Panasonic Lumix LX5 - test, część 1

Panasonic Lumix LX5 jest następcą przełomowego modelu LX3, który jako pierwszy oferował zaawansowane funkcje fotograficzne połączone z jasnym, szerokokątnym obiektywem i niewielkimi gabarytami. Dzięki temu stał się ulubieńcem zawodowców i zaawansowanych amatorów, którzy nie w każdej sytuacji chcą ze sobą dźwigać lustrzankę.

Autor: Marcin Falana

10 Wrzesień 2010
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

W porównaniu do poprzednika, w modelu LX5 zmianie uległy najważniejsze elementy konstrukcji - obiektyw oraz matryca. Ten pierwszy został przeprojektowany i oferuje ogniskową 24-90 mm. W porównaniu z poprzednikiem rozszerzono zakres zooma w obszarze tele z 60 do 90 mm. Na szczęście obiektyw jest nadal jasny - oferuje na szerokim kącie przysłonę f/2.0 i na najdłuższej ogniskowej f/3.3. LX5 wyposażono także w nową, przeprojektowaną matrycę. Poza rejestracją zdjęć w formacie JPEG i RAW pozwala ona na filmowanie w rozdzielczości HD 720p w formacie AVCHD. Matryca współpracuje z nowym procesorem obrazu - Venus Full HD, który także ma mieć wpływ na poprawę jakości obrazu.

Z nowinek warto także wspomnieć o możliwości podłączenia wizjera elektronicznego DMW-LVF1 znanego z modelu GF1. W tym celu Panasonic wyposażył LX5 w specjalne złącze umieszczone na tylnej ściance pod gorącą stopką. Lumix LX5 oferuje także złącze HDMI, którego próżno było szukać w poprzedniku oraz obsługuje najnowszy standard kart SDXC. Zmianie uległ także kształt uchwytu i rozmieszczenie kilku elementów sterujących.

Najbliższą konkurencją dla Panasonika LX5 są Canon G11, Canon S90, Samsung EX1, Ricoh GR Digital III. Na rynku przyjdzie mu także powalczyć z tańszymi bezlusterkowcami jak Olympus E-PL1, Sony NEX-3 i NEX-5 czy Samsung NX10.

Ponieważ w nasze ręce trafił egzemplarz przedprodukcyjny publikujemy pierwszą część testu, w której opisujemy budowę i ergonomię. Na analizę zdjęć musimy poczekać do wersji finalnej. Bardziej niecierpliwi czytelnicy mogą ściągnąć pierwsze zdjęcia wykonane egzemplarzem przedprodukcyjnym - Panasonic Lumix FZ100 i LX5 - pierwsze zdjęcia przykładowe

Test został podzielony na następujące części:

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
20
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
40
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)