Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM - Konstrukcja

Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM to propozycja jasnego telezooma o stałym świetle f/2.8. Nowa wersja jest dostępna w cenie około 15 000 złotych, co biorąc pod uwagę ogniskową i światło jest umiarkowaną propozycją, szczególnie pamiętając o cenie obiektywów systemowych 300 mm f/2.8.

Autor: Marcin Falana

7 Czerwiec 2013
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

3. Konstrukcja

Obiektyw jest dostarczany w solidnym pokrowcu, który jest wykonany z materiału przypominającego cordurę. Boczne ścianki są pogrubiane, górna i dolna to kawałki pianki. Pokrowiec ma także pasek z naramiennikiem, który umożliwia dość wygodne noszenie obiektywu na ramieniu.

Konstrukcja optyczna obiektywu Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM to 23 elementy w 18 grupach. Obiektyw został wyposażony w 9 zaokrąglonych listków przysłony.

Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM to konkretny obiektyw, do konkretnych profesjonalnych zastosowań. Przy wadze 3 390 g i wymiarach 121,4 x 291 mm trudno go nazwać poręcznym.

Masywna obudowa jest uzupełniona równie solidną osłoną przeciwsłoneczną i mocną nóżką, którą mocujemy do monopodu, statywu. Nóżki nie możemy odpiąć, możemy jedynie zmienić jej położenie poziom pion. W zestawie z obiektywem otrzymujemy także pasek, który mocujemy właśnie do nóżki.

Obiektyw oferuje oczywiście metalowy bagnet, który jest uszczelniony gumową uszczelką. Bagnet jest dobrze oznaczony i umożliwia wygodne mocowanie korpusów do obiektywu.

Obiektyw oferuje dwa szerokie pierścienie. Bliżej korpusu znajduje się pierścień ostrości. Trzymając aparat w rękach trudno się go obsługuje jednak po założeniu na monopod komfort ostrzenia jest bardzo duży szczególnie z dużą matówką EOS-a 5D Mk II / Mk III. Po wyostrzeniu możemy swobodnie przeostrzać. Cały zakres zajmuje nieco ponad 1/4 obrotu pierścienia co pozwala na wygodne i precyzyjne manualne ostrzenie.

Drugi pierścień jest jeszcze szerszy i działa z większym oporem. Służy do zmiany ogniskowej. Skok tego pierścienia jest nieco mniejszy niż 1/4 obrotu. Oba pierścienie są pokryte rowkowaną gumą dzięki czemu nie ma mowy o ich ślizganiu. Nie mamy też do czynienia z wysuwaniem się obiektywu w pozycji w dół. Jednym słowem nie mamy zastrzeżeń do wykonania i mechaniki.

Jak przystało na obiektyw z wyższej półki Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM oferuje okienko z podziałką odległości ostrzenia. odległość między 2,5-10 m jest oznaczona dłuższą linią dzięki czemu łatwiej operuje się w tym zakresie ostrzenia.

Z lewej strony umieszczono przełączniki odpowiedzialne za tryb autofokusa i stabilizacji. Poza tym do dyspozycji mamy przyciski C1 i C2, które umożliwiają korzystanie z ustawień własnych, które wgrywamy przez przystawkę Sigma USB Dock. Przełączniki działają z odpowiednim oporem więc nie ma mowy o ich przypadkowym przesunięciu.

+ solidna konstrukcja

+ jasność f/2.8 w całym zakresie ogniskowych

+ uszczelniony bagnet

+ możliwość personalizacji trybów C1, C2 - USB Dock

Test został podzielony na następujące części:

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron testuje kolejny ciekawy zakres ogniskowych, tym razem przesuwając punkt ciężkości w stronę szerokiego kąta. Czy to idealny zoom dla podróżnika z krajobrazowym zacięciem? Mieliśmy okazję to...
27
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy teleobiektyw OM System pozwala na fotografowanie i filmowanie na odpowiedniku ogniskowej wynoszącym aż 1200 mm. Oto, jak M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED spisuje się w...
30
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Druga generacja tego popularnego zooma do bezlusterkowców Sony to lepsze parametry i przeprojektowany układ optyczny. Sprawdziliśmy jak zachowuje się w połączeniu z korpusem Sony A7 III
25
Powiązane artykuły