Canon EOS 500D - test

EOS 500D to najnowsza amatorska lustrzanka firmy Canon. Oferuje dużo, podnosząc standardy klasy entry-level. Znajdziemy w niej 15,1 Mp matrycę CMOS, procesor obrazu DIGIC 4, 3-calowy ekran LCD i możliwość nagrywania filmów w jakości HD (1920 x 1080). Wszystko to jest spakowane w zgrabne i lekkie body.

8. Podsumowanie

Canon EOS 500D w klasie lustrzanek amatorskich jest świetną propozycją. Oferuje wszystko, a nawet więcej niż będzie wykorzystywał przeciętny amator więc jest to aparat dla bardziej wymagających użytkowników.

Pod względem jakości zdjęć Canon EOS 500D wyznacza standardy w klasie amatorskich lustrzanek. Oferuje bardzo dobre osiągi zarówno pod względem niewielkich szumów na wyższych czułościach ISO jak i reprodukcji szczegółów. Trudno także narzekać na reprodukcję kolorów. Wszystko to jest zasługą 15,1 Mp matrycy wykonanej w technologii CMOS, w której to Canon ma największe doświadczenie wśród konkurencji. Do dużych plusów należy również zaliczyć ekran LCD o rozdzielczości 920 tys punktów. Nie jest może obracany ale wyświetlany na nim obraz robi bardzo dobre wrażenie.

Poza tym dostajemy bardzo przyzwoicie działający autofokus i pomiar światła, czyli wszystko co jest potrzebne do dobrej fotografii jest na przyzwoitym poziomie. Gdy dodamy do tego możliwość nagrywania filmów w jakości HD (1920 x 1080p) dostajemy lustrzankę kompletną.

Pod względem ergonomii użytkowania EOS 500D zbiera kilka plusów - oferuje wiele funkcji wyciągniętych na wierzch, ekran szybkich nastaw i Moje Menu. Do minusów trzeba zaliczyć zbyt długie Menu Funkcji Indywidualnych i za głęboko umieszczony przyciski AV, co jednak nie musi wszystkim przeszkadzać.

Canon EOS 500D jest propozycją dla fotografów bardziej wymagających pod względem jakości zdjęć. W zestawie z kitowym obiektywem 18-55 IS kosztuje ponad 3500 zł.


+ 15,1 Mp matryca CMOS
+ niski poziom szumu nawet do ISO 1600
+ bardzo dobra reprodukcja szczegółów
+ reprodukcja kolorów
+ monitor LCD o rozdzielczości 920 tys punktów
+ ekran szybkich nastaw
+ złącze HDMI
+ system czyszczenia matrycy
+ podgląd głębi ostrości
+ bezprzewodowe sterowanie zewnętrznymi lampami błyskowymi

- zbyt głęboko umieszczony przycisk AV
- zbyt długie menu funkcji indywidualnych
- brak diody wspomagającej autofokus
- autofokus podczas nagrywania filmów
Canon EOS 500D uzyskał w swojej klasie 72%
{EUROBOX1|504070]

Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0