Projekt "Galeria Bezdomna"

Autor: Marta Majewska

16 Maj 2002
Artykuł na: 4-5 minut
Projekt Galeria Bezdomna zakłada spontaniczne tworzenie wystaw fotograficznych z udziałem każdego chętnego. W Polsce fotografują tysiące ludzi, z tego wielu z nich robi ciekawe zdjęcia. Chcemy im dać możliwość zaprezentowania swojej twórczości - podkreślają autorzy idei.

Galeria Bezdomna jest projektem, który pomaga zorganizować wystawę każdemu, kto chciałby zaprezentować swoje prace szerszej publiczności.

Spontanicznie tworzone wystawy fotograficzne organizowane będą w miejscach udostępnianych na ten cel na dzień, dwa lub tydzień (np. w opuszczonych wnętrzach przed remontem). Temat, forma i ilość prezentowanych prac są indywidualną decyzją autorów. Dopuszczalna jest każda forma wystawiennicza, od zwykłej odbitki do instalacji. Impreza ma charakter nieformalny, jej pomysłodawcy zakładają jednak, że rozwinie się w formę cyklicznych wystaw.

Celem Galerii Bezdomnej jest więc umożliwienie prezentacji własnej twórczości wszystkim tym, którzy robią interesujące zdjęcia.

Jedynymi warunkami udziału jest to, żeby każdy uczestnik wystawy osobiście zaaranżował ekspozycję swoich prac (trzeba wziąć ze sobą narzędzia typu młotek, gwoździe, sznurek, taśma klejąca i inne, które autor prac uzna za potrzebne) i poświęcił swój czas na przygotowanie miejsca, ekspozycji oraz na asekurowanie wystawy i oprowadzanie zwiedzających. Na wernisaż można zaprosić swoich gości (i ewentualnie poczęstować ich przyniesionym przez siebie drinkiem).

Jak pisze Jakub Winiarski, który pomaga w realizacji projektu, założeniem tego przedsięwzięcia jest całkowita wolność prezentacji - swoją wystawę może przygotować każdy kto chce, kto uważa, że robi ciekawe zdjęcia. Nie chcemy dobierać autorów według jakiegoś klucza, nie narzucamy tematów, ilości prac oraz sposobu prezentacji. Chcielibyśmy, żeby obok siebie zawisły prace amatorów, studentów ze szkół fotograficznych, początkujących fotografów jak również profesjonalistów. Chcielibyśmy dzięki BEZDOMNEJ umożliwić zaprezentowanie swoich prac tym ludziom, którzy albo są dopiero na początku swojej drogi fotograficznej, lub też nie wiedzą do których zapukać drzwi. Także tym, którzy nigdy nie myśleli o pokazywaniu szerszej publiczności swoich zdjęć, skrzętnie chowając je do szuflady. Po prostu: wiemy, że w Polsce fotografują tysiące ludzi, z tego wielu z nich robi ciekawe zdjęcia. Chcemy im dać możliwość zaprezentowania swojej twórczości

Galeria Bezdomna jest przedsięwzięciem całkowicie nieformalnym - nie ma żadnych struktur, hierarchicznej organizacji, biura, firmowych papierów itp. Być może w przyszłości, jeśli zaistnieje taka potrzeba, powstanie jakaś zinstytucjonalizowana forma działania. W tym momencie autorzy projektu woleliby, żeby był to raczej "ruch społeczny", a nie organizacja.

Pierwsza ekspozycja zostanie zaprezentowana 25 maja 2002 i będzie trwała tydzień, do 1 czerwca 2002. Będzie można ją oglądać w Warszawie, w dawnym budynku bankowym na ul. Złotej, róg Zgody.

Wieszanie prac od godziny 11, wernisaż o 16.

Wszyscy zainteresowani projektem proszeni są o pilny kontakt z Jakubem Winiarskim:

tel: 0 602 418 831

e-mail: jakubwiniarski@poczta.onet.pl

Do wzięcia udziału w Galerii Bezdomnej zapraszają pomysłodawvy projektu: Tomek Sikora i Andrzej Świetlik

Fotopolis zawsze wspiera wszelkie projekty, które mają na celu popularyzowanie fotografii i stara się o nich informować.

Zapraszamy do przeczytania innych artykułów o GALERII BEZDOMNEJ opublikowanych później w Fotopolis:

Artykul i fotograficzna relacja z wystawy w budynku przy ulicy Złotej

Artykuł o patronacie internetowym Fotopolis

Fotograficzna relacja i opis Stoczni Gdańskiej

Wszystkie niezbędne informacje o wystawie w Stoczni: jak dotrzeć, co ze sobą zabrać etc., 30.07.2002

Relacja z wernisażu Galerii Bezdomnej w Stoczni, 5.08.2002

Fotograficzna relacja i opis Galerii Szyb Wilson

Bezdomni i uliczny grajek, czyli po wernisażu trzeciej wystawy Bezdomnej w Katowicach, 31.10.2002

Szczegóły na temat czwartej ekspozycji Galerii Bezdomnej, Reform Plaza, 04. 12. 2002

Wybrane zdjęcia z warszawskiej i gdańskiej edycji można oglądać w galeriach na naszych stronach: Warszawa, część 1, Warszawa, część 2, Warszawa, część 3,

Gdańsk, część 1, Gdańsk, część 2 i Gdańsk, część 3

Ściągnij elektroniczny katalog z wystaw Galerii Bezdomnej w formie filmu QuickTime (.mov)

Warszawa, Złota, maj 2002

Gdańsk, Stocznia, sierpień 2002

Katowice, Szyb Wilson, październik - listopad 2002

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)