Na spektakularne kadry składa się wiele czynników, a jednym z najbardziej istotnych jest kompozycja. Większość osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią zapewne zetknęła się z regułą trójpodziału lub złotego podziału. Jednak doskonała kompozycja to nie tylko kurczowe trzymanie się linii dzielących kadr na dziewięć równych części.
Jak prawidłowo komponować zdjęcia - porady fotografa krajobrazu
I tym właśnie tematem, po raz kolejny, zajął się Nigel Danson, uznany fotograf krajobrazu, który na swoim kanale Youtube dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Na początku ubiegłego roku zdradził kilka rad dotyczących odpowiedniej kompozycji. Teraz powraca z drugą częścią tego wideoporadnika, w którym przedstawia 7 prostych wskazówek wraz z przykładami, które pomogą Ci uzyskać lepsze ujęcia wspaniałych widoków pejzaży.
Co jest ważne w kompozycji - rady Nigela Dansona
- Kompozycja w fotografii jest często trudna do uzyskania. Jest bardzo ważna w tworzeniu obrazu i jest podstawą czterech kluczowych elementów, które składają się na zdjęcie: temat, światło, wyczucie czasu i kompozycja. Jedną z najtrudniejszych rzeczy do nauczenia się w fotografii krajobrazowej jest zobaczenie obrazu i połączenie elementów w najbardziej przyjemny sposób - zaznacza Nigel Danson.
Siedem wskazówek, bo lepiej kadrować
- Pomyśl o nastroju, który chcesz pokazać swoich zdjęciach
- Szukaj linii, zwłaszcza tych przekątnie przebiegających przez kadr
- Staraj się odnajdywać linie, które łączą się w trójkąt
- Umieszczenie horyzontu w różnym miejscu kadru może znacznie wpłynąć na ogólny odbiór zdjęć
- Poszukuj symetrii, która zawsze wygląda dobrze na zdjęciach
- Eksperymentuj i nie bój się także komponować ujęć asymetrycznie
- Czasem mniej koloru lepiej wpływa na ogólny odbiór zdjęć
Więcej ciekawych poradników, tutoriali i filmów, które mogą zainspirować do rozpoczęcia swojej przygody z fotografią - nie tylko krajobrazową - znajdziesz na kanale Nigela Dansona. Poza tym udostępnił on do bezpłatnego pobrania e-book o kompozycji w fotografii. To aż 19 stron praktycznych wskazówek, które pomogą stać się lepszym fotografem.
zdjęcie główne: unsplash.com