9 wskazówek odnośnie kompozycji

9 wskazówek odnośnie kompozycji
Magazyn fotograficzny COOPH wraz z fotografem podróżniczym Stevem McCurry przygotował krótki filmik zawierający kilka ciekawych wskazówek odnośnie komponowania obrazu, które, szczególnie początkującym fotografom, pomogą robić lepsze zdjęcia.
Większość osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią słyszała już co nieco o regule trójpodziału i o złotym podziale. Doskonała kompozycja to jednak nie tylko kurczowe trzymanie się się linii dzielących kadr na dziewięć równych części. Poniższy filmik, przygotowany przez magazyn COOPF, posiłkując się zdjęciami fotografa podróżniczego Steve’a McCurry przybliża takie zagadnienia, jak linie prowadzące, rytm i rola kontrastu w kompozycji.Jak jednak sam fotograf mówi pod koniec filmu, reguły są po to żeby je łamać i choćby nie wiadomo jak dobre przygotowanie teoretyczne nie zastąpi nam doświadczenia uzyskanego podczas robienia zdjęć. Dlatego zachęcamy Was by skorzystać z ładnej pogody i wypróbować powyższe zasady w praktyce.

Więcej informacji znajdziemy na stronie magazynu COOPH. Warto też odwiedzić stronę stevemccurry.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
2
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
5