Adobe Lightroom w małym palcu – ukryte możliwości histogramu

0
Michał Chrzanowski
3 Kwiecień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Kolejny poradnik Lightrooma i kolejna szybka porada dotycząca zwiększania zakresu tonalnego. Dzięki pewnej ukrytej funkcji edycja zdjęć będzie jeszcze efektywniejsza.

W ostatnim odcinku podpowiadaliśmy, jak za pomocą przycisku Alt efektywnie zwiększyć zakres dynamiczny. Przykładowo, jeżeli wciśniemy Alt oraz znacznik suwaka Whites, edytowane zdjęcie będzie prezentowane jako czarna powierzchnia. Niemniej jednak w momencie przesuwania suwaka w prawą stronę (rozświetlanie zdjęcia) w panelu zaczną pojawiać się podświetlone fragmenty kadru. Dzięki temu zapobiegniemy ewentualnym przepaleniom powstałym podczas postprodukcji.

W tym tygodniu pozostaniemy także w tematyce efektywnego zwiększania zakresu tonalnego, ponieważ Lightroom daje nam jeszcze jedną możliwość prześledzenia nanoszonych zmian. Jest to histogram, a dokładniej opcje, które możemy aktywować w jego obrębie.

Jeśli dokładniej przyjrzymy się histogramowi to zauważymy, że w jego lewym i prawym górnym rogu są dwa trójkąty. Na pozór wydają się one jedynie znacznikami najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentów kadru. Nic bardziej mylnego. Same w sobie są włącznikami, które aktywują bardzo przydatną funkcję, bez której trudno wyobrazić sobie efektywną postprodukcję.

Wybranie pierwszego z nich (lewy trójkąt) sprawi, że podczas ingerowania w poszczególne suwaki dotyczące ekspozycji otrzymamy natychmiastowy podgląd niedoświetlonych części planu fotograficznego. Zostaną one podświetlone na niebiesko, dzięki temu szybko zauważymy, które fragmenty zostały pozbawione jakichkolwiek informacji i szczegółów. Włączenie tej opcji histogramu działa zarówno z suwakiem Exposure, jak i Contrast, Shadows i przede wszystkim Blacks.

Analogicznie wybranie prawego trójkąta wyświetli na czerwono prześwietlone fragmenty planu fotograficznego. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku opcja ta zadziała z większością suwaków dostępnych w zakładce Basic.

Jednak jednoczesne aktywowanie obu funkcji da nam największe możliwości podczas optymalnego zwiększenia zakresu tonalnego. W kadrze zostaną podświetlone zarówno najciemniejsze jak i najjaśniejsze części. Dzięki temu wydobędziemy ze zdjęcia jak najwięcej szczegółów zapisanych w poszczególnych fragmentach planu fotograficznego.

Mamy nadzieję, że zaprezentowana funkcja okaże się dla was pomocna. A może wy macie jakieś ciekawe triki, z których korzystacie w Lightroomie. Jeśli tak zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzach.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Wygląd skóry na zdjęciach to obsesja niejednego fotografa i retuszera. Zobacz, jak uzyskać efekt wykorzystywany w postprodukcji sesji beauty.
33
1
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware Fill [WIDEO]
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware...
Zobacz w jaki sposób po fakcie poprawić kompozycję zdjęcia za pomocą narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie.
10
0
Photoshop tutorial: wycinanie osób z tła [WIDEO]
Photoshop tutorial: wycinanie osób z tła [WIDEO]
Odseparowanie sylwetki od tła zdjęcia może wydawać się skomplikowaną czynnością. Jednak dzięki kilku sztuczkom i narzędziom Photoshopa cała operacja może być bardzo...
14
0
Powiązane artykuły