Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?

Autor:

6 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia portretowego dołożyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych.

Studyjne zdjęcia z użyciem filtrów żelowych lub kolorowego oświetlenia LED zyskały na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Oczywiście mieszanie barw to kolejny element do opanowania w studio poza kontrolą nad samym oświetleniem i jego modelowaniem. Dlatego uzyskanie zadowalających rezultatów nie zawsze się udaje.

W mniejszym lub większym stopniu nawet zawodowiec popełnia błędy, ale czasami po prostu coś pójdzie nie tak, bo sam proces dopasowania całego setupu to wiele czynników od siebie zależnych. Na szczęście jest Photoshop, który może pomóc w naprawie pewnych niedociągnięć oświetleniowych, a nawet - dla tych, którzy filtrami w studio bawić się nie chcą, lub nie mogą - w pełni je zastąpić.

Jak tego dokonać pokazuje w swoim tutorialu Unmesh z PiXimperfect. Metod jest oczywiście wiele, ale poniższa jest bardzo skuteczna i obejmuje kilka różnych technik, które można zastosować do wielu innych zadań.

Efekt użycia filtrów żelowych - etapy edycji

Proces, który Unmesh opisuje w filmie, rozpoczyna się od wycięcia obiektu z tła, a następnie utworzenia dwóch warstw kolorów przy użyciu warstw dopasowania mapy gradientu. Następnie kolory są nakładane przy użyciu masek warstw, aby zasymulować światło z różnokolorowych źródeł.

Film pokazuje także kilka technik dodawania rozjaśnień krawędzi i skóry, które lepiej symulują różnice w intensywności kolorów, jakie można by zobaczyć, gdybyśmy naprawdę używali kolorowego oświetlenia.

Oczywiście najbardziej skrupulatne rzeźbienie w Photoshopie nie zastąpi realistycznych efektów z prawdziwego studia, ale ta dawka edycyjnej wiedzy na pewno się przyda.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Dowiedz się jak łatwo i skutecznie zmienić kolor produktów, ubrań i innych rzeczy w programie Adobe Photoshop.
10
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
14
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji astrofotografii
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji...
Wybierasz się fotografować Perseidy? Zobacz, jak wyciągnąć najwięcej ze zdjęć nocnego nieba. Lonely Speck udostępnia za darmo kurs postprodukcji...
1
Powiązane artykuły