Przetestuj EOS-a 500D - konkurs rozstrzygnięty!

Wybór fotografów, którzy przetestują nowego EOS-a 500D, nie był łatwy. Wiemy, że wielu z Was bierze udział w konkursach po raz kolejny. Niestety z kilkuset osób znowu musieliśmy wybrać jedynie kilka. Natomiast mamy nadzieję, że wyłoniona piątka przygotuje materiał, który zainteresuje Was wszystkich. Pierwsza opinia zostanie opublikowana już 2 września!
Aktualizacja 31.08.2009
Michał Nadolski z powodu nagłego długoterminowegi wyjazdu nie będzie mógł przetestać EOS-a 500D. W związku z tym redakcja wkrótce wyłoni inną osobę na jego miejsce!

Aktualizacja 15.10.2009
Do testowania został wyłoniony Roland Czechowicz, który napisał: Od ponad pół roku wnikliwie analizuję testy aparatów firmy Canon. Byłem zdecydowany na zakup modelu 450D jednak cierpliwie czekałem na pojawienie zapowiadanej 500-setki. Myślę że nie zmarnowałbym czasu aby móc osobiście przetestować ten wspaniały aparat i rozwiać moje wątpliwości wobec niego. Głównie skoncentrowałbym się na jakości zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych oraz miejscach ich wykonywania (plener, wnętrza budynków). Jednak, uwagę poświęciłbym też nowym możliwościom aparatu takich jak nagrywanie sekwencji video i ocenie przydatności tej funkcji (czy jest możliwe zastąpienie tradycyjnej kamer hybrydą: aparat + nagrywnaie video). Aparat dedykowany jest dla amatorów więc i testy powinny być przeprowadzone w taki sposób do jakiego aparat jest przeznaczony czyli w codziennym rodzinnym fotografowaniu. Roland obecnie fotografuje kompaktami Canon Powershot G2 i A80.
----

W Waszych zgłoszeniach najczęściej powtarzało się kilka dylematów: czy kupić Nikona D90 czy Canona 500D, czy warto zmienić EOS-a 400D/450D na 500D, czy kupując 1. lustrzankę warto postawić na 500D, i wreszcie jak 500D wypada w porównaniu z korpusem Canona z wyższej półki. Tematy, w których najwięcej osób chciało przetestować aparat to: fotografia nocna (nieśmiertelne szumy), fotografia dzieci, portrety, sport i fotografia wakacyjna. Wiele osób interesowało także kręcenie filmów. Ostatecznie wybrana piątka powinna przygotować materiał, który zainteresuje wszystkich czytelników!Sylwester Strzałkowski jest na co dzień dziennikarzem radiowym. Lubi fotografować krajobrazy i architekturę a także współpracuje z agencjami reklamowymi przy realizacji filmów. Chciałby sprawdzić jak 500-tka sprawdzi się na planie. Myśli o zakupie Canona EOS-a 50D i Nikona D90, ale rozważa także 500D.

Grzegorz Tomaszewski jest amatorem, aktualnie użytkuje Canona 450D - lustrzankę, która ma niestety pewne niedopracowania. Chciałby sprawdzić czy warto zainwestować w nowszy model. Szczególną uwagę zwróci na to jak 500-tka radzi sobie w wyższych czułościach, z automatycznym balansem bieli oraz z kręceniem filmów. Mając okazję przetestowania 500D łatwiej byłoby podjąć decyzję czy wymienić obecny aparat czy też czekać jeszcze na kolejny model a może zdecydować się na aparat z nieco "wyższej półki".

Kolejny nasz laureat to Dariusz Małkiński - art director w sieciowej agencji reklamowej. Na co dzień ma do czynienia ze sprzętem z najwyższej półki - zarówno z aparatami, jak i kamerami. Z ciekawości sprawdzi jak EOS 500D radzi sobie na profesjonalnym planie filmowym czy zdjęciowym.

Tomasz Lesiak obecnie fotografuje Pentaksem K20D. Jednak zanim zdecydował się na ten korpus miał za sobą wiele rozterek związanych z wyborem I lustrzanki. Obiecuje przetestować 500D ze szczególnym uwzględnieniem oczekiwań i potrzeb grupy ludzi, w których ręce może on trafić. Planuje oprzeć test o trzy grupy tematyczne: natura (krajobrazy i zdjęcia przyrody), portret i fotografia uliczna oraz egzamin w warunkach bojowych (wysokie czułości matrycy, ekstremalne czasy otwarcia migawki i zdjęcia seryjne - fotografia sportowa, koncertowa i nocna).

Michał Nadolski obecnie fotografuje Panasonikiem FZ-30, ale chciałby kupić pierwszą lustrzankę i rozważa 500D. Ma możliwość porównania zdjęć z EOS-a 40D, z którego czasem korzysta przy fotografii ślubów. Ponadto mieszka nad morzem i obiecuje dużo wakacyjnych krajobrazów!

Wszystkim, którzy tym razem nie mieli szczęścia radzimy nie zniechęcać się. W najbliższych miesiącach będziemy umożliwiali testy kolejnych modeli specjalnie dla czytelników fotopolis.pl.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0