Adobe Lightroom 2 - koniec beta-testów

Koncern Adobe zakończył pracę nad drugą wersją programu Lightroom. To jedna z najpopularniejszych aplikacji do wywoływania RAW-ów. Użytkownicy mogli się dokładnie zapoznać z jej możliwościami, gdyż od kilku miesięcy w sieci dostępna była wersja beta Lightrooma 2. Najważniejsze zmiany dotyczą opcji lokalnej korekty obrazu, segregowania i wyszukiwania zdjęć oraz wsparcia 64-bitowych systemów.
Adobe Lightroom 2 to narzędzie umożliwiające zaawansowaną obróbkę plików RAW z aparatów cyfrowych i późniejsze zarządzanie zgromadzonymi zdjęciami. Pierwsza wersja, jak większość programów Adobe, zyskała wśród użytkowników ogromną popularność. Nic dziwnego, że z uwagą śledzili oni doniesienia o mającej nadejść dużej aktualizacji. Mieli ułatwione zadanie - od kilku miesięcy dostępna była publiczna wersja beta programu. Przedstawiciele Adobe podkreślają, że dzięki temu zgromadzili cenny materiał w postaci opinii zawodowców i zwykłych użytkowników, który pozwolił na dopracowanie programu w miejscach, które tego wymagały.


Najbardziej rzuca się w oczy rozbudowanie funkcji do lokalnych korekt obrazu. Służy do tego {ITL|Local Adjustment Brush, za pomocą którego użytkownik może precyzyjnie dostosować kolor, ekspozycję czy zakres tonalny bez wpływania na pozostałą część zdjęcia. Podobne funkcje spełnia też nowe narzędzie Graduated Filter. Zmiany "na życzenie" użytkowników to między innymi obsługa dwóch monitorów czy rozbudowany system oznaczania zdjęć słowami kluczowymi i system ich wyszukiwania. Według producenta program ma też być wyraźnie szybszy.

Adobe Lightroom 2 to pierwsza aplikacja firmy obsługująca 64-bitowe systemy Mac OS X 10.5 i Windows Vista. W dłuższej perspektywie czasu duże znaczenie będzie miał nowy pakiet SDK dla programistów, którzy dzięki niemu będą mogli tworzyć własne wtyczki do programu. Polska cena Adobe Lightroom 2 został ustalona poziomie 870 złotych.] Poniżej prezentujemy informację prasową przesłaną przez firmę Adobe:

San Jose, Kalifornia, 29 lipca 2008 - Firma Adobe poinformowała o wprowadzeniu na rynek oprogramowania Adobe Photoshop Lightroom 2 - zestawu narzędzi do obróbki, porządkowania 
i prezentowania dużych ilości fotografii cyfrowych. Lightroom 2 oferuje wiele nowości, takich jak obsługa dwóch monitorów, ulepszone funkcje miejscowej korekcji obrazu bez jego zniekształcania oraz łatwiejsze i bardziej precyzyjne możliwości wyszukiwania zdjęć. Lightroom 2 jest pierwszą aplikacją firmy Adobe, która obsługuje 64-bitowe systemy operacyjne Mac OS X 10.5 na komputerach Macintosh z procesorami Intel oraz 64-bitowe systemy Microsoft Windows Vista. Ma również rozszerzoną pamięć, co ułatwia przetwarzanie dużych fotografii.

"Program publicznego udostępnienia wersji beta oprogramowania Lightroom 2 pozwolił nam zgromadzić wiele wartościowych informacji i wskazówek od fotografów z całego świata. Na ich podstawie udoskonaliliśmy nasz produkt" - powiedział Tom Hogarty, kierownik ds. produktów odpowiedzialny za rozwiązania Lightroom i Camera Raw w firmie Adobe. "Uwzględniliśmy życzenia użytkowników i uzupełniliśmy oprogramowanie o funkcje, dzięki którym wykańczanie, wzbogacanie i prezentowanie fotografii stało się łatwiejsze i efektywniejsze".

