"Poza kadrem": Maciej Pisuk w Katowicach

W czwartek, 23 lutego o godz. 18:00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Poza kadrem". Gościem katowickiego Ronda Sztuki będzie Maciej Pisuk - fotograf dokumentalista.

Zapraszamy do Ronda Sztuki na spotkanie z Maciejem Pisukiem. Autor, który z zawodu jest scenarzystą, traktując początkowo fotografowanie jako swego rodzaju terapię, zdołał zbudować bardzo mocny a jednocześnie pozbawiony wartościowania obraz mieszkańców warszawskiej Pragi. Przykład twórczości Macieja Pisuka to dowód na to jak wiele ważnych historii jest do opowiedzenia blisko nas.

Maciej Pisuk. Scenarzysta i fotograf. Absolwent Wyższego Zawodowego Studium Scenariuszowego przy PWSFTv i T w Łodzi. Ukończył Kurs fotoreportażu w Laboratorium Reportażu przy Instytucie Dziennikarstwa UW. Od kilku lat realizuje dokumentalny projekt fotograficzny poświęcony mieszkańcom warszawskiej Pragi. Jest autorem scenariusza do filmu "Jesteś Bogiem" o historii zespołu Paktofonika. Urodzony w Bielsku-Białej. Od 12 lat mieszka w Warszawie.

Tak o autorze pisze Adam Mazur, kurator warszawskiego CSW:

Społecznie zaangażowane fotografie Pisuka stanowią formę oporu przeciwko stygmatyzacji ludzi, przeciwko utartemu wizerunkowi mieszkańców Pragi tworzonemu przez pragnące sensacji i operujące kliszami media. Ideologicznie wygodny przekaz płynący z mediów zakłada, że całe zło miasta koncentruje się w "gorszej" części położonej za rzeką. Zdaniem Pisuka nikogo naprawdę nie interesuje skąd biorą się wyzysk, bieda i wykluczenie, reprodukująca się kryminalizacja i marginalizacja całych wspólnot ludzkich.

Wygodniej jest traktować sytuację poza kontekstem historycznym, społeczno-ekonomicznym i politycznym. Buntując się przeciw medialnej dehumanizacji ludzi, chcąc jednocześnie uniknąć estetyzacji i żerowania na biedzie, wskazywania łatwych dróg wyjścia z sytuacji, Pisuk skupia się na relacjach z ludźmi, sąsiadami, na spotkaniu z drugim człowiekiem.

"Spotkanie to coś innego niż zobaczyć, natknąć się podąć rękę," mówi, "spotkanie to wydarzenie powodujące określone, zazwyczaj pozytywne skutki etyczne i psychologiczne, a jednocześnie jedno z kluczowych doświadczeń egzystencjalnych. Bez takiego doświadczenia nie jest możliwa empatia.""Poza kadrem": spotkanie z Maciejem Pisukiem
Termin: 23.02.2012, godz. 18:00

Galeria Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Poziom 0
Katowice

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
“Fotografia to moje zajęcie” - wywiad z Tadeuszem Rolke
24 Maj 2019
Z aparatem pracuje od 75 lat, ale ani myśli odwieszać go na kołek. O ostatnich projektach, pomysłach na kolejne cykle i o kobietach z Tadeuszem Rolke rozmawia Monika Szewczyk.
2
Moscow International Foto Awards 2019 - Polacy zdominowali sekcję photobooków. Triumfują też w pozostałych kategoriach
23 Maj 2019
Tegoroczna odsłona konkursu MIFA przynosi wiele nagród fotografom znad Wisły. Książki fotograficzne Igora Pisuka i Dominiki Koszowskiej uznane zostały najlepszymi publikacjami roku. Oprócz nich triumfy święci jeszcze 9 fotografów z Polski.
0
Życie fotograficzne i uczuciowe - historia Tadeusza Rolke
20 Maj 2019
Świadek minionego stulecia - powstaniec warszawski, przymusowy robotnik, stalinowski więzień i... bon vivant. Od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem, inspirując kolejne pokolenia artystów. Właśnie kończy 90 lat. Życie i twórczość kultowego fotografa przybliża autorka wywiadu rzeki z Tadeuszem Rolke, Małgorzata Purzyńska.
2
Nie żyje Bogdan Konopka - wybitny przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, autor pierwszej Kolekcji Wrzesińskiej
20 Maj 2019
W wieku 66 lat zmarł Bogdan Konopka - jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
0