7 podstawowych technik oświetleniowych w 70 sekund

Autor: Michał Chrzanowski

5 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Butterfly, Loop, a może Rembrandt - zobacz różne schematy oświetlenia, dzięki którym Twoja sesja portretowa nabierze nowego blasku.

Świat fotografii portretowej, a szczególnie tej wykonywanej w studio, jest tajemniczy i wymagający. To odpowiednie warunki decydują o finalnym efekcie, a nie da się ich osiągnąć bez zrozumienia i okiełznania światła. Niestety nauka na własną rękę różnych schematów i setup’ów lamp może nie należeć do prostych czynności. Na szczęście w Internecie możemy znaleźć kilka ciekawych poradników, dzięki którym praca w studiu może być łatwiejsza. Na kanale Mango Street, który prowadzą Rachel Gulotta i Daniel Inskeep, fotografowie ślubni i lifestylowe’owi z Los Angeles i Chicago, znajdziecie krótki, ale bardzo treściwy tutorial o 7 najczęściej wykorzystywanych technikach oświetleniowych.

- Oto proste rozłożenie na czynniki pierwsze 7 różnych technik oświetleniowych, które możesz zastosować przy następnej portretowej sesji z wykorzystaniem oświetlenia studyjnego. W przypadku tych przykładów użyliśmy świateł ciągłych, aby lepiej zobrazować charakterystykę światła i poszczególnego set’upu, ale oczywiście podczas zdjęć możesz też używać lamp błyskowych.

7 ustawień, 7 różnych efektów

  • Butterfly - jedna z najbardziej popularnych konfiguracji oświetlenia dla większości portretów. Twoim celem jest stworzenie pod nosem modela cienia kształtem przypominającym motyla.
  • Loop - ta technika otrzymała swoją nazwę od świetlnego okręgu rzucanego wokół twarzy fotografowanej osoby. Aby uzyskać taki efekt, zacznij od ustawienia Butterfly, a następnie przesuń lampę nieco w prawo lub w lewo.
  • Rembrandt - to nieco bardziej kontrastowe oświetlenie, w którym cień rzucany przez nos łączy się z cieniem policzka, tworząc charakterystyczny trójkąt światła na policzku.
  • Split - jest to ustawienie idealny do tworzenia atmosfery tajemniczości. Konfiguracja jest całkiem prosta. Musisz po prostu umieścić lampę z boku modela, dzięki czemu jedna połówka twarzy zostanie oświetlona, a druga pozostanie w cieniu.
  • Rim - to ustawienie z charakterystycznym świetlnym obramowaniem doskonale nadaje się do oddzielania modela od tła i podkreślania włosów przez efektowną poświatę.
  • Broad - to ustawienie służy do oświetlenia i podkreślenia części twarzy, która jest bliżej aparatu. Często jest wykorzystywane w korporacyjnym portrecie.
  • Short - jest to przeciwieństwo powyższego ustawienia Broad. Światło kierunkujemy na dalszą połówkę twarzy, przez co ta bliższa aparatowi zostaje lekko ocieniona.

Z pewnością większość wymienionych ustawień oświetleniowych jest dobrze znana nawet nieco bardziej wprawionym miłośnikom portretów. Niemniej jednak przed początkującymi fotografami mogą one okazać się wyjątkowo pomocne, dzięki czemu będą w stanie wykonać ciekawsze zdjęcia. Po więcej inspirujących i praktycznych materiałów odsyłamy na kanał Mango Street.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Zobacz, które filtry warto mieć w swojej torbie, i jak z nich korzystać, aby zaoszczędzić czas i nadać swoim zdjęciom profesjonalny wygląd.
7
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i komfortowo?
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i...
Fotograf i filmowiec Krystian Bielatowicz dzieli się z nami swoimi ulubionymi akcesoriami, które ułatwiają mu pracę w licznych podróżach. Od wyboru pasków na konkretne okazje po...
15
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Filmowa estetyka nadal rządzi w świecie filmu i fotografii i nigdzie się na razie nie wybiera. A filtry typu Black Mist to prawdopodobnie najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by uzyskać ten...
24
Powiązane artykuły