Adobe Lightroom 4 - przegląd nowych funkcji

Lightroom 4 to kolejna odsłona jednego z najpopularniejszych programów do wywoływania plików RAW firmy Adobe. Producent dodał nową wersję wywoływarki - PV2012, wprowadził wsparcie dla plików wideo i dodał kilka innych ciekawych rozwiązań, które rozszerzają funkcjonalność. Zapraszamy do zapoznania się z nowościami jakie oferuje Lightroom 4.
0
Marcin Falana
13 Kwiecień 2012
Artykuł na: 6-9 minut

Edycja filmów

Najnowsza wersja Lightrooma umożliwia przeglądanie i edycję filmów. W trybie Libary filmy są oznaczone kodem czasowym, są jednak niewidoczne w trybie Develop. W celu wprowadzenia jakiejś korekty na filmie musimy najpierw wyciągnąć z filmu pojedynczą klatkę, którą obrabiamy w trybie wywoływania Develop. Następnie w trybie biblioteki Libary synchronizujemy ustawienia filmu z wyciągniętym zdjęciem podobnie jak byśmy robili tworząc jednolity cykl zdjęć. Lightroom pokazuje nam wtedy okno z informacją, które zmiany przeniosą się na film, daje nam także możliwość wyboru, które parametry ma brać pod uwagę.

okno synchronizacji parametrów filmu ze zdjęciem

Do dyspozycji mamy niestety ograniczoną liczbę parametrów, które możemy zmieniać. Jest to co najważniejsze - balans bieli, ekspozycja, kontrast, krzywa. Poza tym możemy skorzystać z zakładek odpowiedzialnych za kolor - Colour, Split Toning. Poniżej prezentujemy krótki film nagrany kamerką GoPro HD Hero 2 i przerobiony w Lightroomie 4. Dodaliśmy kolorową dominantę i rozjaśniliśmy całą scenę dzięki czemu film prezentuje się jak zdjęcie po odróbce cross.

Map

Użytkownicy Lightrooma 4 będą mogli przeglądać swoje zdjęcia uwzględniając lokalizację, w której zostały wykonane. Program automatycznie rozpoznaje zdjęcia z geo-danymi i umieszcza je na mapie. Do dyspozycji mamy kilka widoków, a najeżdżając na ikonkę widzimy miniaturki zdjęć z danego miejsca. Lightroom 4 umożliwia także manualne tagowanie zdjęć, możemy też skorzystać z danych GPX i zsynchronizować je za pomocą daty i godziny z naszymi zdjęciami.

Takie rozwiązanie pozwala wyszukiwać zdjęcia zgodnie z lokalizacją, dzięki czemu mamy kolejne narzędzie, które usprawni poruszanie się po dużych bibliotekach zdjęć.

Book

Najnowsza wersja Lightrooma daje nam możliwość tworzenia książek za pomocą nowej zakładki Book. Do dyspozycji mamy kilka sposobów wyświetlania naszej publikacji. Poza tym Lightroom 4 daje nam do dyspozycji zestaw formatek, z których możemy skorzystać podczas tworzenia własnych albumów.

Podsumowanie

Lightroom 4 wprowadza kilka zmian, które mają wpływ na codzienną pracę z RAW-ami. Są one jednak bardzo zgrabnie zaprojektowane, dzięki czemu nie tracimy ciągłości stylu pracy z poprzednich wersji. Nowe algorytmy wywołujące RAW-y - PV2012 i nowa funkcjonalność zakładki Basic sprawdzają się w praktyce rozszerzając możliwości Lightrooma.

Obróbka wideo ucieszy wszystkich użytkowników, którzy nawet sporadycznie nagrywają filmy. Nie jest to oczywiście konkurencja dla Adobe Premiere czy nawet Apple iMovie, jednak cieszy możliwość edycji wideo. Kolejna nowość to obsługa geotagowania, która poszerza możliwości katalogowania i wyszukiwania naszych zdjęć. Nowa zakładka Book umożliwia natomiast tworzenie albumów, które możemy sami zaprojektować.

Na pytanie czy aktualizować Lightrooma 3 do wersji 4, każdy użytkownik musi sobie odpowiedzieć samemu. My po dwóch tygodniach zabawy z najnowszą wersją i jej nowymi funkcjami nie chcemy już wracać do poprzedniej

Następna

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One to popularny program służący do edycji plików RAW i katalogowania zdjęć, który jest używany przez wielu profesjonalistów. Jego nowa odsłona wprowadza dużo istotnych zmian, które...
0
0
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile jest już w pełni darmową aplikacją służącą do postprodukcji zdjęć, z której możemy korzystać na urządzeniach mobilnych pracujących na systemach iOS i Android. Jednak czy...
3
0
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Wraz z końcem czerwca 2015 roku firma Fujifilm udostępniła długo wyczekiwaną aktualizację oprogramowania X-T1. W związku z tym w naszej redakcji pojawiły się dwa egzemplarze flagowego modelu...
0
0
Powiązane artykuły