Nikon D780 - Jakość zdjęć w praktyce

Nikon nie rezygnuje jeszcze ostatecznie z lustrzanek. Sprawdźmy co oferuje długo wyczekiwany następca, jednej z najpopularniejszych pełnych klatek na rynku.

Autor: Krzysztof Mularczyk

29 Listopad 2020
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Nikon D780 - jakość zdjęć w praktyce

Oglądając zdjęcia w pełnym powiększeniu (1:1) zauważymy pojawienie się ziarna dopiero przy czułości ISO 25 600. Wcześniej, różnica między 6400 a 12 800 nie wydaje się wyraźna. Grubsze, degradujące już szczegóły kolorowe ziarno uwidacznia przy ISO 51 200. Rozszerzona czułość H1, czyli ISO 102 400 oznacza już bardzo wyraźną degradację detali, choć nadal z całkiem dobrym zachowaniem kolorystyki. ISO H2 (odpowiednik ISO 204 800) to już mocno pstrokaty obraz, co wcale nie znaczy, że bezużyteczny. Maksymalna czułość naprawdę pozytywnie nas zaskoczyła.

ISO 3200

ISO 6400

ISO 12 800

ISO 25 600

ISO 51 200

ISO H1 (102 400)

ISO H2 (204800)

Ogólna kolorystyka zdjęć powinna zadowolić każdego. Tonacja skóry jest przyjemnie naturalna, a kontrast zdjęć i dynamika barw odpowiednio stonowana.

Oprócz zdefiniowanych tradycyjnie trybów oraz skali Kelwina, automatyczny balans bieli udostępnia nam trzy dodatkowe opcje. W ciągu dnia będą zachowywać się podobnie, ale warto ich używać podczas fotografowania w oświetleniu sztucznym, w zależności od tego, jak ciepły odcień preferujemy: A0 zachowuje biel (zredukuj ciepłe kolory), A1 zachowa ogólny nastrój, z kolei A2 zachowa ciepłe barwy światła. Poniżej prezentujemy przykład przy ciepłym oświetleniu żarowym.

Balans bieli: Auto A0

Balans bieli: Auto A1

Balans bieli: Auto A2

Balans bieli: Światło żarowe

Dla miłośników kolorystycznych efektów Nikon D780 ma w ofercie tryb Efect, w którym, tak jak w trybie Program, możemy zmieniać jedynie kompensację ekspozycji, by regulować jasność zdjęć. Opcje są różnorodne i raczej przeznaczone dla początkujących fotografów, którzy nie są przy tym za pan brat z edycją w komputerze.

Noktowizor

Żywe kolory

Pop

Ilustracja

Efekt aparatu zabawkowego

Efekt miniatury

Kolor selektywny (zielony)

Sylwetka

High key

Low key

Oprócz tego w menu znajdziemy przydatne i dużo bardziej kreatywne funkcje, takie jak zdjęcia z interwałometrem, tryb filmu poklatkowego, czy też fotografowanie z przesunięciem ostrości, które pozwoli wykonać serię zdjęć do późniejszego stackowania na komputerze. Jest też i HDR, który składa zdjęcia automatycznie lub z 4-stopniową skalą siły efektu.

HDR wyłączony

HDR Auto

HDR: efekt maksymalny

HDR: efekt minimalny
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
18
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
39
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły