Nowe oznaczenia w testach porównawczych

Miło nam poinformować, że wprowadzamy nowe oznaczenia podsumowujące wyniki poszczególnych aparatów w testach porównawczych. W publikacjach fotopolis.pl, gdzie zestawiamy ze sobą kilka modeli aparatów będzie teraz łatwiej zorientować się, który z aparatów wypadł najlepiej w poszczególnych kategoriach oraz czym się wyróżnił spośród konkurencji.

Autor: Michał Sułkiewicz

30 Czerwiec 2010
Artykuł na: 4-5 minut

Sporo czytelników, a także przedstawiciele branży narzekali, że czytając nasze testy porównawcze często trudno określić jednoznacznego zwycięzcę. Najczęściej dzieje się tak, gdy wśród testowanych modeli każdy może wyróżnić się jakąś unikalną cechą, w której jest najlepszy. Z drugiej strony nasi czytelnicy często mają zróżnicowane potrzeby i na przykład dla jednej osoby najlepszym aparatem będzie model z najdłuższym zoomem, a dla innej ten z najszybszymi zdjęciami seryjnymi. W rezultacie dopiero na podstawie przedstawionych przez nas wyników każdy powinien sam zdecydować, który z przetestowanych aparatów będzie najlepiej spełniał jego potrzeby.

Mimo to postanowiliśmy wyjść na przeciw oczekiwaniom naszych odbiorców i przygotowaliśmy system oznaczeń, który powinien ułatwić podjęcie decyzji po przeczytaniu testu porównawczego. Nowe oznaczenia są zupełnie niezależne od przyznawanych w naszych testach ocen procentowych odpowiadających im określeniom "bardzo dobry", "doskonały" itp. Przyznawane znaczki wskazują tylko na konkretną cechę czy przewagę na tle innych testowanych w danym zestawieniu konkurencyjnych modeli. Zasadniczo będziemy się starali, aby przyznawać znaczki pojedynczo. Jednak nie wykluczamy sytuacji, gdy jakiś aparat zasłuży na dwa oznaczenia. Będzie to jednak wyjątek. Poniżej prezentujemy krótki opis poszczególnych oznaczeń:

Znaczek "Najlepszy w teście"

To najważniejsze oznaczenie dla aparatu biorącego udział w teście grupowym. Model, który zasłużył na ten znaczek wypadł najlepiej w większości kryteriów testowych. Jest więc obiektywnie zwycięzcą wśród innych aparatów w danym teście porównawczym. Nadając to oznaczanie pokazujemy, że jest to model dla osób, które szukają najlepszego modelu spośród testowanych - bez żadnych kompromisów.

Znaczek "Najlepsza jakość do ceny"

Tym znaczkiem będzie oznaczony aparat, który oferuje najlepszy w teście stosunek jakości do ceny. Bardzo często będzie to aparat, który być może nie oferuje najlepszych osiągów, ale jego niska cena rekompensuje te braki. Najważniejsze jednak, że mimo niskiej ceny jakość zdjęć i oferowane funkcje są na przyzwoitym poziomie. Wynika z tego, że nawet najtańszy model musi sobie na ten znaczek zasłużyć przynajmniej przeciętną jakością zdjęć i zadowalającymi osiągami. Modelem oznaczonym tym znaczkiem powinni się zainteresować czytelnicy, którzy szukają najtańszego aparatu, który spełni ich wymagania.

Znaczek "Najprostszy w obsłudze"

W tym przypadku sprawa jest jasna. Wyróżniamy w ten sposób model, który obsługuje się najłatwiej ze wszystkich testowanych. Najważniejszym kryterium będzie tu funkcjonalne i proste w obsłudze menu oraz dobra ergonomia korpusu, a mniej ważne będą takie cechy jak bogactwo funkcji czy osiągi. Tak oznaczony aparat można z czystym sumieniem polecić osobie początkującej.

Znaczek "Redakcja poleca"

Ten znaczek na pewno może budzić kontrowersje. Będzie nim oznaczany aparat, który mimo że obiektywnie nie był najlepszy, to jednak niewiele ustępuje zwycięzcy testu. Dodatkowo wywarł na redaktorze testującym bardzo dobre wrażenie. Może to być obecność innowacyjnych funkcji, jakość wykonania, szybkość działania i tym podobne. Krótko mówiąc chcemy w ten sposób wyróżnić ten model w teście, który wydał nam się najbardziej interesujący. Jeżeli w teście nie będzie takiego aparatu, to znaczek "Redakcja poleca" nie będzie przyznawany. To oznaczenie powinno zwrócić uwagę osób, które szukają jakiś ciekawych, innowacyjnych rozwiązań ułatwiających fotografowanie.

Jesteśmy otwarci na propozycje modyfikacji tego systemu ocen tak, aby najlepiej spełniał Wasze oczekiwania

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
23
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły