Casio Exilim EX-ZR10 - szybki test

Casio EX-ZR10 to niewielki kompakt o dosyć szerokich możliwościach. Obraz rejestrowany jest przez 12-megapikselową matrycę CMOS BSI potrafiącą zapisywać szybkie sekwencje wideo 480 kl/s. Podróżnicy będą zadowoleni z 7-krotnego zooma zaczynającego się od 28 milimetrów oraz filmowania w rozdzielczości Full HD.

Autor: Damian Bednarzak

4 Marzec 2011
Artykuł na: 23-28 minut


3. Ergonomia użytkowania, budowa i menu

Casio jest przykładem dobrze wykonanego aparatu. Solidna (choć wykonana ze sztucznych materiałów) obudowa oraz doskonałe spasowanie elementów odpowiadają za pozytywne pierwsze wrażenia. Docenić należy także regularną obudowę - z aparatu nic nie wystaje, więc nie będziemy mieli problemu z jego noszeniem. Design można określić jako klasyczną elegancję.

 

 


Na górnej ściance widzimy czarny spust migawki wraz z okalającym go pierścieniem zooma - według nas jest to najlepszy sposób na sterowanie ogniskową w kieszonkowych kompaktach. Włącznik On/Off jest miniaturowych rozmiarów, co nie ułatwia obsługi. Pozostałymi dwoma przyciskami są Auto, który jak sama nazwa mówi włącza tryb automatyczny oraz HS kryjący liczne tryby ekspozycji bazujące na szybkim wyzwalaniu migawki.


Casio został wyposażony w duży, 3-calowy monitor LCD i to on zajmuje większą część tylnej ścianki. Aparat nie umożliwia dotykowej obsługi, dlatego posiada tradycyjny nawigator, przycisk Menu, odtwarzania oraz nagrywania wideo. Miłym dodatkiem jest możliwość zaprogramowania funkcji przycisków lewy-prawy nawigatora np. na zmianę czułości ISO. Niestety w nowym Casio nie znajdziemy żadnego pokrętła sterującego.


Podczas kadrowana mamy do dyspozycji zarówno podstawowe informacje, zaawansowane z histogramem na żywo jak i linie trójpodziału pomagające w kadrowaniu.

tryb Live View


Matryca
Matryca wykona jest w nowoczesnej technologii CMOS BSI. Jej rozmiar to 1/2.3 cala, a rozdzielczość 12 megapikseli. Matryce CMOS BSI świetnie sprawdzają się w rejestracji szybkich sekwencji oraz filmowaniu w wysokich rozdzielczościach. Ponadto charakteryzują się niskim poziomem szumu na czułościach wykraczających poza standardowe ISO 100-200.

Monitor
Monitor LCD jest mocną stroną testowanego Casio. Duże rozmiary (3 cale) oraz przyzwoita rozdzielczość (460 tys. punktów) odpowiadają za przyjemne kadrowanie oraz przeglądanie wykonanych zdjęć i filmów. Podoba nam się także odwzorowanie barw przez wyświetlacz.

monitor LCD


Obiektyw
Obiektyw, jak na swoje dosyć niewielkie wymiary, posiada przyzwoite parametry. Co prawda światło obiektywu jest na przeciętnym poziomie: f/3-5.9, ale już zoom optyczny wygląda bardzo obiecująco. Zakres ogniskowych to 28-196 mm (7x), czyli do dyspozycji mamy zarówno w miarę szeroki kąt widzenia jak i tele. Aparatem możemy wykonać także zdjęcia makro - ostrość ustawiana jest już od 2 cm od przedniej soczewki.

maksymalny oraz minimalny wysuw obiektywu

 

 Jak widać na powyższych wycinkach, układ obiektyw-matryca charakteryzuje się rozdzielczością około 1800 LPH (na zdjęciach możemy odróżnić linie mniej więcej do poziomu 18).

Stabilizacja obrazu
Casio wyposażony jest w stabilizację obrazu działającą na zasadzie przesuwania matrycy. Producent nie informuje o skuteczności działania stabilizacji, według naszych spostrzeżeń jej skuteczność można ocenić na około 1-1,5 EV.

Pamięć i zasilanie
Casio dysponuje baterią o pojemności 1200 mAh, która wystarcza na wykonanie około 400 zdjęć. To bardzo dobry wynik jak na niewielki kompakt. Aparat zapisuje dane na kartach SD, w tym najnowszych SDXC. Wśród złącz znajdziemy tradycyjne USB/AV oraz HDMI.Menu
Podobnie jak w super szybkim EX-F1 menu podzielone jest na 3 zakładki. Zakładkę nagrywania, jakości oraz nastaw. EX-ZR10 jest dosyć prostym aparatem, toteż i pozycji w menu nie znajdziemy zbyt dużo.

menu główne


Najczęściej zmieniane ustawienia umiejscowiono w menu podręcznym, do którego dostajemy się przez wciśnięcie środkowego przycisku SET.

menu podręczne


Odtwarzanie zdjęć
Tryb odtwarzania również jest przyjazny i bardzo intuicyjny. Zmianę liczby wyświetlanych parametrów oraz histogramu dokonujemy przyciskiem DISP (górny nawigatora). Oczywiście możemy przeglądać także samo zdjęcie, bez zasłaniających je informacji. Natomiast do zestawu informacji dostajemy się przez przesunięcie pierścienia zooma.

tryb odtwarzania


Podsumowanie działu
Nowy Casio wyróżnia się zaawansowaną 12 MP matrycą CMOS BSI oraz obiektywem o 7-krotnym zoomie optycznym. Całość zamknięta jest w ładnej, solidnie zbudowanej obudowie. Obsługa aparatu nie nastręcza kłopotów, ale musimy pamiętać, że EX-ZR10 jest raczej prostym kompaktem nie posiadającym żadnych pokręteł sterujących.

+ nowoczesna matryca CMOS BSI
+ 7x zoom optyczny
+ 3-calowy monitor LCD
+ wydajna bateria
+ złącze HDMI

- brak pokręteł sterującego

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
9
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
38
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły