Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8.5
Budowa:
8.5
Marka:
Sigma
Nasza ocena:

88%

Obiektywy z serii Art już od 5 lat rozpieszczają fotografów, a najnowsza Sigma 135 mm f/1.8 DG HSM ART może okazać się prawdziwym klejnotem w koronie całej linii. Sprawdzamy, czy tak będzie w istocie.

0

Autor: Michał Chrzanowski

3 Czerwiec 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Podsumowanie

Testowanie obiektywów z linii Art powoli staje się nudne i przewidywalne. Każdy z modeli to wyjątkowo zaawansowana i świetnie wykonana konstrukcja. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego dziecka Sigmy.

Stwierdzenie, że model 135 mm f/1.8 DG HSM ART zrobił na nas świetne wrażenie byłoby dużym niedopowiedzeniem. Jest fo fenomenalne szkło zarówno pod względem konstrukcji, jak i optyki. Metalowy i w pełni uszczelniony tubus bez problemu sprawdzi się w nawet najtrudniejszym boju. Do tego dochodzi błyskawiczny - jak na konstrukcję portretową - autofokus, który pewnie trafia w punkt, również w sytuacjach ograniczonego oświetlenia. 

Jednak nasze serce skradła optyka, która jest niemalże perfekcyjna. Sigma jest tak ostra jak papryczka Jalapeno - rozdzielczość obrazu w centrum i na brzegach kadru jest imponująca. Obiektyw także po profesorsku radzi sobie z wszelkimi wadami układu optycznego - choć mogliśmy oczekiwać nieco lepszej korekty winietowania na maksymalnym otworze przysłony f/1.8. Martwić może także zauważalny spadek kontrastu w momencie fotografowania w mocnym słońcu. Miłym dodatkiem byłaby także stabilizacja – niestety podczas fotografowania będziemy musieli radzić sobie bez niej.

Jednak tak naprawdę są to jedynie drobne niedociągnięcia, które szybko bledną przy licznych zaletach. Nowa Sigma to wyjątkowa konstrukcja - nie tylko w serii Art, lecz także w całym segmencie portretowych szkieł!

Plusy

 • solidne i precyzyjne wykonanie uszczelnionego tubusu
 • elegancki i wygląd
 • cichy, precyzyjny i szybki autofokus
 • świetna rozdzielczość obrazu w centrum i na brzegach w całym zakresie przysłon
 • ponadprzeciętna plastyka zdjęć
 • fantastycznie skorygowana dystorsja obrazu
 • mała aberracja chromatyczna
 • bardzo dobra kontrastowość, wyrazistość i kolorystyka zdjęć
 • współpraca ze stacją dokującą USB DOCK

Minusy

 • zauważalna winieta na f/1.8
 • spadek kontrastu podczas fotografowania w warunkach mocnego oświetlenia
 • brak stabilizacji obrazu
Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
9
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8.5
Budowa:
8.5
Ocena ogólna

88%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 to jeden z najszerszych obiektywów szerokokątnych na rynku, który obiecuje profesjonalne rezultaty w przystępnej cenie. Sprawdziliśmy, jak wypada w...
0
0
Sigma A 35 mm f/1.4 DG DN - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Sigma A 35 mm f/1.4 DG DN - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Sigma prezentuje kolejną generację obiektywu, który przed 9 laty zapoczątkował serię Art. Czy zaprojektowana z myślą o bezlusterkowcach Sigma A 35 mm f/1.4 DG DN okaże...
3
7
Sony FE 14 mm f/1.8 GM - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Sony FE 14 mm f/1.8 GM - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
To najszersza stałka w systemie i pierwszy tak szeroki model z profesjonalnej linii G-Master. Finalny egzemplarz trafił w nasze ręce jeszcze przed premierą,...
11
4
Powiązane artykuły