Przetestuj EOS-a 500D - konkurs rozstrzygnięty!

Wybór fotografów, którzy przetestują nowego EOS-a 500D, nie był łatwy. Wiemy, że wielu z Was bierze udział w konkursach po raz kolejny. Niestety z kilkuset osób znowu musieliśmy wybrać jedynie kilka. Natomiast mamy nadzieję, że wyłoniona piątka przygotuje materiał, który zainteresuje Was wszystkich. Pierwsza opinia zostanie opublikowana już 2 września!
Aktualizacja 31.08.2009
Michał Nadolski z powodu nagłego długoterminowegi wyjazdu nie będzie mógł przetestać EOS-a 500D. W związku z tym redakcja wkrótce wyłoni inną osobę na jego miejsce!

Aktualizacja 15.10.2009
Do testowania został wyłoniony Roland Czechowicz, który napisał: Od ponad pół roku wnikliwie analizuję testy aparatów firmy Canon. Byłem zdecydowany na zakup modelu 450D jednak cierpliwie czekałem na pojawienie zapowiadanej 500-setki. Myślę że nie zmarnowałbym czasu aby móc osobiście przetestować ten wspaniały aparat i rozwiać moje wątpliwości wobec niego. Głównie skoncentrowałbym się na jakości zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych oraz miejscach ich wykonywania (plener, wnętrza budynków). Jednak, uwagę poświęciłbym też nowym możliwościom aparatu takich jak nagrywanie sekwencji video i ocenie przydatności tej funkcji (czy jest możliwe zastąpienie tradycyjnej kamer hybrydą: aparat + nagrywnaie video). Aparat dedykowany jest dla amatorów więc i testy powinny być przeprowadzone w taki sposób do jakiego aparat jest przeznaczony czyli w codziennym rodzinnym fotografowaniu. Roland obecnie fotografuje kompaktami Canon Powershot G2 i A80.
----

W Waszych zgłoszeniach najczęściej powtarzało się kilka dylematów: czy kupić Nikona D90 czy Canona 500D, czy warto zmienić EOS-a 400D/450D na 500D, czy kupując 1. lustrzankę warto postawić na 500D, i wreszcie jak 500D wypada w porównaniu z korpusem Canona z wyższej półki. Tematy, w których najwięcej osób chciało przetestować aparat to: fotografia nocna (nieśmiertelne szumy), fotografia dzieci, portrety, sport i fotografia wakacyjna. Wiele osób interesowało także kręcenie filmów. Ostatecznie wybrana piątka powinna przygotować materiał, który zainteresuje wszystkich czytelników!Sylwester Strzałkowski jest na co dzień dziennikarzem radiowym. Lubi fotografować krajobrazy i architekturę a także współpracuje z agencjami reklamowymi przy realizacji filmów. Chciałby sprawdzić jak 500-tka sprawdzi się na planie. Myśli o zakupie Canona EOS-a 50D i Nikona D90, ale rozważa także 500D.

Grzegorz Tomaszewski jest amatorem, aktualnie użytkuje Canona 450D - lustrzankę, która ma niestety pewne niedopracowania. Chciałby sprawdzić czy warto zainwestować w nowszy model. Szczególną uwagę zwróci na to jak 500-tka radzi sobie w wyższych czułościach, z automatycznym balansem bieli oraz z kręceniem filmów. Mając okazję przetestowania 500D łatwiej byłoby podjąć decyzję czy wymienić obecny aparat czy też czekać jeszcze na kolejny model a może zdecydować się na aparat z nieco "wyższej półki".

Kolejny nasz laureat to Dariusz Małkiński - art director w sieciowej agencji reklamowej. Na co dzień ma do czynienia ze sprzętem z najwyższej półki - zarówno z aparatami, jak i kamerami. Z ciekawości sprawdzi jak EOS 500D radzi sobie na profesjonalnym planie filmowym czy zdjęciowym.

Tomasz Lesiak obecnie fotografuje Pentaksem K20D. Jednak zanim zdecydował się na ten korpus miał za sobą wiele rozterek związanych z wyborem I lustrzanki. Obiecuje przetestować 500D ze szczególnym uwzględnieniem oczekiwań i potrzeb grupy ludzi, w których ręce może on trafić. Planuje oprzeć test o trzy grupy tematyczne: natura (krajobrazy i zdjęcia przyrody), portret i fotografia uliczna oraz egzamin w warunkach bojowych (wysokie czułości matrycy, ekstremalne czasy otwarcia migawki i zdjęcia seryjne - fotografia sportowa, koncertowa i nocna).

Michał Nadolski obecnie fotografuje Panasonikiem FZ-30, ale chciałby kupić pierwszą lustrzankę i rozważa 500D. Ma możliwość porównania zdjęć z EOS-a 40D, z którego czasem korzysta przy fotografii ślubów. Ponadto mieszka nad morzem i obiecuje dużo wakacyjnych krajobrazów!

Wszystkim, którzy tym razem nie mieli szczęścia radzimy nie zniechęcać się. W najbliższych miesiącach będziemy umożliwiali testy kolejnych modeli specjalnie dla czytelników fotopolis.pl.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
3
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1