Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nikon D780 - test aparatu

Nikon nie rezygnuje jeszcze ostatecznie z lustrzanek. Sprawdźmy co oferuje długo wyczekiwany następca, jednej z najpopularniejszych pełnych klatek na rynku.

8

Autor: Krzysztof Mularczyk

29 Listopad 2020
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Zaprezentowany 6 lat temu Nikon D750, to jedna z najbardziej uniwersalnych konstrukcji. Z mocną specyfikacją i wyważoną ceną zyskał ogromną popularność. Do tego stopnia, że nadal chętnie pracuje na nim wielu zawodowców. Z upływem lat, użytkownicy zaczęli jednak pytać o jego następcę. Gdy Nikon zaprezentował modele Z6 i Z7, pojawiły się głosy, że to następcy modeli D750/D850 i rozdział zaawansowanych lustrzanek powoli się zamyka. Tymczasem na początku tego roku zaprezentowano model D780 - aparat, który z założenia ma łączyć cechy obu rozwiązań. 

Wiele jego nowych funkcji pokrywa się więc z tymi, które zadebiutowały w bezlusterkowym modelu Nikon Z6. Otrzymujemy ten sam, 24,5-megapikselowy sensor CMOS wspierany procesorem EXPEED 6 (zakres ISO 100-51200 z możliwością rozszerzenia do ISO 204800), tryb seryjny 7 lub 12 kl./s w Live View oraz możliwość rejestrowania filmów 4K z prędkością 30 kl./s w 10-bitowym profilu N-log i 120 kl./s w rozdzielczości Full HD.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Wykorzystano też ten sam hybrydowy autofokus (273 punkty AF rozmieszczone niemal w całym kadrze), dzięki któremu w trybie Live View aparat ma dorównywać mniejszemu bratu bez lustra. Do tego oczywiście wykrywanie twarzy, oka i przeostrzanie podczas filmowania. Nowością jest także migawka z czasem 1/8000 s, dotykowy 3,2-calowy ekran i port USB-C z możliwością ładowania. Słowem - D750 ma oferować zbliżone możliwości do Z6, w konwencjonalnym lustrzankowym body.

Niestety w odróżnieniu od modelu Z6 nowy Nikon D780 nie oferuje systemu stabilizacji matrycy i, co nie ucieszy zawodowców, nie daje już możliwości podłączenia pionowego battery gripa. Mimo to suma ulepszeń i nowych funkcji jest ogromna. Czy wystarczą do tego, by ta klasyczna konstrukcja odniosła sukces? Sprawdźmy!

W zestawie oprócz aparatu znajdziemy:

  • Baterię EN-EL15b
  • Ładowarkę MH-25a
  • Pasek na ramię
  • Dekielek na body
  • Zaślepkę wizjera
  • Kabel USB UC-E24

Porównanie rozmiarów matrycy

Linki

Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Nikon D780 to jeden z najbardziej wszechstronnych aparatów na rynku. Czy powtórzy sukces poprzednika?

Spis treści

Poprzednia

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły