Chcesz fotografować koncerty? Zobacz, jak zacząć i robić to dobrze

Autor: Michał Chrzanowski

9 Sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Jesteś fanem dobrej muzyki i fotografii koncertowej? Jeśli tak to najnowszy materiał przygotowany przez COOPH jest właśnie dla Ciebie. Z filmu dowiesz się między innymi, jak zacząć oraz na co zwracać uwagę, gdy już znajdziesz się z aparatem pod wielką sceną.

Kto choć raz dokumentował koncert ten wie, że jest to jedna z trudniejszych dziedzin fotografii - nie tylko dla samego sprzętu, lecz także i dla fotografa. Dynamiczna akcja, szybko zmieniające się oświetlenie z lampami w kontrze lub zupełna odwrotność, nastrojowy półmrok z mnóstwem dymu - czy można o bardziej wymagające warunki? W takich sytuacjach o udanym zdjęciu decyduje ułamek sekundy. W jednej chwili na jeden kadr musi złożyć się wiele czynników, a do tego zdjęcie powinno opowiadać historię i zawierać emocje. Słowem odpowiednie doświadczenie i warsztat to podstawa.

Jednak na swój pierwszy koncert jako fotograf wcale nie musisz wybierać się zupełnie zielony. W zdobyciu dużej dawki wiedzy teoretycznej może pomóc najnowszy materiał przygotowany przez COOPH - popularny fotograficzny kanał na Youtube. Ekipa przyprowadziła krótki wywiad z Michael’em Agel’em - jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych fotografów koncertowych z ponad 30-letnim stażem. Dzieli się on wieloma praktycznymi wskazówkami, które sprawią, że rozpoczęcie przygody z dokumentowaniem koncertów może okazać się łatwiejsze.

  • światło to podstawa - poszukuj ciekawego oświetlenia, które stworzy intrygujące ujęcie
  • zbuduj zaufanie z muzykami - dzięki temu nie będziesz dla nich „obcym“, co pomoże Ci przemieszczać się po scenie
  • bądź niewidoczny - unikaj oświetlonych części sceny i miejsc wyznaczonych wyłącznie dla muzyków
  • czekaj i obserwuj - nie możesz być wszędzie. Nie rozpraszaj swojej uwagi, poszukuj akcji i koncentruj się na emocjach
  • mniej znaczy więcej - zabierz ze sobą jedynie najpotrzebniejszy sprzęt, który nie będzie Cię ograniczał

Z pewnością większość wymienionych w tym filmie wskazówek jest dobrze znana nieco bardziej doświadczonym fotografom koncertowym. Niemniej jednak przed początkującymi mogą one odkryć ciekawe sposoby na zapadające w pamięć zdjęcia.

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej podobnych treści, jak również wiele inspirujących materiałów lub praktycznych poradników, to zachęcamy odwiedzić kanał COOPH na Youtube. Oczywiście publikowane tam filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich.

zdjęcie główne: pexels.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Perseidy 2024: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
Perseidy 2024: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
12 sierpnia 2024 roku przypada maksimum Perseidów, nazywane potocznie nocą spadających gwiazd. Podpowiadamy jak obserwować i uchwycić na zdjęciach to coroczne widowisko.
104
Uchwyć puls ulicy, czyli sposób na „streeta” Jamiego Canninga
Uchwyć puls ulicy, czyli sposób na „streeta” Jamiego Canninga
Wystarczy znaleźć ciekawy spot i czekać, by wcisnąć spust migawki w najlepszym momencie... Fotografia uliczna może wydawać się prosta, ale robienie zdjęć, które zapadną w pamięć, jest prawdziwą...
19
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Zobacz, które filtry warto mieć w swojej torbie, i jak z nich korzystać, aby zaoszczędzić czas i nadać swoim zdjęciom profesjonalny wygląd.
7