Chcesz fotografować koncerty? Zobacz, jak zacząć i robić to dobrze

Chcesz fotografować koncerty? Zobacz, jak zacząć i robić to dobrze

Jesteś fanem dobrej muzyki i fotografii koncertowej? Jeśli tak to najnowszy materiał przygotowany przez COOPH jest właśnie dla Ciebie. Z filmu dowiesz się między innymi, jak zacząć oraz na co zwracać uwagę, gdy już znajdziesz się z aparatem pod wielką sceną.

Kto choć raz dokumentował koncert ten wie, że jest to jedna z trudniejszych dziedzin fotografii - nie tylko dla samego sprzętu, lecz także i dla fotografa. Dynamiczna akcja, szybko zmieniające się oświetlenie z lampami w kontrze lub zupełna odwrotność, nastrojowy półmrok z mnóstwem dymu - czy można o bardziej wymagające warunki? W takich sytuacjach o udanym zdjęciu decyduje ułamek sekundy. W jednej chwili na jeden kadr musi złożyć się wiele czynników, a do tego zdjęcie powinno opowiadać historię i zawierać emocje. Słowem odpowiednie doświadczenie i warsztat to podstawa.

Jednak na swój pierwszy koncert jako fotograf wcale nie musisz wybierać się zupełnie zielony. W zdobyciu dużej dawki wiedzy teoretycznej może pomóc najnowszy materiał przygotowany przez COOPH - popularny fotograficzny kanał na Youtube. Ekipa przyprowadziła krótki wywiad z Michael’em Agel’em - jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych fotografów koncertowych z ponad 30-letnim stażem. Dzieli się on wieloma praktycznymi wskazówkami, które sprawią, że rozpoczęcie przygody z dokumentowaniem koncertów może okazać się łatwiejsze.

  • światło to podstawa - poszukuj ciekawego oświetlenia, które stworzy intrygujące ujęcie
  • zbuduj zaufanie z muzykami - dzięki temu nie będziesz dla nich „obcym“, co pomoże Ci przemieszczać się po scenie
  • bądź niewidoczny - unikaj oświetlonych części sceny i miejsc wyznaczonych wyłącznie dla muzyków
  • czekaj i obserwuj - nie możesz być wszędzie. Nie rozpraszaj swojej uwagi, poszukuj akcji i koncentruj się na emocjach
  • mniej znaczy więcej - zabierz ze sobą jedynie najpotrzebniejszy sprzęt, który nie będzie Cię ograniczał

Z pewnością większość wymienionych w tym filmie wskazówek jest dobrze znana nieco bardziej doświadczonym fotografom koncertowym. Niemniej jednak przed początkującymi mogą one odkryć ciekawe sposoby na zapadające w pamięć zdjęcia.

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej podobnych treści, jak również wiele inspirujących materiałów lub praktycznych poradników, to zachęcamy odwiedzić kanał COOPH na Youtube. Oczywiście publikowane tam filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich.

zdjęcie główne: pexels.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
12 Lip 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a zdjęcia Bartka Wierzbickiego, Grzegorza Tatara i Marcina Giby znalazły się w finałowej galerii.
1
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
1 Lip 2019
Na początku XX wieku National Child Labour Comittee zatrudniło fotografa w celu udokumentowania wykorzystywania nieletnich do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Był nim Lewis Hine, a zdjęcia, które wykonał, po raz pierwszy uświadomiły problem opinii publicznej.
0
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
28 Cze 2019
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam surrealistyczną wizję Szanghaju. Goodwin lawiruje między fantazją a rzeczywistością, uwypuklając codzienne czynności Szanghajczyków, które kształtują kulturę i atmosferę miasta.
2
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
24 Cze 2019
O marzeniu, które przerodziło się w rzeczywistość, potrzebie ciągłego doskonalenia, zmieniającym się rynku fotograficznym i o tym dlaczego warto skupić się na człowieku, a nie samych liczbach - rozmawialiśmy z Cezarym Janickim, współwłaścicielem e-oko.pl.
1