Praca pod światło

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
9
Optyka:
7.5
Budowa:
9
Marka:
Tamron
Nasza ocena:

84%

Najnowszy Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD to jeden z najciekawszych, ale i najdroższych zoomów producenta, a także obiektyw, dla którego na próżno szukać konkurencji. Sprawdzamy, czy to konstrukcja, którą Tamron ma szansę wejść w segment typowo profesjonalny.

Autor: Maciej Luśtyk

2 Styczeń 2022
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Praca pod światło

Choć obiektyw Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD wyposażony jest w autorskie powłoki antyodblaskowe BBAR2, ma do zaoferowania niestety dość przeciętną skuteczność w przypadku pracy ze światłem w kontrze. Gdy źródło światła znajduje się w kadrze zauważymy lekki spadek kontrastu, ale co bardziej istotne, także mocno widoczne rozbłyski światła i flary.

Z pewnością nie są to najbrzydsze bliki, z jakimi mieliśmy do czynienia, a senny, nieco rozmyty charakter flar i odblasków na niskich przysłonach z pewnością spodoba się niejednemu filmującemu. Szkoda jedynie, że problem ten jest tak uwydatniony i w przypadku korzystania z dłuższych ogniskowych będzie często widoczny na niemal całej powierzchni zdjęcia.

Flary i bliki pojawiają się w całym zakresie przysłon i odległości ostrzenia, choć najbardziej widoczne będą oczywiście pod domknięciu. Przy szeroko otwartej przysłonie problem się minimalizuje, ale i tak zupełnie się go nie pozbędziemy. Do tego niewiele w tym wypadku pomoże osłona przeciwsłoneczna, bo problem dotyczy głównie sytuacji, gdy światło pada na obiektyw od przodu.

35 mm, f/8

70 mm, f/8

70 mm, f/2.5

70 mm, f/8

150 mm, f/8

150 mm, f/2.8

70 mm, f/8, ostrość na drugim planie

70 mm, f/8, ostrość na bliskim planie

70 mm, f/2.5, ostrość na bliskim planie
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 24-120 mm f/4 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 24-120 mm f/4 S - zdjęcia przykładowe
To odpowiednik bardzo popularnej wersji lustrzankowej, ale teraz bez wbudowanej stabilizacji. Obejrzyjcie zdjęcia przykładowe i sprawdźcie, jak nowy Nikkor Z 24-120 mm f/4 S sprawdza się w...
32
Nikon Nikkor Z 28 mm f/2.8 SE -  test obiektywu
Nikon Nikkor Z 28 mm f/2.8 SE - test obiektywu
Jest rekordowo tani, lekki i poręczny, na dodatek tak uniwersalny, że może pełnić rolę wszechstronnej stałki zarówno z pełnoklatkowym aparatem, jak i korpusem z matrycą APS-C. Sprawdzamy jego...
35
Irix 30 mm f/1.4 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Irix 30 mm f/1.4 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Bez autofokusa, ale za to z doskonałą optyką, pancerną budową i wyśmienitą ergonomią. Czy nowy Irix 30 mm f/1.4 przekona do siebie kreatywnych fotografów?
54
Powiązane artykuły