BEZDOMNA w Stoczni

Autor: Marta Majewska

19 Czerwiec 2002
Artykuł na: 6-9 minut
Już 3 sierpnia zostanie otwarta w Stoczni Gdańskiej kolejna wystawa GALERII BEZDOMNEJ. Fotografie będą eksponowane na powierzchni dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych. Przedstawiamy relację z nietypowego miejsca wystawy.

Do 3 sierpnia pozostało ponad sześć tygodni, ale już teraz można zaplanować wyjazd do Gdańska i zastanowić się nad miejscami, w których chcemy wyeksponować fotografie. Przedstawiamy wiec relację Jakuba Winiarskiego z przestronnych, posiadających niezapomnianą atmosferę wnętrz Stoczni ze zdjęciami Michała Szlagi.

Byłem, widziałem, oniemiałem.

Zachwycaliście się wnętrzem Kasy Przemysłowców na Złotej, ale miejsce pierwszej wystawy BEZDOMNEJ to nic w porównaniu z tym co czeka na nas w Gdańsku.

Widok ogólny, fot. M. Szlaga

Wystarczy tylko przekroczyć bramę stoczni i już stajemy w innym świecie: wielkich ceglanych hal, potężnych pochylni, przedziwnego służącego nie wiadomo do czego żelastwa, pnących się ku niebu zwinnych żurawi, porośniętych trawą torów kolei przemysłowej i brukowanych wewnętrznych uliczek... Widok trochę nostalgiczny: dzisiaj duża część obszaru Stoczni Gdańskiej jest opuszczona. Ale to tylko dodaje miejscu uroku. Cała produkcyjna machineria wyprowadza się powoli na stoczniową wyspę oddając zajmowane dotąd przez siebie nabrzeża miastu. A miasto Gdańsk, zanim zabierze się do zagospodarowania postoczniowych hektarów oddaje je wszystkim szaleńcom, którzy w tym postindustrialnym krajobrazie chcą tworzyć. Już rezyduje tam grupa ludzi skupionych w MŁODYM MIEŚCIE, a w sierpniu... W sierpniu do stoczni wprowadza się GALERIA BEZDOMNA!

Atrium, fot. M. Szlaga

Mamy do zagospodarowania halę 89A - 10.000 metrów kwadratowych (w których niegdyś powstawały U-booty) dla fotografii! Na kilku poziomach wokół wewnętrznego atrium ciągną się galerie prowadzące do dawnych warsztatów. To wszystko dla Was BEZDOMNI GALERNICY i dla Waszych zdjęć! Po zobaczeniu tego wszystkiego musiałem zaaplikować sobie środki w celu uspokojenia akcji serca: spacer do najbliższej apteki i zaopatrzenie się w Validol, Neospasminę tudzież krople Jana Walera, które wcześniej polecałem Bazylowi, tak wzruszonemu widokiem wystawy na Złotej. Bo też i u mnie pojawiły się "biegnące po skórze elektryczne impulsy radości".

"Amerika - ach, was ist Amerika gegen die Straßenbahnlinie Neun, die nach Brösen fuhr..." *

No tak... "Dziewiątka" już nie jeździ do Brosen, zresztą Brzeźno** to dzisiaj zapyziała dzielnica, którą opanowali wnukowie Gitowców. Ale co tam Brzeźno, cały Gdańsk wydaje się być nieco zaspany i zagubiony, jakby nie wiedział co ze sobą zrobić.

Obudźmy więc Gdańsk, niech sierpniowa edycja BEZDOMNEJ w Stoczni będzie zaczynem wielkiego artystycznego fermentu.

Schody, fot. M. Szlaga

Zrewidujcie swoje plany wakacyjne, darujcie sobie wyjazdy do tropików, bo każdy już tam był i opowieściami z wyjazdu na Teneryfę *** nie zaimponujecie dziś kumplom przy piwie. Jeśli snobujecie się na młodzież alternatywną: Połoninę Wetlińską też już prawie każdy widział i zaliczył spotkanie z bieszczadzkim niedźwiedziem. Tego lata niech wszystkie drogi prowadzą do Stoczni!

Tak więc odkurzcie swoje aparaty, dajcie zarobić laboratorium, róbcie zdjęcia, tudzież wyciągnijcie je z szuflad, i przyjeżdżajcie do Trójmiasta. 3 sierpnia GALERIA BEZDOMNA otwiera swoje podwoje w Gdańsku. Drzwi GALERII jak zawsze są otwarte dla wszystkich: profesjonalistów, studentów, amatorów, dla wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją FOTOGRAFIĄ. I tak jak zawsze nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o tematykę, technikę, format i ilość prac oraz sposób ich prezentacji.

Sala przy wejściu, fot. M. Szlaga

Plan działań jest następujący: w sobotę, 3 sierpnia przyjeżdżamy do Stoczni i od godziny 10 wieszamy swoje prace. Mamy na to osiem godzin bo już o 18 zaczyna się wernisaż. Na imprezę zapraszamy znajomych i znajomych znajomych, zabezpieczamy dla nich poczęstunek i integrujemy się do białego rana. Wystawa będzie czynna przez dwa tygodnie, przez ten czas sami pilnujemy ekspozycji. Pamiętajcie więc aby zaopatrzyć się w zestaw krzyżówek, kłębek wełny i druty, kordonek i szydełko, ewentualnie jakąś książkę. Wybór akcesoriów profesjonalnego pilnowacza ekspozycji według indywidualnego uznania.

Dla wszystkich GALERNIKÓW spoza Trójmiasta mamy propozycję: możemy w naszej hali urządzić dormitorium. Możecie przyjechać do Gdańska ze śpiworem, karimatą, ręcznikiem, szczoteczką do zębów i (za darmo!!!) pozostać tam przez cały okres trwania wystawy. Jeden dzień przeznaczycie na dyżur w Galerii, przez trzy kolejne będziecie oglądać zdjęcia innych GALERNIKÓW a dalej już tylko morze, słońce, piasek... Wystarczy tylko z przystanku przy stoczni zapakować się w ósemkę, która kursuje od plaży do plaży na trasie Stogi - Jelitkowo. Kilka kroków dalej jest przystanek SKM****: wsiadacie w kolejkę i po kilku minutach jazdy możecie się znaleźć w tłumie zblazowanych turystów na Monciaku.

Budynek w nocy, fot. M. Szlaga

Zabierzcie też ze sobą do Gdańska "niefotograficznych" znajomych: ludzi którzy grają, śpiewają, tańczą, miksują, malują i Bóg wie co jeszcze robią. Niech GALERIA przez całe dnie tętni życiem. Zróbmy sobie "PRZYSTANEK STOCZNIA"!

*) tłum: Ameryka, ach cóż znaczy Ameryka wobec tramwaju z numerem dziewięć, który jeździł do Brzeźna..." Günter Grass "Die Blechtrommel"
**) Brzeźno - nadmorska dzielnica Gdańska między Nowym Portem a Jelitkowem. Dzisiaj jeździ tam 13 i 15
***) miejsce wypoczynku snobów.
****) Szybka Kolej Miejska - trójmiejskie naziemne metro.

Te i pozostałe zdjęcia Stoczni są dostępne w formacie filmu Quicktime (.mov). Plik o wielkości 600 KB można pobrać tutaj. Jeżeli film się nie odtwarza, odpowiedni program należy ściągnąć z tej strony (systemy Mac OS i Windows).

Wszelkie pytania dotyczące GALERII BEZDOMNEJ należy kierować do Jakuba Winiarskiego na adres jakubwiniarski@poczta.onet.pl

Przypominamy uczestnikom wystawy na Złotej, że wybrane przez siebie zdjecie można wysyłać na adres bezdomna@fotopolis.pl z dopiskiem WARSZAWA-ZŁOTA. Fotografie powinny być w formacie .jpg, a dłuższy bok nie powinien przekraczać 600 pikseli

Zapraszamy do przeczytania innych artykułów o GALERII BEZDOMNEJ opublikowanych do tej pory w Fotopolis:

Artykuł o idei GALERII BEZDOMNEJ

Artykul i fotograficzna relacja z wystawy w budynku przy ulicy Złotej

Artykuł o patronacie internetowym Fotopolis

Wszystkie niezbędne informacje o wystawie w Stoczni: jak dotrzeć, co ze sobą zabrać etc., 30.07.2002

Relacja z wernisażu Galerii Bezdomnej w Stoczni, 5.08.2002

Wybrane zdjęcia z warszawskiej edycji można oglądać w galeriach na naszych stronach: część 1, część 2 i część 3

Wkrótce zdjęcia ze Stoczni.

Ściągnij elektroniczny katalog z wystaw Galerii Bezdomnej w formie filmu QuickTime (.mov)

Warszawa, Złota, maj 2002

Gdańsk, Stocznia, sierpień 2002

Katowice, Szyb Wilson, październik - listopad 2002

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla twórców związanych z Warszawą. Na start projekt o nieznanej historii Kampinosu
Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla twórców związanych z Warszawą. Na start projekt o nieznanej...
W Muzeum Warszawy powstaje nowe miejsce dla młodych artystek i artystów, podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta. Pierwsza...
7
Spotkanie z Zuzą Krajewską i Jakubem Skrzywankiem
Spotkanie z Zuzą Krajewską i Jakubem Skrzywankiem
Wszyscy Jesteśmy Fotografami zaprasza na drugie spotkanie w ramach projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 4”. Twórcy porozmawiają o swoim...
5
Vintage Photo Festival - święto fotografii analogowej po raz siódmy w Bydgoszczy
Vintage Photo Festival - święto fotografii analogowej po raz siódmy w Bydgoszczy
Wystawy, warsztaty, giełda sprzętu i wiele więcej. Już 17 września rusza w Bydgoszczy festiwal dla miłośników fotografii analogowej, czyli Vintage Photo Festival.
6