Chcesz być lepszym fotografem krajobrazu? Unikaj tych 7 błędów

Chcesz być lepszym fotografem krajobrazu? Unikaj tych 7 błędów

Jak skutecznie rozpocząć swoją przygodę z fotografią krajobrazu? Jakich błędów unikać, a o czym pamiętać? Na te i inne pytania odpowiada Nigel Danson, który powrócił z kolejnym ciekawym wideoporadnikiem.

Krajobraz jest jednym z trudniejszych, ale także jednym z najwdzięczniejszych fotograficznych tematów. Nic więc dziwnego, że zarówno początkujące osoby, jak również zapaleni pasjonaci w swoich kadrach chętnie zatrzymują piękno pejzażu. Jednak początki naszej przygody z fotografią krajobrazową mogą okazać się drogą pełną wyzwań. Jak więc skutecznie wkroczyć na szlak malowniczych pejzaży i jakich błędów unikać „na starcie“?

Na te pytania odpowiada Nigel Danson, dla którego fotografowanie krajobrazów jest jedną z większych pasji. W swoim najnowszym wideoporadniku podzielił się kilkoma radami, dzięki którym będziecie mogli stać się lepszymi fotografami.

 

- Odkąd zacząłem przygodę z krajobrazem popełniłem wiele błędów w fotografii. Dziś dzielę się  siedmioma z nich. Moim zdaniem ich uniknięcie pomoże Ci poprawić Twoje zdjęcia. W tym poradniku patrzę na kompozycję i rozmawiam o pomysłach na uchwycenie lepszych zdjęć w każdych warunkach - zaznacza Nigel Danson.

  1. Nie myślisz o rzeczach występujących w kadrze, które rozpraszają i odciągają uwagę widza. Wystarczy minimalna zmiana położenia aparatu, by skutecznie pozbyć się ich z pola widzenia.
  2. Za mocno martwisz się o swój sprzęt, a nie o zdjęcia. W zamian skup się na ekspozycji i kompozycji.
  3. Nie ignoruj światła! Doceniaj go oraz cienie - to one wspólnie tworzą wymiarową i ciekawą fotografię.
  4. Pogoda jest Twoją wymówką! Spektakularne zdjęcia możesz wykonać w każdych warunkach: w deszczu, śnieżycy, mgle czy silnym wietrze.
  5. Za mało czasu poświęcasz na „poznanie“ danej jednej lokalizacji. Po wykonaniu zdjęcia nie zmieniaj miejsca. Obserwuj i ciesz się widokiem. Może wydarzy się coś wyjątkowego.
  6. Obwiniasz swój aparat. To nie jego wina, że jakieś zdjęcie nie wyszło. W większości przypadków to Ty popełniłeś błąd, np. dobrałeś niewłaściwe ustawienia lub nie dopracowałeś odpowiedniej kompozycji.
  7. Nie edytujesz swoich zdjęć. Postprodukcja to nie zło. Sztuczka polega na tym, aby poświęcić trochę czasu, jak najlepiej wykorzystać swoje obrazy i poprawić niedoskonałości, a jednocześnie sprawić, by wciąż wyglądały naturalnie.

Więcej ciekawych poradników, tutoriali i filmów, które mogą zainspirować do rozpoczęcia swojej przygody z fotografią - nie tylko krajobrazową - znajdziesz na kanale Nigela Dansona.

zdjecie główne: unsplash.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Poznaliśmy finalistów Sony World Photography Awards 2019. Zobacz najlepsze zdjęcia tego roku
26 Mar 2019
Ostatnia edycja jednego z największych na świecie konkursów fotograficznych powoli dobiega końca. Właśnie poznaliśmy finalistów kategorii profesjonalnej i studenckiej, wyłonionych spośród ponad 326 tys. zgłoszeń. Oto najlepsze zdjęcia nominowane do nagrody głównej SWPA, której laureat otrzyma 25 tys. dolarów.
0
Alexander Chekmenev: “Ulica była moim uniwersytetem”
25 Mar 2019
Chekmenev urodził się w Ługańsku na wschodzie Ukrainy. W 1997 roku przeniósł się do Kijowa, gdzie do dziś pracuje jako fotoreporter. Jego analogowe fotografie z ostatnich trzydziestu lat to wspaniałe świadectwo życia w tamtych rejonach po transformacji ustrojowej.
0
Witold Ziomek i Michał Sadowski nagrodzeni w konkursie fotografii dronowej Skypixel 2018
22 Mar 2019
Poznaliśmy wyniki tegorocznej odsłony jednego z największych konkursów fotografii lotniczej. Wśród laureatów znalazło się dwóch Polaków. Zobaczcie galerię najlepszych podniebnych zdjęć.
0
Poczuj magię natury płynącą ze zdjęć laureatów International Garden Photographer of the Year
21 Mar 2019
Za nami 12. edycja prestiżowego konkursu International Garden Photographer of the Year. Jak zwykle otrzymujemy urok przyrody najdalszych zakątków świata oraz prawdziwy czar natury z całą paletą barw zaprezentowanych na nagrodzonych zdjęciach laureatów.
0