Photoshop Lightroom 2: nowe funkcje i narzędzia

Oprogramowanie Lightroom 2 oferuje rozszerzony moduł biblioteki (Library), który usprawnia i przyspiesza przetwarzanie fotografii. Pasek filtra biblioteki (Library Filter Bar) ułatwia wizualne porządkowanie zdjęć na różnych dyskach twardych oraz ich późniejsze wyszukiwanie, a funkcja Suggested Keywords - inteligentne oznaczanie fotografii za pomocą słów kluczowych. Nowa funkcja obsługi dwóch monitorów pozwala na rozszerzenie przestrzeni roboczej oraz elastyczne edytowanie i organizowanie obrazów w sposób optymalizujący jej wykorzystanie.

Nowe narzędzie Local Adjustment Brush, dostępne w module Develop, umożliwia precyzyjne wykańczanie wybranych obszarów obrazu poprzez dokładne ustawienie koloru, ekspozycji i zakresu tonalnego bez wpływu na pozostałe obszary. W porównaniu z poprzednią wersją oprogramowania Lightroom zestaw narzędzi został poszerzony o stopniowany filtr Graduated Filter, który pozwala na bardziej kompleksową edycję fotografii poprzez regulację naświetlenia, jasności i/lub nasycenia. Użytkownicy wersji Lightroom 2 mogą też efektywniej drukować fotografie dzięki szybkiemu rozmieszczaniu zdjęć różnej wielkości na jednej lub kilku stronach, według elastycznych szablonów maksymalizujących wykorzystanie papieru i atramentu. Inteligentne algorytmy automatycznie ustawiają optymalną ostrość obrazu lub wydruku, co znacznie przyspiesza wykańczanie zdjęć. Programiści mogą dodatkowo rozszerzyć funkcje oprogramowania Lightroom za pomocą zestawów narzędzi programistycznych Web, Export i Metadata Software, dostępnych w serwisie Adobe Developer Connection pod adresem http://www.adobe.com/devnet/ .

Przełomowe innowacje w technologii RAW

Nowa technologia RAW oferuje elastyczne profile aparatów fotograficznych. Profile te są punktem wyjścia podczas przetwarzania plików RAW, ale każdy użytkownik stosuje inne, preferowane przez siebie ustawienia obrazu. Aby zminimalizować ryzyko przykrych niespodzianek, Adobe dostarcza użytkownikom profile domyślne, które dokładnie emulują efekty wizualne, do jakich są oni przyzwyczajeni na swoich aparatach. Ponadto każdy może utworzyć profil dokładnie dostosowany do swoich wymagań. Profile aparatów, które można stosować z oprogramowaniem Lightroom 2 i Camera Raw 4.5, są dostępne na stronie Adobe Labs (http://labs.adobe.com) wraz z edytorem DNG Profile Editor, który umożliwia tworzenie i testowanie własnych profili.
Moduł dodatkowy Adobe Camera Raw 4.5 i konwerter DNG Converter 4.5, które również można pobrać ze strony Adobe.com, obsługują ponad 190 modeli aparatów fotograficznych, w tym Olympus E 420 i E 520.

Ceny i dostępność
Oprogramowanie Adobe Photoshop Lightroom 2 jest już dostępne w sklepie internetowym Adobe Store pod adresem www.adobe.com/store w angielskiej, francuskiej i niemieckiej wersji językowej. Wymagania systemowe są następujące: system operacyjny Macintosh OSX 10.4, 10.5 i procesor PowerPC G4, G5 lub Intel o częstotliwości 1 GHz bądź system operacyjny Microsoft Windows XP SP2 lub Windows Vista Home Premium, Business, Ultimate lub Enterprise i procesor Intel Pentium 4, 1 GB pamięci RAM oraz ekran o rozdzielczości 1024x768. W Polsce oprogramowanie będzie kosztowało ok. 870 PLN netto i powinno być dostępne na początku września.

Więcej informacji o cechach produktów, zasadach aktualizacji, cenach i wersjach językowych produktu można znaleźć pod adresem www.adobe.com/products/photoshoplightroom/.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13