Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon PowerShot G9 X - Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7
Marka:
Canon
Nasza ocena:

Kieszonkowy Canon G9 X to drugi z zaprezentowanych ostatnio aparatów, wzbogacających rodzinę zaawansowanych kompaktów producenta. Czy okaże się równie zaskakujący, co testowany przez nas ostatnio model G5 X? Obydwa modele dzielą prawie identyczną specyfikację - oferują między innymi świetną 20,2 milionową matrycę, tryb seryjny 6 kl./s, wydajną stabilizację obrazu i w pełni manualny tryb filmowy.

0

Autor: Maciej Luśtyk

6 Listopad 2015
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

 


Możliwości
Jak na tak kompaktową konstrukcję, model G9 X może pochwalić się rozbudowanym trybem filmowym, który podobnie jak w innych aparatach z serii Canon G oferuje pełną manualną kontrolę nad parametrami migawki, przysłony oraz czułości ISO, nawet w trakcie rejestracji materiału. Warto przypomnieć, że wiele producentów ciągle ma z tym problemy, nawet w przypadku bardziej zaawansowanych konstrukcji. Swobodnie regulować możemy także balans bieli, brakuje nam jednak możliwości regulacji trybu pomiaru światła.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Materiał filmowy nagramy w maksymalnej jakości Full HD 1080p z prędkością 60kl./s, wyłącznie w formacie MP4. Cieszymy się, że udostępniony został „filmowy” klatkaż 24 kl./s, niemniej jednak kolejny raz musimy wypomnieć Canonowi brak możliwości zapisu obrazu w jakości 4K, przez który aparaty producenta stają się coraz mniej konkurencyjne wobec produktów innych firm. Nie otrzymujemy też złącza mikrofonowego, niemniej jednak w tym aparacie tryb filmowy należy traktować raczej jako miły dodatek. Patrząc pod tym kątem, aparat oferuje naprawdę wiele i we właściwych rękach może stać się bardzo wygodnym narzędziem do filmowania.

Kliknij, aby pobrać film FullHD 1080p 60 kl./s

Autofokus
Autofokus w dobrych warunkach oświetleniowych radzi sobie dobrze, choć będzie miewał problemy z utrzymaniem ostrości w przypadku bardziej dynamicznych ruchów aparatu. Możemy uruchomić go w trybie automatycznym, ze śledzeniem obiektów, bądź trybie ręcznym, gdzie podczas rejestracji materiału punkt ostrości regulujemy dotykowo. To najlepsze możliwe rozwiązanie dla kieszonkowej konstrukcji, jaką jest nowy Canon. Dużo gorzej, podobnie jak w przypadku fotografowania, system AF wypadnie w słabym świetle. Czasem potrzebować będzie nawet kilku-kilkunastu sekund na poprawne wyostrzenie danej sceny. Problemem będą też kontrastowe sceny, w przypadku których autofokus często gubi ostrość.

Ciekawie prezentuje się z kolei 5-osiowa, hybrydowa stabilizacja podczas filmowania, która przy wprawnej ręce pozwoli uzyskać płynne ujęcia, chociaż nie zniweluje ona drgań powstałych podczas przemieszczania się z aparatem. Samemu działaniu zooma też warto poświęcić parę słów. W trybie filmowym aparat przybliża bardzo powoli, co wygląda dobrze podczas oglądania nagranego materiału, jednak uniemożliwia szybką reakcję, gdy coś ciekawego dzieje się w oddali. Szkoda, że projektanci nie umożliwili regulacji jego działania.

Podsumowanie tej części:
+ Full HD 1080p 60 kl./s
+ w pełni manualny tryb filmowy
+ wygodne dotykowe sterowanie ostrością

- brak 4K
- autofokus w trybie filmowym
- wolno działający zoom w trybie filmowym


]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)