Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Adobe Lightroom w małym palcu – ukryte możliwości histogramu

0

Autor: Michał Chrzanowski

3 Kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Kolejny poradnik Lightrooma i kolejna szybka porada dotycząca zwiększania zakresu tonalnego. Dzięki pewnej ukrytej funkcji edycja zdjęć będzie jeszcze efektywniejsza.

W ostatnim odcinku podpowiadaliśmy, jak za pomocą przycisku Alt efektywnie zwiększyć zakres dynamiczny. Przykładowo, jeżeli wciśniemy Alt oraz znacznik suwaka Whites, edytowane zdjęcie będzie prezentowane jako czarna powierzchnia. Niemniej jednak w momencie przesuwania suwaka w prawą stronę (rozświetlanie zdjęcia) w panelu zaczną pojawiać się podświetlone fragmenty kadru. Dzięki temu zapobiegniemy ewentualnym przepaleniom powstałym podczas postprodukcji.

W tym tygodniu pozostaniemy także w tematyce efektywnego zwiększania zakresu tonalnego, ponieważ Lightroom daje nam jeszcze jedną możliwość prześledzenia nanoszonych zmian. Jest to histogram, a dokładniej opcje, które możemy aktywować w jego obrębie.

Jeśli dokładniej przyjrzymy się histogramowi to zauważymy, że w jego lewym i prawym górnym rogu są dwa trójkąty. Na pozór wydają się one jedynie znacznikami najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentów kadru. Nic bardziej mylnego. Same w sobie są włącznikami, które aktywują bardzo przydatną funkcję, bez której trudno wyobrazić sobie efektywną postprodukcję.

Wybranie pierwszego z nich (lewy trójkąt) sprawi, że podczas ingerowania w poszczególne suwaki dotyczące ekspozycji otrzymamy natychmiastowy podgląd niedoświetlonych części planu fotograficznego. Zostaną one podświetlone na niebiesko, dzięki temu szybko zauważymy, które fragmenty zostały pozbawione jakichkolwiek informacji i szczegółów. Włączenie tej opcji histogramu działa zarówno z suwakiem Exposure, jak i Contrast, Shadows i przede wszystkim Blacks.

Analogicznie wybranie prawego trójkąta wyświetli na czerwono prześwietlone fragmenty planu fotograficznego. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku opcja ta zadziała z większością suwaków dostępnych w zakładce Basic.

Jednak jednoczesne aktywowanie obu funkcji da nam największe możliwości podczas optymalnego zwiększenia zakresu tonalnego. W kadrze zostaną podświetlone zarówno najciemniejsze jak i najjaśniejsze części. Dzięki temu wydobędziemy ze zdjęcia jak najwięcej szczegółów zapisanych w poszczególnych fragmentach planu fotograficznego.

Mamy nadzieję, że zaprezentowana funkcja okaże się dla was pomocna. A może wy macie jakieś ciekawe triki, z których korzystacie w Lightroomie. Jeśli tak zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzach.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
20
0
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji astrofotografii
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji...
Wybierasz się fotografować Perseidy? Zobacz, jak wyciągnąć najwięcej ze zdjęć nocnego nieba. Lonely Speck udostępnia za darmo kurs postprodukcji...
70
0
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Skutecznie wyostrzane to jeden z najważniejszych końcowych etapów postprodukcji. Może jednak zdjęcia tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Zobacz, jak robić to...
35
0
Powiązane artykuły