Nikon Coolpix A - test

Coolpix A to najnowszy aparat kompaktowy firmy Nikon. Korpus wielkością jest zbliżony do innych zaawansowanych kompaktów jednak oferuje swoim użytkownikom 16-megapikselową matrycę w rozmiarze APS-C. Zobaczcie jak ten model poradził sobie w naszym teście.
0
Patryk Wiśniewski
19 Kwiecień 2013
Artykuł na: 29-37 minut

8. Podsumowanie

Nikon Coolpix A to dosyć ciekawa propozycja na rynku kompaktów z dużą matrycą. Kieszonkowy aparat mieści w swojej obudowie matrycę APS-C znaną z D7000, ale pozbawioną filtra dolnoprzepustowego. Producent specjalnie dla tego aparatu zaprojektował także obiektyw Nikkor 18,5mm f/2,8, który daje ekwiwalent 28 mm. Dzięki temu tandemowi użytkownicy uzyskają bardzo dobre zdjęcia. 16-megapikselowa matryca oferuje bardzo dobre osiągi, jeśli chodzi o rozpiętość tonalną i zakres dynamiczny, bardzo dobrze radzi sobie także z reprodukcją szczegółów. A w końcu o zdjęcia w przypadku aparatów fotograficznych chodzi przede wszystkim.


Coolpix A traci jednak w związku z komfortem pracy, który oferuje. Aparat działa przyzwoicie jak na poziom zaawansowanych kompaktów, problem jest taki, że jest od nich zdecydowanie droższy. W porównaniu do bezpośredniej konkurencji jaką w tym momencie jest Fujifilm X100s i Sigma DP1 produkt Nikona plasuje się pośrodku. Jest szybszy od Sigmy, daje dużą lepszą jakość zdjęć na wysokich czułościach, ale z drugiej strony wolniejszy od X100s, pozbawiony wizjera i wyposażony w ciemniejszy o 1EV obiektyw. Od obu aparatów jest jednak mniejszy.

Wydajność akumulatora pozostawia trochę do życzenia, tylko raz udało nam się przekroczyć 200 zdjęć. W trakcie normalnego użytkowania na jednym ładowaniu byliśmy w stanie zrobić około 160-170 zdjęć co jest wynikiem przeciętnym.

Na duże brawa zasługuje jakość wykonania, która jest na wzorcowym poziomie. Niewielki, metalowy korpus mieści się w kieszeni. Został wykonany z metalu, więc nie musimy się obawiać o jego wytrzymałość. Pomimo swoich kieszonkowych rozmiarów aparat bardzo pewnie leży w dłoni. Duża zasługa w tym podpórki pod kciuk oraz niewielkiego chwytu na przedniej ściance.

Nikon Coolpix A to bardzo ciekawa propozycja, niestety trochę spóźniona. Aparat mógłby bez kompleksów rywalizować z X100, niestety dla Nikona pojawił się już następca, który poprawił praktycznie wszystkie wady pierwszego modelu i oferuje jaśniejszy obiektyw. Zaawansowany kompakt Nikona świetnie sprawdzi się za to jako zapasowy korpus, aparat oferuje bardzo dobre osiągi jeśli chodzi o jakość zdjęć, jest w pełni kompatybilny z nikonowskimi lampami błyskowymi i mieści się w kieszeni spodni. Jeżeli jesteśmy świadomi jego ograniczeń i wiemy jak je przekuć w dobre kadry oraz podoba nam się oszczędne wzornictwo aparatu, to na pewno będziemy zadowoleni.

+ jakość wykonania
+ metalowa obudowa
+ menu podręczne
+ dwa przyciski funkcyjne
+ gorąca stopka i wbudowana lampa błyskowa
+ matryca APS-C o rozdzielczości 16-megapikseli
+ 3-calowy ekran dobrej klasy
+ rozdzielczość zestawu
+ dobrze skorygowana aberracja chromatyczna
+ winietowanie
+ praca pod słońce
+ przyzwoita prędkość działania
+ dobrze sprawujący się autofokus
+ przewidywalny pomiar światła
+ zdjęcia seryjne
+ filmowanie Full HD
+ niski poziom szumu na wysokich czułościach
+ bardzo dobra reprodukcja szczegółów
+ naturalna kolorystyka zdjęć

- niska wydajność akumulatora


Nikon Coolpix A uzyskał w swojej klasie 72%


Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
10
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Najnowszy przedstawiciel podstawowej linii bezlusterkowców systemu Fuji X stara się zaakcentować swoje filmowe aspiracje, które dotąd nie były mocną stroną tej serii aparatów japońskiego...
7
0
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Czy druga generacja A9 to na pewno niewielka aktualizacja, czy może jednak znaczący krok do świata zawodowych fotoreporterów? Po sesji w ośrodku sportowym, mamy już...
11
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)