Poradnik

30 schematów oświetleniowych w 15 minut - poradnik wideo

Autor: Maciej Luśtyk

7 Grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Zaczynasz przygodę ze studiem bądź filmem i chcesz szybko poznać najważniejsze techniki oświetlania zdjęć portretowych i wywiadów? Ten wideoporadnik będzie doskonałym wstępem do pracy z lampami.

Pierwsze wizyty w studio potrafią przerażać. Zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie pracowaliśmy z zewnętrznymi lampami. Na szczęście wszystko to wygląda na bardziej skomplikowane, niż jest w rzeczywistości, a błędy początkującego możemy znacznie ograniczyć zdobywając solidne podstawy teoretyczne.

Gdy już dowiemy się podstaw na temat pracy ze sztucznym światłem, warto zrozumieć w jaki sposób kreatywnie możemy je wykorzystać. A trzeba wiedzieć, że nawet przy użyciu dwóch lamp jesteśmy w stanie stworzyć bardzo wiele ustawień światła. Świetnym wstępem do tego zagadnienia będzie wideoporadnik operatora Austena Paula, w który w krótkim czasie w przystępny sposób opisuje 30 różnych schematów oświetleniowych.

Co najważniejsze, poradnik Paula to nie tylko teoretyczne omówienie ustawień, ale także pokazanie ich w praktyce, wraz z używanymi modyfikatorami i omówieniem zależnością pomiędzy poszczególnymi źródeł światła. To oczywiście dopiero liźnięcie niuansów związanych z pracą z oświetleniem w studiu czy na planie filmowym, ale da wam dobra podstawę do zdobywania dalszego doświadczenia.

Więcej ciekawych poradników wideo Austena Paula znajdziecie na jego kanale w serwisie Youtube.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Prezenty dla fotografa 2021 - część II
Prezenty dla fotografa 2021 - część II
Co spodoba się fotografującym? Oto kolejna część świątecznych prezentowych inspiracji - od ciekawych korpusów i urządzeń z górnej półki, po praktyczne akcesoria i photobooki.
42
Od amatora do operatora, czyli pierwsze kroki w świecie ruchomego obrazu
Od amatora do operatora, czyli pierwsze kroki w świecie ruchomego obrazu
Wideo to przyszłość i nie warto odkładać dłużej planów zdobywania nowych kompetencji. Z tego poradnika dowiesz się czym i jak filmować, poznasz branżowy żargon i podstawowe techniki...
36
Filtry w fotografii krajobrazu – jakie wybrać podpowiada Kuba Witos
Filtry w fotografii krajobrazu – jakie wybrać podpowiada Kuba Witos
Jaki system sprawdzi się najlepiej, jak łączyć ze sobą filtry różnego typu i jaki zestaw powinien skompletować amator fotografii górskiej? Zapytaliśmy o to doświadczonego pejzażystę.
40
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)