Casio Exilim EX-ZR10 - szybki test

Casio EX-ZR10 to niewielki kompakt o dosyć szerokich możliwościach. Obraz rejestrowany jest przez 12-megapikselową matrycę CMOS BSI potrafiącą zapisywać szybkie sekwencje wideo 480 kl/s. Podróżnicy będą zadowoleni z 7-krotnego zooma zaczynającego się od 28 milimetrów oraz filmowania w rozdzielczości Full HD.

Autor: Damian Bednarzak

4 Marzec 2011
Artykuł na: 23-28 minut


6. Podsumowanie

Marka Casio kojarzona jest z szybkostrzelnymi aparatami, które zapoczątkował udany model Casio EX-F1. Testowany kompakt nie ma aż tak oszałamiających osiągów, ale nadal wyróżnia się spośród aparatów konkurencji. W prawie pełnej rozdzielczości 10 megapikseli rejestruje sekwencje z szybkością 40 kl/s, a w niższych rozdzielczościach nawet 480 kl/s. Przy tym nowa matryca CMOS BSI o rozdzielczości 12 MP świetnie sprawdza się w fotografowaniu i nagrywaniu filmów Full HD. Zdjęcia charakteryzują się niskim poziomem szumu oraz wysoką szczegółowością w zakresie ISO 100-200.

Nowy kompakt Casio wyróżnia się także dobrym wykonaniem i atrakcyjnym wyglądem. Co prawda nie posiada dotykowego ekranu, ani pokręteł ułatwiających obsługę, ale dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu przycisków i pomysłowemu ich oprogramowaniu ergonomię aparatu oceniamy pozytywnie. Sam monitor posiada duże rozmiary 3 cali, co uprzyjemnia kadrowanie i przeglądanie zdjęć.

Obiektyw to także mocna strona EX-ZR10. Określają go takie parametry jak 7-krotny zoom optyczny o ekwiwalencie 28-196 mm oraz światło f/3-5.9 - co oznacza dużą uniwersalność aparatu, ale dosyć przeciętną jasność.

Kolejną zaletą małego Casio są przemyślane tryby pracy bazujące na szybkim wyzwalaniu migawki. Wyróżnić należy tryb zdjęć HDR, przesuwanej panoramy oraz redukcji poruszęń. Zaawansowani użytkownicy mogą być zawiedzeni brakiem trybu preselekcji przysłony oraz migawki, a także trybu w pełni manualnego.

Na dzisiejszy dzień aparat kosztuje około 1000 zl, co nie jest niską ceną. Z drugiej strony aparaty konkurencji jak Sony Cyber-Shot WX10 kosztują jeszcze więcej. Podsumowując, Casio Exilim EX-ZR10 jest interesującą propozycją wśród zaawansowanych kompaktów kieszonkowych.

+ nowoczesna matryca 12MP CMOS BSI
+ 7x zoom optyczny
+ 3-calowy monitor LCD
+ wydajna bateria
+ złącze HDMI
+ sekwencje o szybkości 480 kl/s
+ filmy Full HD z AF
+ nowoczesne tryby ekspozycji
+ bardzo dobra reprodukcja szczegółów na ISO 100-200
+ reprodukcja kolorów

- brak pokręteł sterującego
- brak trybów półautomatycznych i manualnego

Casio Exilim EX-ZR10 w swojej klasie uzyskał 65 %

 

 

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z6 III - pierwsze wrażenia
Nikon Z6 III - pierwsze wrażenia
Na polskiej premierze aparatu Nikon Z6 III mogliśmy wstępnie sprawdzić jego nowe możliwości. Przykładowe zdjęcia z nowego korpusu już opublikowaliśmy, teraz kilka wniosków na szybko.
20
Nikon Z6 III - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Z6 III - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowa matryca z szerokim zakresem ISO, wydajniejszy tryb seryjny i zaawansowany autofokus. To tylko niektóre nowości w zaprezentowanym wczoraj Nikonie Z6 III. Dziś mogliśmy już sprawdzić go w...
25
Panasonic Lumix S9 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Panasonic Lumix S9 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Lumix S9 to najtańsza z kompaktowych pełnych klatek skierowanych do vlogerów i hobbystów. Czy jednak aparat nie przypłaca tego funkcjonalnością? Oto jak nowy pełnoklatkowy korpus...
19
Powiązane artykuły