Fujinon XF 27 mm f/2.8 - test

Fujinon XF 27 mm f/2.8 to najmniejszy obiektyw w systemie japońskiego producenta. Dzięki uniwersalnej ogniskowej i dobrej światłosile i niewygórowanej cenie ta propozycja na pewno zainteresuje wielu użytkowników aparatów z bagnetem XF. Zobaczcie jak najnowsza stałka od Fujifilm poradziła sobie w naszym teście.

Autor: Patryk Wiśniewski

8 Sierpień 2013
Artykuł na: 23-28 minut

3. Konstrukcja

Wraz z obiektywem otrzymujemy dekielki: przedni oraz tylny. Producent nie przewidział możliwości zastosowania dodatkowej osłony przeciwsłonecznej. Przedni dekielek jest niewielki i łatwo go zgubić, ponieważ niezbyt mocno przylega do obudowy obiektywu. Warto go od razu zastąpić filtrem.

Fujinon XF 27 mm f/2.8 jest najmniejszym obiektywem na bagnet XF. Mierzy zaledwie 61 x 23 mm. Podpięty do X-Pro1 tworzy zgrabny zestaw, który mimo lekkości korpusu jest dobrze wyważony. Trzyma się go komfortowo.

Obiektyw ma metalowy bagnet, miejsce mocowania zostało oznaczone niewielką czerwoną kreską. Oprócz tego elementu na korpusie znajduje się pierścień ostrości. Aby zminimalizować rozmiary producent usunął pierścień przysłony. Tak jak w pozostałych obiektywach Fujifilm pierścień jest sterowany elektronicznie, a nie mechanicznie. Na przedniej ściance Fujifilm umieścił informację o ogniskowej, światłosile, średnicy filtra oraz powłokach antyrefleksyjnych.

Szerszy standard składa się z 7 elementów w 5 grupach, jedna z soczewek jest asferyczna. Średnica mocowania filtra wynosi 39mm. Obiektyw waży 78 gramów bez dekielków.

Na koniec warto wspomnieć o działaniu tej propozycji na X-Pro1 i X-E1. W związku z brakiem pierścienia przysłony, wartość F zmieniamy tylną tarczą nastaw. Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ale niestety nie ma innego. Tarcza pracuje bardzo delikatnie, przez co jeżeli nosimy aparat przewieszony na pasku wartość przysłony po prostu cały czas się przestawia. W związku z tym należy pamiętać o spojrzeniu na parametry ekspozycji przed wykonaniem zdjęcia. Drugim problemem, który spotka tylko użytkowników X-Pro1 jest to, że po podpięciu obiektywu aparat w wizjerze optycznym wyświetla ramkę dla obiektywu standardowego, a nie ekwiwalentu 40mm, przez co rejestrujemy dużo więcej niż widzimy.

Test został podzielony na następujące części:

1. Wstęp

2. Specyfikacja

3. Konstrukcja

4. Ustawianie ostrości

5. Stabilizacja

6. Rozdzielczość RAW

7. Rozdzielczość JPEG

8. Rozmycie

9. Aberracja chromatyczna

10. Dystorsja

11. Winietowanie

12. Odblaski

13. Podsumowanie

14. Zdjęcia do pobrania

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
13
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Kolejny teleobiektyw w systemie Nikon Z jest alternatywą z jednej strony dla drogich, profesjonalnych stałek, a z drugiej klasycznych zoomów do dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, czy ta...
40
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Rozwiązywanie problemu którego nie ma, czy może przebłysk geniuszu? Sprawdzamy, co do zaoferowania ma Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - kompaktowa i tańsza alternatywa dla systemowego zooma...
36