Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nikon D3000 - Fotografowanie

O następcy Nikona D60 pisaliśmy dokładnie miesiąc temu. Dzisiaj przedstawiamy pełen test tego aparatu - Nikona D3000. Głównymi modyfikacjami są: zastosowanie 11-polowego układu AF oraz 3-calowego wyświetlacza LCD. Początkujący użytkownicy z pewnością docenią obecność nowej pozycji na tarczy trybów pracy - mowa o trybie podręcznika, czyli "Guide Mode".
0

Autor: Damian Bednarzak

11 Wrzesień 2009
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

6. Fotografowanie

Szybkość działania

Nikon D3000 jak przystało na lustrzankę jest gotowy do działania od razu po włączeniu. Nawet gdy mamy włączone czyszczenie matrycy przy włączaniu aparatu, D3000 przerywa czyszczenie i momentalnie wykonuje zdjęcie. Nie można też narzekać na reakcję aparatu na naciśnięcie spustu migawki.

Warto wspomnieć o szybkości i precyzji układu AF. Przypominamy, że w modelu D3000 zastosowano moduł Multi-CAM 1000, znany z tak cenionych lustrzanek jak Nikon D200, D80, D90. Faktycznie, model D3000 jest lustrzanką posiadającą najlepszy układ AF w swojej klasie cenowej - szybkość, celność oraz sprawność w trudnych warunkach oświetleniowych naprawdę stoją na wysokim poziomie. Zaznaczamy w tym miejscu, że aby D3000 w pełni rozwijał swoje możliwości należy podłączyć obiektyw z szybką wersją silnika SWM.

Przyjrzyjmy się jak Nikon D3000 radzi sobie ze zdjęciami seryjnymi. Producent deklaruje, że zdjęcia JPEG mogą być rejestrowane z prędkością 3 kl/s, sprawdziliśmy to i faktycznie wszystko odbywa się zgodnie ze specyfikacją. Seria trwająca 5.2 sekundy zawierała 16 ujęć (parametry: czas migawki 1/250s, ISO 200). W przypadku zdjęć RAW pierwsze 6 zdjęć wykonywane jest z maksymalną szybkością, potem aparat zauważalnie zwalnia i wykonuje 1,2 kl/s, niemal identyczna sytuacja występowała w przypadku zdjęć RAW+JPEG Basic. Jak widać szybkość zdjęć seryjnych zaspokoi potrzeby każdego fotoamatora, chociaż np. Olympus E-450 radzi sobie nieco lepiej w tej kategorii.

Pomiar ostrości

O pomiarze ostrości mówiliśmy już nieco we wcześniejszych rozdziałach, jest to jednak bardzo ważny punkt w teście D3000. Moduł Multi-CAM 1000 jest bardzo ważnym atutem tego korpusu i wg nas główną modyfikacją w stosunku do modelu D60. Oprócz aż 11 pól AF otrzymujemy bardzo dobrze działający tryb śledzenia 3D, którego używamy podczas fotografowania obiektów będących w ruchu. Mimo, że jedynie środkowy punkt AF jest punktem krzyżowym, to także pozostałe bardzo dobrze spisują się podczas np. robienia portretów.

Do dyspozycji mamy cztery tryby wyboru pola ostrości:

 • Pojedynczy punkt - aparat ustawia ostrość na obiekt w wybranym punkcie
 • Dynamiczny wybór - jeśli obiekt na krótko opuści wybrany punkt, aparat ustawia ostrość na podstawie informacji z otaczających punktów ostrości
 • Automatyczny wybór pola ostrości - aparat automatycznie wybiera punkt, w którym jest obiekt
 • Śledzenie 3D (11 punktów) - po wyostrzeniu na jakiś obiekt aparat śledzi go zmieniając na bieżąco punkty ostrości w pobliżu których znajduje się nasz obiekt
pozycja wyboru pola AF

Poza tym możemy wybrać jeden z czterech trybów działania autofokusa:

 • AF-A - aparat wybiera tryb pojedynczy AF lub ciągły AF odpowiednio do warunków i ruchu obiektu
 • AF-S - pojedynczy AF
 • AF-C - ciągły AF
 • MF - manualny
pozycja wyboru trybu AF

Pomiar światła

Nikon D3000 oferuje system pomiaru ekspozycji 3D Color Matrix II korzystający z 420-pikselowego czujnika RGB. Do dyspozycji mamy trzy sposoby pomiaru:

 • matrycowy - 3D Color Matrix II
 • pomiar centralny - 75% wagi pomiaru bierze z koła na środku kadru o średnicy 8mm
 • punktowy - pomiar z obszaru o średnicy 3,5mm na środku wybranego punktu ostrości (2,5% powierzchni kadru)

Zmiany sposobu pomiaru światła możemy dokonać z poziomu menu lub za pomocą przycisku {ILT|i,] czyli tak czy inaczej musimy oderwać aparat od oka i spojrzeć na monitor.

Pomiar światła w Nikonie D3000 radzi sobie bardzo dobrze, przede wszystkim przewidywalnie. W większości zastosowań możemy korzystać z pomiaru matrycowego. Nie zauważyliśmy także tendencji do prześwietlania zdjęć jaka występuje w np. modelu D90. Niestety Nikon D3000 jako jedna z nielicznych lustrzanek entry-level nie oferuje funkcji autobracketingu, na pocieszenie warto dodać, że podobne efekty uzyskamy ręcznie, korzystając z korekty ekspozycji.

Tryby ekspozycji

Nikon D3000 oferuje typowy dla lustrzanek amatorskich zestaw programów ekspozycji. Na tarczy trybów umieszczono programy manualne i tematyczne, nowością jest tryb podręcznika, czyli Guide.

 • Tryb manualny
 • Automatyka z preselekcją przysłony (A)
 • Automatyka z preselekcją czasu (S)
 • Automatyka programowa (P)
 • Automatyczny (Auto)
 • GUIDE
 • Automatyczny(AUTO)
 • Automatyczny z wyłączoną lampą błyskową
 • Portret
 • Pejzaż
 • Dziecko
 • Zdjęcia sportowe
 • Makro
 • Portret nocny
tarcza trybów

Przyjrzyjmy się bliżej nowemu trybowi Guide. Jest on ukłonem w stronę amatorów i ma za zadanie ułatwić pracę oraz rozwinąć umiejętności nawet początkujących fotografów. Tryb podręcznika dzieli się na trzy "rozdziały" a mianowicie: Fotografowanie, Wyświetlanie i usuwanie oraz Ustawienia. Jak można się domyślić, podczas robienia zdjęć korzystamy z zakładki Fotografowanie, gdzie znajdujemy trzy pozycje:

- tu znajdziemy popularne tryby tematyczne;Operacje zaawansowane - aparat krok po kroku pomaga uzyskać małą głębię ostrości lub efekt zamrożenia ruchu;Zegary i zdalne sterowanie - tu znajdziemy przede wszystkim opcje napędu, czyli np. tryb seryjny oraz samowyzwalacz]

Zakładka Łatwa obsługa zawiera listę trybów tematycznych, większość z nich znajdziemy także na tarczy trybów.

zakładka Łatwe fotografowanie

Zakładka { ITL|Operacje zaawansowane] składa się z trzech pozycji, dwie z nich pomagają zrozumieć jaki wpływ ma czas migawki na rejestrowanie poruszających się obiektów. Pozycja Zmiękczanie tła, jak sama nazwa mówi, uczy nas uzyskiwania małej, portretowej głębi ostrości.

uzyskanie efektu zamrożenia ruchu
w ten sposób D3000 pomaga uzyskać małą głębie ostrości na zdjęciach

Zakładka Zegary i zdalne sterowanie zawiera szczegółowo opisane opcje napędu oraz zdalnego wyzwalania migawki.

zakładka Zegary i zdalne sterowanie

Drugim rozdziałem jest Wyświetlanie i usuwanie, zgodnie z nazwą, dokonujemy tutaj operacji na wykonanych obrazach, przede wszystkim przeglądania i usuwania.

Wyświetlanie i usuwanie

Ostatnim, trzecim rozdziałem jest Ustaw., co oczywiście oznacza ustawienia.

Ustawienia

Podsumowując, tryb Guide uznajemy za duży plus, z pewnością pomoże oswoić się początkującym użytkownikom z takimi parametrami jak: przysłona, ogniskowa oraz czas migawki. Jednocześnie znajdziemy w nim możliwość zmiany podstawowych ustawień aparatu oraz przeglądania zdjęć. Jak widać na zdjęciach powyżej, bolączką D3000 jest tłumaczenie zwrotów na język polski, niestety musimy się czasem domyślać co oznaczają użyte skróty.

Balans bieli

Identycznie jak w modelu D60 wyboru balansu bieli możemy dokonać z menu lub za pomocą przycisku i. Konstruktorzy uwzględnili także balans bieli pod programowalnym przyciskiem Fn. zapewniając natychmiastowy dostęp do tej funkcji. Oczywiście pod warunkiem że właśnie przycisk Fn zaprogramujemy do zmiany balansu bieli. Podczas wyboru balansu bieli przez menu fotografowania mamy możliwość ręcznego dostrojenia każdego z ustawień, prócz ustawienia ręcznego.

Do dyspozycji mamy:

 • Automatyczny
 • Żarowy
 • Fluorescencyjny (7 typów)
 • Bezpośrednie światło słoneczne
 • Lampa błyskowa
 • Zachmurzenie
 • Cień
 • Pomiar manualny

Generalnie D3000 dobrze radzi sobie z ustawieniem poprawnego balansu bieli, tradycyjnie dla Nikona zauważamy delikatną tendencję do ustawiania chłodniejszych barw, szczególnie w zacienionych miejscach. Poniżej zestawienie automatycznego oraz manualnego ustawienia balansu bieli w warunkach oświetlenia jarzeniowego. Widzimy niemal perfekcyjne działanie automatycznego WB.

balans bieli automatyczny (góra) oraz manualny (dół)

Funkcja D-Lighting

Tak jak w poprzednikach, a nawet modelach zaawansowanych, Nikon D3000 zawiera funkcję D-Lighting. Efekty jej działania to rozjaśnianie ciemnych, niedoświetlonych obszarów zdjęcia - czyli poszerzenie dynamiki tonalnej. D-Lighting działa całkiem nieźle i na pewno przyda się użytkownikom, którzy nie obrabiają zdjęć za pomocą komputera. Poniżej przedstawiamy przykład działania:

funkcja D-Lighting wyłączona
funkcja D-Lighting aktywna

Podsumowanie działu

Wśród lustrzanek entry-level Nikon D3000 wyróżnia się świetnie działającym, 11-polowym autofokusem, niestety brak mu takich funkcji jak podgląd na żywo czy możliwości rejestrowania sekwencji wideo (wszystkie te cechy posiada wyższy model D5000). Na plus należy ocenić obecność nowego trybu Guide oraz świetnie działający automatyczny balans bieli.

+ świetny układ AF

+ tryb podręcznika Guide

+ dobrze działający pomiar balansu bieli oraz funkcja D-Lighting

- brak tak popularnej funkcji jak Live view

- brak autobracketingu

- brak podglądu głębi ostrości i wstępnego podnoszenia lustra

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
6
5
Nikon D780 - test aparatu
Nikon D780 - test aparatu
Nikon nie rezygnuje jeszcze ostatecznie z lustrzanek. Sprawdźmy co oferuje długo wyczekiwany następca, jednej z najpopularniejszych pełnych klatek na rynku.
22
5
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Jak fotografuje się pełnoklatkowym kompaktem z czarno-białą matrycą 46 Mp? W nasze ręce trafił jeden z pierwszych egzemplarzy nowe Leiki Q2 Monochrome!
34
0
Powiązane artykuły