Pentax K-7 - pierwsze zdjęcia testowe z wersji finalnej
10 Lip 2009
Przedstawiamy pierwsze zdjęcia testowe z finalnej wersji najnowszego Pentaksa K-7. Tradycyjnie przyglądamy się tablicy Gretaga i scence fotopolis.pl na wszystkich czułościach ISO. Poza tym publikujemy kilka zdjęć plenerowych do ściągnięcia w pełnej rozdzielczości.
Szum
Zdjęcia tablicy Gretaga zostały wykonane obiektywem Pentax 50 mm, f/1,7 z wyłączoną redukcją szumu. Jak widać na fragmentach 1:1 poniżej problem szumu do czułości ISO 400 właściwie nie występuje. ISO 800 także prezentuje się bardzo dobrze chociaż jesteśmy już w stanie zauważyć delikatną kaszkę. Na czułości ISO 1600 szum jest już wyraźniejszy i zaczynają występować kolorowe przebarwienia. ISO 3200 szumi już znacznie i trudno je traktować jako użyteczne. Najwyższa czułość ISO 6400 jest czułością rozszerzoną i tak też trzeba ją traktować - najlepiej po prostu nie używać

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400
Poniżej prezentujemy zestawienie fragmentów tablicy Gretaga zrobionych na najwyższych czułościach bez redukcji szumu i z redukcją szumu dla wysokich czułości ISO na poziomie średnim.

od lewej bez redukcji szumu, z redukcją szumu - poziom średni, ISO 800

od lewej bez redukcji szumu, z redukcją szumu - poziom średni, ISO 1600

od lewej bez redukcji szumu, z redukcją szumu - poziom średni, ISO 3200

od lewej bez redukcji szumu, z redukcją szumu - poziom średni, ISO 6400
Reprodukcja szczegółów
Reprodukcja szczegółów jak przystało na 14,6-megapikselową matrycę stoi na wysokim poziomie. Do czułości ISO 400, a nawet ISO 800 nie widzimy dużej straty szczegółów spowodowanej szumem. Na czułości ISO 1600 jest także bardzo przyzwoicie. ISO 3200 charakteryzuje się już wysokim szumem, który wpływa destruktywnie na szczegóły.

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400
słowa kluczowe:
Komentarze