Chcesz fotografować koncerty? Zobacz, jak zacząć i robić to dobrze

Chcesz fotografować koncerty? Zobacz, jak zacząć i robić to dobrze

Jesteś fanem dobrej muzyki i fotografii koncertowej? Jeśli tak to najnowszy materiał przygotowany przez COOPH jest właśnie dla Ciebie. Z filmu dowiesz się między innymi, jak zacząć oraz na co zwracać uwagę, gdy już znajdziesz się z aparatem pod wielką sceną.

Kto choć raz dokumentował koncert ten wie, że jest to jedna z trudniejszych dziedzin fotografii - nie tylko dla samego sprzętu, lecz także i dla fotografa. Dynamiczna akcja, szybko zmieniające się oświetlenie z lampami w kontrze lub zupełna odwrotność, nastrojowy półmrok z mnóstwem dymu - czy można o bardziej wymagające warunki? W takich sytuacjach o udanym zdjęciu decyduje ułamek sekundy. W jednej chwili na jeden kadr musi złożyć się wiele czynników, a do tego zdjęcie powinno opowiadać historię i zawierać emocje. Słowem odpowiednie doświadczenie i warsztat to podstawa.

Jednak na swój pierwszy koncert jako fotograf wcale nie musisz wybierać się zupełnie zielony. W zdobyciu dużej dawki wiedzy teoretycznej może pomóc najnowszy materiał przygotowany przez COOPH - popularny fotograficzny kanał na Youtube. Ekipa przyprowadziła krótki wywiad z Michael’em Agel’em - jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych fotografów koncertowych z ponad 30-letnim stażem. Dzieli się on wieloma praktycznymi wskazówkami, które sprawią, że rozpoczęcie przygody z dokumentowaniem koncertów może okazać się łatwiejsze.

  • światło to podstawa - poszukuj ciekawego oświetlenia, które stworzy intrygujące ujęcie
  • zbuduj zaufanie z muzykami - dzięki temu nie będziesz dla nich „obcym“, co pomoże Ci przemieszczać się po scenie
  • bądź niewidoczny - unikaj oświetlonych części sceny i miejsc wyznaczonych wyłącznie dla muzyków
  • czekaj i obserwuj - nie możesz być wszędzie. Nie rozpraszaj swojej uwagi, poszukuj akcji i koncentruj się na emocjach
  • mniej znaczy więcej - zabierz ze sobą jedynie najpotrzebniejszy sprzęt, który nie będzie Cię ograniczał

Z pewnością większość wymienionych w tym filmie wskazówek jest dobrze znana nieco bardziej doświadczonym fotografom koncertowym. Niemniej jednak przed początkującymi mogą one odkryć ciekawe sposoby na zapadające w pamięć zdjęcia.

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej podobnych treści, jak również wiele inspirujących materiałów lub praktycznych poradników, to zachęcamy odwiedzić kanał COOPH na Youtube. Oczywiście publikowane tam filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich.

zdjęcie główne: pexels.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Życie fotograficzne i uczuciowe - historia Tadeusza Rolke
20 Maj 2019
Świadek minionego stulecia - powstaniec warszawski, przymusowy robotnik, stalinowski więzień i... bon vivant. Od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem, inspirując kolejne pokolenia artystów. Właśnie kończy 90 lat. Życie i twórczość kultowego fotografa przybliża autorka wywiadu rzeki z Tadeuszem Rolke, Małgorzata Purzyńska.
0
Nie żyje Bogdan Konopka - wybitny przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, autor pierwszej Kolekcji Wrzesińskiej
20 Maj 2019
W wieku 66 lat zmarł Bogdan Konopka - jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
0
Young Poland 2019 - oto najlepsze zdjęcia młodych polskich fotografów z konkursu Grand Press Photo
17 Maj 2019
Young Poland to specjalna sekcja konkursu GPP, kierowana do twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Zobaczcie, jakie zdjęcie podbiły w tym roku serca jurorów.
2
Poznaliśmy laureatów Grand Press Photo 2019. Zobacz najlepsze polskie zdjęcia prasowe minionego roku
16 Maj 2019
Tegoroczna edycja najważniejszego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo dobiegła końca. Oto najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów.
8