Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon PowerShot G9 X - Osiągi

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7
Marka:
Canon
Nasza ocena:

Kieszonkowy Canon G9 X to drugi z zaprezentowanych ostatnio aparatów, wzbogacających rodzinę zaawansowanych kompaktów producenta. Czy okaże się równie zaskakujący, co testowany przez nas ostatnio model G5 X? Obydwa modele dzielą prawie identyczną specyfikację - oferują między innymi świetną 20,2 milionową matrycę, tryb seryjny 6 kl./s, wydajną stabilizację obrazu i w pełni manualny tryb filmowy.

0

Autor: Maciej Luśtyk

6 Listopad 2015
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

 


Szybkość i skuteczność działania
Aparat potrzebuje ponad 2 sekundy na wykonanie pierwszego zdjęcia, od momentu włączenia. To dużo i może sprawić, że stracimy okazję na wykonanie dobrego zdjęcia. Z poziomu menu możemy regulować czas jaki aparat pozostawać ma w stanie spoczynku z wysuniętym obiektywem, niestety i w tym wypadku czas potrzebny na wykonanie zdjęcia wynosi ponad 1,5 sekundy.

Podobnie jak w przypadku opisywanego przez nas tydzień temu model G5 X, ogólną, niezłą ocenę aparatu zaniża słaba bateria NP-13L, o pojemności 1250 mAh. Według producenta będziemy w stanie wykonać nim 210 zdjęć. Warto dodać, że przy dużym szczęściu. W pełni naładowany akumulator wystarczy nam na kilka godzin średnio intensywnej pracy, jednak raczej nie możemy liczyć, że wytrzyma całodniowy, fotograficzny spacer. Konieczne będzie wyposażenie się w zapasową baterię, zwłaszcza jeśli częseto korzystamy z podglądu zdjęć.

Pochwalić należy natomiast system pomiaru światła, który dobrze dobiera ekspozycję, nawet w przypadku kontrastowych scen. Szkoda jedynie, że w przypadku pomiaru punktowego, obszar pomiarowy jest dosyć duży. Jak zawsze w przypadku Canona, mylące są też ikonki odpowiadające za poszczególne tryby pomiaru. Ta, która u innych producentów określa pomiar centralnie ważony, w tym wypadku opisuje pomiar matrycowy i odwrotnie.

Autofokus
Za ostrzenie odpowiada oparty na detekcji kontrastu, 31-polowy autofokus AiAF. Wielkość pola AF możemy regulować (2 rozmiary), a miejsce pomiaru regulujemy dotykowo, przesuwając palcem po ekranie. Autofokus umożliwia pracę w trybie pojedynczym i ciągłym, a w obu tych trybach można skorzystać z funkcji śledzenia obiektu i wykrywania twarzy, brakuje nam jednak możliwości ostrzenia za pomocą strefy punktów, co pozwoliłoby zwiększyć wydajność trybu ciągłego.

Wyniki sytemu AF prezentują się nieco gorzej niż w przypadku modelu G5, niemniej jednak nie można powiedzieć, żeby autofokus sobie nie radził. Średni czas przeostrzania z planu na plan wynosi 0,2-0,3 sekundy, niezależnie od używanej ogniskowej. System bardzo dobrze radzi sobie w warunkach dobrego oświetlenia, choć czasem zdarzają się problemy z potwierdzeniem ostrości, nawet w przypadku kontrastowych scen. Innym razem nie ma problemów w dużo bardziej wymagających warunkach, na przykład w słabym świetle. Powtarza się tu opisywany przez nas ostatnio problem nieprzewidywalności systemu AF. Warto jednak nadmienić, że nie zdarzyła nam się sytuacja, w której w ogóle nie moglibyśmy ustawić ostrości, a w słabych warunkach oświetleniowych zawsze możemy skorzystać z pomocniczej diody LED, która bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, choć efektywna będzie raczej wyłącznie podczas używania punktów AF znajdujących się w okolicy środka kadru.

Niestety autofokus w trybie ciągłym nie jest mocną stroną aparatu. O ile w dobrym oświetleniu radzi sobie bez większych zarzutów, to w przypadku ciemniejszych scen możemy o nim właściwie zapomnieć. Przeostrzanie jest toporne, a niekiedy system w ogóle przestaje ustawiać ostrość. Czasem też, w trybie ciągłym Servo AF, autofokus ustawia ostrość na zasadzie trybu pojedynczego. Trzeba jednak pochwalić system śledzenia obiektów, który w dobrym oświetleniu jest naprawdę wydajny i utrzymuje ostrość nawet na dynamicznie poruszających się obiektach.

Zdjęcia seryjne
Dzięki procesorowi DIGIC 6 jesteśmy w stanie fotografować z prędkością 6 kl./s (około 4,3 kl./s przy pełnej współpracy z ciągłym autofokusem). Wyniki te dotyczą jednak tylko wyłącznie serii JPEG. W przypadku zapisywania zdjeć w formacie RAW, tryb seryjny przestaje być jakkolwiek użyteczny. Będziemy wtedy w stanie wykonać tylko jedno zdjęcie na sekundę. W przypadku szybkiej karty SHDC UHS-I U3 Z prędkością 6 kl./s byliśmy w stanie wykonać 8 zdjęć w pełnej rozdzielczości, zanim aparat zwolnił do 4kl./s, jednak bufor opróżniany był na bieżąco, co pozwalało na wykonanie dowolnie długiej serii. Trzeba jednak pamiętać, że nie będzie tak w przypadku wolniejszych kart SD, gdzie czas potrzebny na opróżnienie bufora aparatu może wydłużyć się nawet do kilkudziesięciu sekund. Warto nadmienić, że w odróżnieniu od modelu G5 X, nie występuje tu problem z utrzymaniem ekspozycji. Wszystkie zdjęcia w serii są jednakowo naświetlone.

Stabilizacja
Aparat wyposażono w optyczny system stabilizacji, który według producenta oferuje skuteczność 3 EV. W praktyce, korzystając z szerokiego kąta, przy odrobinie wprawy, nieporuszone zdjęcia z ręki będziemy w stanie wykonać nawet przy czasach otwarcia migawki rzędu 1/4 -1/2 sekundy, co jest bardzo dobrym wynikiem. Pod tym względem aparat radzi sobie nieco lepiej niż pozostałe modele z serii G. W przypadku gdy nie przykładamy specjalnej wagi do tego, by trzymać aparat możliwie nieruchomo, dolna granica skuteczności stabilizacji to około 1/8 s.


Balans bieli
Pochalić należy automatyczny balans bieli, który podobnie jak w modelu G5 X sprawuje się nad wyraz dobrze, i nieźle radzi sobie nawet w przypadku oświetlenia żarowego, choć już nie tak dobrze jak we wspomnianym wyżej modelu. System bardzo dobrze dobiera temperaturę barwową, dzięki czemu zdjęcia charakteryzują się naturalną kolorystyką. Dodatkowo ustawienia balansu bieli możemy szybko manualnie dostroić, co pozwoli na wygodne fotografowanie, nawet jeśli w jakiejś sytuacji pomiar automatyczny nie będzie sobie radzić. Jedynym problemem bywa fakt, że w sytuacjach dynamicznego oświetlenia pomiar automatyczny czasem się “gubi” i ciężko przewidzieć efekt jaki otrzymamy.

Niestety predefiniowane ustawienia balansu bieli to już zupełnie inna bajka. Zarówno w przypadku balansu na światło dzienne, jak i żarowe, kolorystyka zdjęć będzie odchylona od normy. Balans na światło jarzeniowe nie radzi sobie lepiej. O ustawieniach predefiniowanych radzimy zapomnieć i opierać się wyłącznie o balans automatyczny, który w większości sytuacji zda swój egzamin.

Automatyczny balans bieli:

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Ustawienia predefiniowane:

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)


Lampa błyskowa
Canon G5X został wyposażony we wbudowaną lampę błyskową, która oferuje skuteczność do około 9 metrów w zamkniętych pomieszczeniach i 4-5 metrów w otwartym terenie. Różnica w jasności między środkiem a brzegiem kadru, przy najkrótszej ogniskowej 24 mm wynosi jedynie 0,4 EV, co nie będzie w znacznym stopniu widoczne na zdjęciu. To bardzo dobre wyniki, nawet w porównaniu z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami. Warto też wspomnieć, że aparat bardzo dobrze współpracuje z lampą błyskową, zawsze właściwie dobierając ekspozycję. Nawet fotografując z bliska nie zdarza się by obiekty na zdjęciach były przepalone, bądź odwrotnie - niedoświetlone.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)


Podsumowanie tej części:
+ rzetelność pomiaru światła
+ wydajność systemu AF w dobrym oświetleniu
+ tryb seryjny 6kl./s
+ możliwość wykonywania długich serii
+ wydajna stabilizacja
+ dokładność automatycznego balansu bieli
+ możliwość szybkiego dostrajania balansu bieli

- czas gotowości ponad 2,17 sekundy
- słaba bateria
- wydajność systemu AF w słabym świetle
- AF w trybie ciągłym
- seria RAW 1 kl./s
- predefiniowane ustawienia balansu bieli
]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)