Canon EOS 500D - test

EOS 500D to najnowsza amatorska lustrzanka firmy Canon. Oferuje dużo, podnosząc standardy klasy entry-level. Znajdziemy w niej 15,1 Mp matrycę CMOS, procesor obrazu DIGIC 4, 3-calowy ekran LCD i możliwość nagrywania filmów w jakości HD (1920 x 1080). Wszystko to jest spakowane w zgrabne i lekkie body.
0
Marcin Falana
28 Maj 2009
Artykuł na: 29-37 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu EOS-a 500D zostało podzielone na cztery części (różne symbole i ich kolory) i osiem zakładek. Menu rozwija się w bok - dzięki czemu nie musimy przewijać w dół niekończących się zakładek ponieważ na ekranie są widoczne wszystkie pozycje danej zakładki. Poniżej prezentujemy animowaną ilustrację przedstawiającą zawartość menu Canona 500D.
menu Canona 500D


Menu fotografowania
menu fotografowania


Menu odtwarzania
menu odtwarzania


Menu ustawień aparatu
menu ustawień aparatu


Menu funkcji indywidualnych
W ostatniej zakładce menu ustawień aparatu znajdziemy zakładkę funkcji indywidualnych. Jest to charakterystyczne dla Canona menu, które pozwala na zmiany parametrów w czterech grupach: ekspozycja, obraz, autofokus/migawka, operowanie/inne. Przyznam, że ta część menu zawsze mnie onieśmiela i zanim znajdę interesujące mnie ustawienia to zawsze mija dłuższa chwila.
ekspozycja

obraz

autofokus/migawka

operowanie/inne


Moje menu
Ciekawym rozwiązaniem jest zakładka Moje Menu, użytkownik ma możliwość jej skonfigurowania według własnych potrzeb. Wybieramy Moje Menu - tworzenie i obsługa i rejestrujemy do 6 funkcji, z których często korzystamy i chcemy mieć do nich szybki dostęp.
moje menu

Poniżej prezentujemy zakładkę Moje menu w wersji dostosowanej do moich preferencji.
moje menu


Przeglądanie zdjęć i tryby odtwarzania
Żeby wyświetlić wykonane zdjęcie wystarczy nacisnąć przycisk oznaczony trójkątem PLAY, na całej powierzchni monitora pojawi się ostatnio wykonana fotografia. Strzałkami nawigatora (prawa/lewa) można przewijać do kolejnych i poprzednich zdjęć. Mamy również możliwość podglądu zdjęcia, przez określony w menu czas, tuż po jego zrobieniu. Przycisk DISP. umożliwia dostęp do histogramu, histogramu RGB i innych informacji dotyczących między innymi parametrów ekspozycji, czułości, numeru i wielkości zdjęcia.
możliwe tryby wyświetlania informacji

Powiększać zdjęcia można za pomocą przycisku z lupką +. Po uruchomieniu tej funkcji na monitorze widoczny jest mały prostokąt, na którym widzimy który fragment zdjęcia jest powiększony. Lupka - zmniejsza zdjęcie i pozwala na przeglądanie 4 lub 9 miniaturek.
przeglądanie miniatur

Dość problematyczne jest obracanie zdjęć, które jest dostępne w menu odtwarzania. Brakuje szybkiego obracania podczas zwykłego przeglądania zdjęć. Ciekawą funkcją, szczególnie w kontekście kart pamięci o dużej pojemności, jest możliwość zaprogramowania skoku kółka nastaw o 1 obraz, 10 obrazów, 100 obrazów lub datami. Pozwala to na szybkie poruszanie się, gdy mamy na karcie setki zdjęć.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Najnowszy Canon EOS M6 Mark II, to obok modelu 90D jedyny na rynku aparat z matrycą APS-C o rozdzielczości 32 Mp. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
8
0
Canon EOS 90D - zdjęcia przykładowe
Canon EOS 90D - zdjęcia przykładowe
Najnowsza lustrzanka Canona, jako pierwsza w segmencie APS-C oferuje matrycę o rozdzielczości 32 Mp. Jak nowy sensor radzi sobie w praktyce? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
10
0
Sony A6600 + Sony E 16-55 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe
Sony A6600 + Sony E 16-55 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe
Wczoraj Sony zaprezentowało nowe korpusy i obiektywy z segmentu APS-C. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie w praktyce.
3
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)