Interfejs i katalogowanie

Pliki RAW są pewnego rodzaju cyfrowym negatywem, który jest w stanie pomieścić znacznie więcej informacji niż jesteśmy w stanie przenieść na papier fotograficzny czy do pliku JPEG. Często RAW-y są tylko materiałem wyjściowym do osiągnięcia dużo ciekawszego efektu na zdjęciu końcowym. Właśnie dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kilku programom do obróbki właśnie tego formatu plików. W tym tygodniu zajmiemy się programem Lightroom 2.

Autor: Marcin Falana

6 Luty 2009
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

2. Interfejs i katalogowanie

Lightroom 2 oferuje 5 trybów pracy, które wybieramy z paska umieszczonego w prawym górnym rogu. Po uruchomieniu każdego z trybów do dyspozycji mamy różne narzędzia, które znajdują się na prawym i lewym panelu. Do wyboru mamy tryby:

  • Library
  • Develop
  • Slideshow
  • Print
  • Web
tryby działania
panele z narzędziami

Na dole pod zdjęciem widoczny jest pasek z miniaturami zdjęć z katalogu w którym pracujemy. Gdy najedziemy kursorem na konkretną miniaturkę widzimy nazwę pliku i większą miniaturkę w oknie Navigator.

pasek filmu

Podobnie jak inne programy Adobe także Lightroom 2 oferuje podstawowe skróty pozwalające na schowanie paneli z narzędziami (TAB) i udostępnienie większej przestrzeni roboczej na zdjęciu.

Tryb zarządzania plikami - Library

Po uruchomieniu aplikacji Lightroom 2 znajdujemy się w trybie Library, który jest odpowiedzialny za katalogowanie i importowanie zdjęć do programu. Na tym etapie możemy wgrać do programu zdjęcia lub całe katalogi, stworzyć kolekcję zdjęć, wprowadzić słowa kluczowe czy zaznaczyć zdjęcia gwiazdkami lub kolorami. Dodatkowo możemy przeglądać nasze zdjęcia korzystając z różnych metod wyszukiwania, np. ze względu na obiektyw czy aparat jaki używaliśmy. Oczywiście mamy też możliwość zmiany ilości wyświetlanych miniaturek i ich wielkości. Możemy też wyświetlić dwa zdjęcia sąsiadująco.

tryb Library, fot. Marta Sinior
fot. Marta Sinior

Użyteczną funkcją, która ułatwia wybór i pracę nad zdjęciem kryje się pod skrótem L (lights out) i pozwala na przyciemnienie, lub zgaszenie otoczenia naszego zdjęcia. Poza tym za pomocą przycisku TAB możemy schować okna z narzędziami. Natomiast za pomocą skrótu F uruchamiamy tryb pełnoekranowy.

funkcja lights out

Gdy już zaznajomimy się ze wszystkimi funkcjami trybu Library, okazuje się on bardzo intuicyjnym i przyjaznym dla użytkownika rozwiązaniem, które ułatwia poruszanie się po wielu katalogach z dużą ilością plików. Należy też zaznaczyć, że przeglądanie nawet dużej liczby plików nie spowalnia działania komputera.

Z lewej strony zdjęcia poza nawigatorem z miniaturką zdjęcia znajdują się zakładki pozwalające na dodawanie nowych katalogów, tworzenie kolekcji i zarządzanie nimi. Pod nimi umieszczono przyciski związane ze sposobem wyświetlania zdjęć.

Mamy także możliwość włączenia dodatkowego okna, które jest wyposażone w zakładki: Grid, Loupe, Compare i Survey. Pozwalają one na przeglądanie i porównywanie zdjęć. Jest to przydatne, gdy pracujemy na dwóch monitorach ale nie tylko.

drugie okno

Z prawej strony poza histogramem z podstawowymi danymi o ekspozycji, znajdziemy zakładkę Quick Develop, która pozwala na zmiany podstawowych parametrów. Kolejne dwie zakładki Keywording i Keyword List pomogą nam odnaleźć się w słowach kluczowych. Natomiast zakładka Metadata zawiera informację o pliku.

zakładki Quick Develop i Metadata

Pod zdjęciem znajduje się pasek narzędzi związanych z widokiem i tagami. Szybki dostęp do tego paska zapewnia skrót T. Jest on dostępny zarówno w trybie Library jak i Develop.

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Sling to rozbudowana i wytrzymała „nerka” przystosowana do przenoszenia również cięższego zestawu fotograficznego lub filmowego. Sprawdzamy jak taki koncept radzi sobie w praktyce.
39
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite to nowa, plasująca się w segmencie premium marka oświetleniowa, która za cel stawia sobie wszechstronność zastosowań. Możliwości nowych lamp przetestowaliśmy...
41
Szybki jak błyskawica SanDisk Professional SSD PRO-G40 - test dysku przenośnego
Szybki jak błyskawica SanDisk Professional SSD PRO-G40 - test dysku przenośnego
Mały, lekki i pancerny (IP 68), ale przede wszystkim zgodny również ze standardem Thunderbolt 3. Zdaniem producenta ma się to przekładać na nawet 3-krotnie szybsze transfery niż w przypadku...
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)