Chcesz rozpocząć przygodę z dronami? Oto 5 porad na start, które warto znać

Autor: Michał Chrzanowski

6 Lipiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Planujesz zakup swojego pierwszego drona, ale nie wiesz co zrobić, by szybko podbić przestworza? Matti Haapoja - fotograf, filmowiec i pasjonat nowinek technologicznych - dzieli się pięcioma radami, które pomogą Ci rozpocząć swoją przygodę z dronami.

Zakup odpowiedniej maszyny i opanowanie jej możliwości, nauka latania i komponowania ujęć z przestworzy czy w końcu zaznajomienie się z przepisami prawa - to wszystko są aspekty, które sprawiają, że wkroczenie w świat dronów może nie być łatwym i przyjemnym zadaniem. Przed pierwszym wzbiciem się w przestworza musimy pamiętać o całej masie rzeczy.

Jednak w ułatwieniu nam tego zadania pomoże Matti Haapoja - filmowiec, fotograf i zapalony miłośnik dronów. W swoim najnowszym 10-minutowym poradniku podpowiada 5 prostych zasad, które okażą się istotne dla osób planujących zakup swojej pierwszej latającej maszyny.

Zapanuj nad dronem, czyli 5 rad dla początkujących

  • Tani zabawkowy dron pomoże Ci w nauce latania
    Takie urządzenia są trudniejsze w opanowaniu - nie są wyposażone w zaawansowane technologie i funkcje ułatwiające pozostanie w powietrzu. Musisz kontrolować każdy aspekt i parametr lotu, co sprawi, że zrozumiesz wszelkie zależności. Jeśli nauczysz się kontroli zabawkowego drona, to przesiadka na profesjonalną jednostkę będzie łatwiejsza niż myślisz.
  • Znaj swoją maszynę i jej ustawienia - to podstawa
    Tak jak podczas fotografowania musisz znać swój aparat od podszewki, tak i w przypadku korzystania z drona musisz czuć się pewnie podczas lotu. Znajomość jego ustawień i funkcji Ci w tym pomoże - będziesz mógł szybko zareagować w kryzysowych lub niebezpiecznych sytuacjach.
  • Praktyka czyni mistrza
    Tego punktu chyba nie musimy tłumaczyć. Jedynie ćwiczenia, praktyka i obeznanie z dronem sprawią, że będziesz w stanie odrywać przestworza i chwytać ujęcia z podniebnej perspektywy. W tym celu znajdź wolną przestrzeń z przeszkodami, które będziesz musiał omijać podczas lotu.
  • Naucz się komponować ujęcia z powietrza
    Na początku filmowanie i fotografowanie z powietrza może wydawać się dla Ciebie trudne. Orbitowanie wokół obiektów, lot tuż nad ziemią czy płynne wzbijanie się podczas filmowania, to efekty, które wzbogacą Twoje nagrania.
  • Kontroluj drona i gimbal z kamerą
    Musisz pamiętać, że orientacja samego drona, to nie to samo, co położenie jego kamery. Jednocześnie musisz opanować sam lot, a także śledzenie obiektów oraz ich odpowiednie umieszczenie w kadrze. Ale praktyka czyni mistrza.

Więcej ciekawych materiałów przygotowanych przez Matti Haapoja znajdziecie na jego kanale. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe.

zdjecie główne: pexels.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły