Nikon D3000 - Jakość zdjęć

O następcy Nikona D60 pisaliśmy dokładnie miesiąc temu. Dzisiaj przedstawiamy pełen test tego aparatu - Nikona D3000. Głównymi modyfikacjami są: zastosowanie 11-polowego układu AF oraz 3-calowego wyświetlacza LCD. Początkujący użytkownicy z pewnością docenią obecność nowej pozycji na tarczy trybów pracy - mowa o trybie podręcznika, czyli "Guide Mode".
0

Autor: Damian Bednarzak

11 Wrzesień 2009
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

7. Jakość zdjęć

Jak wiadomo, matryca (10MP CCD) zapożyczona jest z modeli D40x oraz D60, więc nie spodziewajmy się dużych różnic w jakości generowanych zdjęć. Poziom szumu jest akceptowalny do ISO 800, także z powodzeniem zaspokoi potrzeby początkujących oraz średniozaawansowanych użytkowników. ISO 1600 wygląda już zdecydowanie gorzej, szczególnie w ciemnych obszarach zdjęcia zauważalne są kolorowe plamki. ISO 3200 jest uzyskiwane sztucznie, stąd oznaczenie Hi1.

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO Hi1

Przyjrzyjmy się teraz jak wyglądają zdjęcia wykonane z redukcją szumów, niestety do dyspozycji mamy tylko jeden poziom odszumiania. Oczywiście efekt redukcji szumów jest najlepiej zauważalny na zdjęciach wykonywanych z dużą czułością, poniżej możemy zauważyć, że dla ISO 400 efekt działania jest niemal nie dostrzegalny, ale dla ISO 1600 przeciwnie.

ISO 400 odszumianie wyłączone (lewa strona) oraz włączone (prawa strona)
ISO 1600 odszumianie wyłączone (lewa strona) oraz włączone (prawa strona)

Reprodukcja szczegółów

Przyjrzyjmy się jak Nikon D3000 radzi sobie z oddaniem szczegółów, zdjęcia wykonane bez redukcji szumów:

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600

10 MP matryca nie jest może najlepszym wyborem do uzyskiwania bogatych w szczegóły obrazów, ale należy przyznać, że nie D3000 nie jest w tej kategorii przegranym. Przede wszystkim aby zaspokoić wymagania choćby 10 MP matrycy potrzebujemy naprawdę ponadprzeciętnej klasy obiektywu. Na pochwałę należy się mało zauważalna utrata szczegółowości wraz ze zwiększaniem czułości ISO.

Przedstawiamy poniżej fragmenty zdjęć porównujące ostrość przy różnych ustawieniach wyostrzenia:

poziom wyostrzania od lewej 0,+2,+4,+7

Standardowa wartość wyostrzania to +2, jak widać na zestawieniu wyostrzanie jest wtedy bardzo delikatne. Użytkownicy korzystający z kompaktów będą zapewne przyzwyczajeni do mocniejszego działania algorytmów wyostrzających, toteż sugerujemy im nieznaczne podniesienie wartości, np. na +4.

Reprodukcja kolorów

Barwy rejestrowane przez 10-megapikselowy sensor robią przyjemne wrażenie. Nie przekraczają poziomu przesadnego nasycenia. Zastrzeżenie może budzić sposób reprodukcji czerwieni. Na zdjęciach tablicy Gretaga odnosi się wrażenie, że czerwony kwadracik świeci mocniej od innych kolorów. Natomiast zieleń jakby była lekko ochłodzona.

faragment tablicy Gretaga z kolorami skóry oraz RGB

Podsumowanie działu

Nikon D3000 pod względem jakości zdjęć nie wyróżnia się zanadto od poprzedników. Tak jak w przypadku Sony A330 aparat ganimy za stosunkowo przestarzałą matrycę. Co nie znaczy, że 10MP matryca CCD daje obraz niskiej jakości, wręcz przeciwnie. Doceniamy przede wszystkim niezłe odwzorowanie kolorów oraz niski jak na matrycę CCD poziom szumu.

+ wierne odwzorowanie kolorów

- nieco przestarzała matryca generuje wysoki szum powyżej ISO 800

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Instax SQUARE SQ1 - test aparatu natychmiastowego
Instax SQUARE SQ1 - test aparatu natychmiastowego
Następca, a właściwie młodszy brat modelu SQ6, ma być aparatem, z którego zdjęcia po prostu zawsze się udają. Czy jest tak faktycznie? Wystrzelaliśmy kilka paczek...
14
0
Nikon Z6 II i Z7 II - pierwsze wrażenia
Nikon Z6 II i Z7 II - pierwsze wrażenia
Najnowsze korpusy Nikona obiecują wiele, ale z pozoru nie wnoszą rewolucji w temacie bezlusterkowej pełnej klatki. Jak wypadają w rzeczywistości? Nowe puszki trafiły w...
25
3
Leica S3 - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
Leica S3 - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
W nasze ręce, na jeden dzień, wpadł pierwszy w Polsce egzemplarz średnioformatowej lustrzanki z 64-milionowym sensorem o proporcjach 3:2. Czy po dwóch latach od...
19
3
Powiązane artykuły