Galeria Bezdomna w Stoczni

0
Marta Majewska
30 Lipiec 2002
Artykuł na: 6-9 minut
Już w najbliższą sobotę w jednej z hal Stoczni Gdańskiej odbędzie się druga ekspozycja Galerii Bezdomnej. Podajemy kilka użytecznych informacji i rad, przygotowanych przez organizatorów, które pomogą zaplanować dojazd, pobyt i dobrą zabawę w Trójmieście.
Już w najbliższą sobotę w jednej z hal Stoczni Gdańskiej odbędzie się druga ekspozycja Galerii Bezdomnej. Poniżej podajemy wiele użytecznych informacji i rad, przygotowanych przez organizatorów, które pomogą zaplanować dojazd, pobyt i dobrą zabawę w Trójmieście.

Wystawa będzie miała miejsce w hali 89A Stoczni Gdańskiej. Znajduje się ona niedaleko Starego Miasta i Dworca Głównego - nie ma więc potrzeby zamawiać taksówek ani korzystać z komunikacji miejskiej. Spacer z dworca do hali zajmuje maksimum 10 minut.

Wejście do hali można znaleźć nie wchodząc na teren Stoczni - można tam dojść od ulicy Wałowej (na wysokości wylotu Aksamitnej, koło ośrodka zdrowia). Należy iść betonowym chodnikiem wzdłuż ceglanego budynku aż do czerwonej furtki, przy której mieści się hala. Poniżej prezentujemy mapkę, która pomoże trafić na wystawę, po kliknięciu na obrazek, na oddzielnej stronie otworzy się ona w większym rozmiarze. W razie problemów z dotarciem należy pytać o dawny klub "Kazamaty".


Wystawa GALERII BEZDOMNEJ w Gdańsku będzie trwała przez tydzień,
od soboty 3 do niedzieli 11 sierpnia włącznie
. Przedstawiamy plan całej imprezy:
  • sobota, 3 sierpnia, wieszanie prac od godziny 10 do 18. Wernisaż o 18, "Integracja" od godziny 20
  • od soboty 3 sierpnia do niedzieli 11sierpnia wystawa będzie czynna codziennie od 12 do 20. W tym okresie będą pełnione dyżury przy ekspozycji
  • niedziela, 11 sierpnia, od 16 do 20 - finisaż wystawy. Będzie trzeba zabrać zdjęcia i opuścić hale.
Ponadto w programie znajdzie się przygotowana przez Bezdomnych z Trójmiasta impreza. Z nieoficjalnych źródeł (w MKiDN) wiadomo, że na wystawie Bezdomnej w Stoczni Gdańskiej pojawi się "Łódź Kaliska".


Opis hali
Hala, w której odbędzie się wystawa, jest olbrzymia i cała przeszklona. W Fotopolis prezentowaliśmy fotografie wnętrz budynku o powierzchni 100 000 m kwadratowych. Mimo, że miejsca jest dużo więcej niż na Złotej, wieszanie prac może okazać się trudniejsze. Trzeba więc przygotować się na wszystkie możliwe ewentualności montowania zdjęć. Elementy konstrukcyjne hali są żelbetowe, ścianki działowe pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami ceglane i tynkowane. Jednak jest ich niewiele i większość powierzchni w salach zajmują okna. Oprócz podstawowego wyposażenia każdego Bezdomnika (młotek + gwoździe) przydać się mogą rożne przylepce, taśmy dwustronne, kity i inne. Warto również pomyśleć o zaopatrzeniu się w sznurki, linki, druty i haczyki, żeby móc podwiesić zdjęcia do biegnących na sufitach instalacji elektrycznych, do barierek itd.

Sala przy wejściu, fot. M. Szlaga

W hali nie będzie prądu i wystawa nie będzie oświetlona, co ze względu na duże przeszklenie nie będzie przeszkadzało. Ponieważ jednak cześć z Was przyjeżdża z instalacjami wymagającymi energii organizatorzy doprowadzą do kilku pomieszczeń prąd. Warto jednak zabrać ze sobą przedłużacze.
Oglądanie fotografii wnętrz Stoczni, publikowanych w Fotopolis, może podsunąć kilka kreatywnych sposobów powieszenia zdjęć (należy wziąć pod uwagę, że próbując wywiercić dziurę przy użyciu wiertarki w betonie można co najwyżej uszkodzić swój sprzęt.

Noclegi
Zachęcamy wszystkich do pozostania w Trójmieście przez cały tydzień trwania wystawy. Specjalnie dla Bezdomnych, na terenie Stoczni urządzona zostanie noclegownia (po co płacić za hotel, jeśli te pieniądze można wydać na filmy!). Będą to warunki spartańskie: kawałek miejsca na podłodze + prysznic + WC. Trzeba więc wziąć ze sobą karimatę lub materac, śpiwór, pastę + szczoteczkę do zębów, mydło, papier toaletowy itd. Na nocne imprezy i na wernisaż każdy powinien wziąć kilka świeczek.
WSZYSTKIE OSOBY, KTÓRE MAJA ZAMIAR SKORZYSTAĆ Z NOCLEGOWNI PROSZONE SĄ O ZGŁOSZENIE SIĘ DO JAKUBA WINIARSKIEGO via e-mail: jakubwiniarski@poczta.onet.pl lub telefonicznie: 0-602 418-831. Organizatorzy muszą wiedzieć, dla ilu osób trzeba przygotować miejsce. Poza tym noclegownia będzie na terenie stoczniowym i niezbędna będą przepustki do Stoczni.

Nowe logo Galerii Bezdomnej

Można również zarezerwować w Trójmieście hotel. Baza noclegowa znajduje się w Internecie na stronach www.gdansk.naszemiasto.pl, www.trojmiasto.com.pl, www.inyourpocket.com, www.gdansk.gda.pl, www.kocham.gdansk.pl lub gdansk.polska.com.pl. Warto zwrócić uwagę na noclegi w akademikach Politechniki Gdańskiej: porządnie, czysto i niedrogo.
Na tych stronach można znaleźć również wiele informacji o Trójmieście, w którym
8 sierpnia przypada św. Dominika , z jakiej to okazji od wieków w Gdańsku odbywa się Jarmark Dominikański.

Dojazd do Trójmiasta
Zbyt mało osób było zainteresowanych wspólnym wyjazdem autokarowym do Gdańska. Będzie trzeba organizować sobie transport samochodem lub pociągiem. Niżej można ściągnąć rozkład jazdy pociągów na trasie Warszawa - Gdańsk - Warszawa.
Rozkład Jazdy PKP
Połączenia z innych miast dostępne są na stronie www.pkp.com.pl. Ponieważ jest to okres zmiany turnusów, bilet powinno się zarezerwować jak najwcześniej.
Jeśli ktoś wybiera się do Gdańska samochodem, ma wolne miejsce i chciałby zabrać ze sobą jakiegoś Bezdomnika, powinien skontaktować się z Jakubem Winiarskim via e-mail: jakubwiniarski@poczta.onet.pl lub telefonicznie: 0-602 418-831.

Chcielibyśmy również podziękować firmie SYNERGIA 99, która udostępniała halę na wystawę Bezdomnej. Dzięki ich uprzejmości przed halą będą przenośne toalety i cała impreza będzie ubezpieczona. Firma ta od 1999 roku zarządza i przyczynia się do rozwoju terenu tzw. Młodego Miasta oraz Stoczni w Gdańsku. Więcej o firmie i o Młodym Mieście można przeczytać klikając tutaj

Przypominamy uczestnikom wystawy na Złotej, że wybrane przez siebie zdjęciejeszcze przez tydzień można wysyłać na adres bezdomna@fotopolis.pl z dopiskiem WARSZAWA-ZŁOTA. Prace zostaną przedstawione w Galerii Fotopolis i złożą się na katalog z wystawy. Fotografie, które będą prezentowane w Stoczni już teraz można wysłać na ten sam adres z tytułem STOCZNIA. Zdjęcia powinny być w formacie .jpg, a dłuższy bok nie powinien przekraczać 600 pikseli

Zapraszamy do przeczytania innych artykułów o GALERII BEZDOMNEJ opublikowanych do tej pory w Fotopolis:
Artykuł o idei GALERII BEZDOMNEJ
Artykuł i fotograficzna relacja z wystawy w budynku przy ulicy Złotej
Artykuł o patronacie internetowym Fotopolis
Fotograficzna relacja i opis Stoczni Gdańskiej, 19.06.2002
Relacja z wernisażu Galerii Bezdomnej w Stoczni, 5.08.2002

Wybrane zdjęcia z warszawskiej edycji można oglądać w galeriach na naszych stronach: część 1, część 2 i część 3
Do zobaczenia w Gdańsku!

Ściągnij elektroniczny katalog z wystaw Galerii Bezdomnej w formie filmu QuickTime (.mov)
Warszawa, Złota, maj 2002
Gdańsk, Stocznia, sierpień 2002
Katowice, Szyb Wilson, październik - listopad 2002

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów - Vladimír Birgus w Pix.House
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów -...
Przedstawianie człowieka w smutnej rzeczywistości bloku wschodniego stało się dla niego niemalże obsesją. To opowieść o esencji istnienia, która nie ma ani początku,...
185
0
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Z okazji Światowego Dnia Fotografii popularne modele Sony A7R Mark II, A6500, kompakty z serii RX100 oraz ciekawe jasne stałki możecie kupić z rabatem sięgającym 25%...
2
0
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Odbywający się z Bielsku-Białej Foto Art Festival z roku na rok staje się coraz ciekawszą pozycją na polskiej mapie wydarzeń fotograficznych. Najbliższa edycja rusza...
33
0