Spotkanie "Meksykańska walizka" w Warszawie i Poznaniu

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Październik 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Na wykład z prezentacją multimedialną pt. "Meksykańska walizka", który poprowadzi Cynthia Young z nowojorskiego International Center of Photography: w sobotę, 8 października o godz. 17.00 w Warszawie zaprasza Fundacja Doc-Art-Forum i Biblioteka Uniwersytecka (do BUW), w niedzielę, 9 października o godz. 13:00 w Poznaniu zaprasza Instytut Fotografii proFotografia i Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (do WSNHiD). Spotkanie, które w Poznaniu inauguruje serię "Łowcy obrazów" poświęcone będzie hiszpańskim negatywom Roberta Capy, Gerdy Taro i Davida Seymoura. W obu miejscach wykład będzie tłumaczony symultanicznie z jęz. ang. Sobotni wykład w BUW poprzedzi wprowadzenie prof. Jana Kieniewicza na temat Wojny Domowej w Hiszpanii.
(c)International Center of Photography New York

O nieprawdopodobnym znalezisku, czyli walizce pełnej negatywów słuchy chodziły już w 1995 roku, lecz dopiero w 2007 r. trafiła ona do International Center of Photography w Nowym Jorku. Okazało się, że to naprawdę walizka Roberta Capy, którą zostawił w swoim paryskim studiu, gdy w 1939 r. opuszczał Europę. Miała zawierać jego negatywy z okresu wojny w Hiszpanii. Capa do śmierci był przekonany, że zaginęła na zawsze.

Nie wiadomo jak walizka trafiła do meksykańskiego ambasadora przy francuskim rządzie Vichy, gen. Francisca Aquilara Gonzáleza, w każdym razie to z nim pojechała do Meksyku. Tamtejszy klimat doskonale zakonserwował jej zawartość, która przeszła najśmielsze oczekiwania: trzy pudła ze 126 rolkami nie tylko Roberta Capy, ale także Gerdy Taro, jego towarzyszki życia (w latach 1934-37) oraz przyjaciela, Davida Seymoura. Dwie rolki przypisano Fredowi Steinowi.

Większość z odzyskanych 4300 zdjęć zrobiono w Hiszpanii w 1936 r. i choć nie ma wśród nich legendarnej fotografii Capy, przedstawiającej padającego żołnierza, to stanowią dokumentację codziennego życia partyzantów, częściowo również i obozów jenieckich.

Specjaliści nowojorskiego International Center of Photography, instytucji - co istotne - założonej przez brata Roberta Capy - Cornella - wywoływali negatywy klatka po klatce. Efekt po raz pierwszy pokazano publiczności dopiero 24 września 2010 r., na wystawie prezentowanej do 8 maja 2011 r. Jej kuratorem była Cynthia Young, opiekunka całego projektu "meksykańska walizka".

Spotkanie "Meksykańska walizka"

Termin: 8.10.2011, godz. 17:00
BUW, sala 316
ul. Dobra 56/66
Warszawa

Termin: 9.10.2011, godz. 13:00
Aula Artis
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
ul. gen. T. Kutrzeby 10
Poznań

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16