się fotografią w latach 50. Uważany jest za prekursora polskiej interwencyjnej fotografii reportażowej. Dokumentował życie Warszawy- to artystyczne i to praskie z drugiej strony Wisły, fotografował modę dla krakowskiego "Przekroju"... W latach 70. wyjechał do Niemiec. Wrócił do Polski po 10 latach. Fotografuje, zdobywa nagrody, wystawia swoje prace w Polsce i zagranicą. Uczy, zaraża wrażliwością następne pokolenia.


Spotkanie zaplanowano na środę, 8 marca na godzinę 18.00 w Kawiarni Chłodna 25 (ul. Chłodna 25, róg Żelaznej) w Warszawie. Po spotkaniu możliwe konsultacje własnych prac.

Poniżej publikujemy terminy kolejnych spotkań:

Przedwojenna Warszawa: żydowska Warszawa.
6 kwietnia godz. 18:00
Ulica Chłodna. Żydzi w Warszawie przed wojną. Pokaz przedwojennego filmu dokumentalnego o żydowskiej dzielnicy pt. "Warszawa" Goskinda. Spotkanie poprowadzi Jerzy S. Majewski. Prezentacja rewitalizacji ulicy Chłodnej.

Warszawa ze snu. 17 maja, godz. 18:00
Fotografie Konrada Pustoły wykonane metodą otworkową. Spotkanie poprowadzi Konrad Pustoła. Po pokazie konsultacje fotograficzne.

Warszawa w akcji. 7 czerwca, godz. 18:00
Warszawa jako temat nietypowych akcji artystycznych i społecznych. Prezentacja fotografii, stron internetowych, krótkich filmów, zapisów performance i blogów.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
World Press Photo 2019 - poznaliśmy najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
20 Lut 2019
Gratka dla wszystkich miłośników fotografii reportażowej najwyższych lotów. World Press Photo Foundation właśnie zaprezentowało zdjęcia nominowane do najważniejszej nagrody przyznawanej fotografom prasowym.
0
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0
Mohammad Baghal Asghari: “Ludzie myślą, że fotografia to prosta, bezwartościowa sztuka”
8 Lut 2019
W fotografii najważniejszą rzeczą jest dla mnie odnajdywanie na co dzień ukrytych dla mnie rzeczy: zaznajamianie się z różnymi religiami, poznawanie historii ludzi. Często tych bardzo prostych, którzy są bohaterami naszego codziennego życia - opowiada nam irański fotograf Mohammad Baghal Asghari, autor projektu "Forgotten Dried Land"
0
Jak samouk bez szkoły stał się jednym z najważniejszych fotografów XX wieku? Poznajcie historię Gordona Parksa
7 Lut 2019
Filmowiec, kompozytor, pisarz i jeden z najbardziej rozpoznawalnych dokumentalistów XX wieku. Zobaczcie jak rozwijała się wyjątkowa kariera Gordona Parksa.
0