Plecak Vanguard Sedona 51 - test

Firma Vanguard stale powiększa swoją ofertę skierowaną do profesjonalnych fotografów. Nowa seria o nazwie Sedona to propozycja dla tych, którzy potrzebują plecaka do przenoszenia sprzętu fotograficznego podczas pieszych wędrówek w terenie lub intensywnych podróży w mieście. Sprawdźmy zatem, czy plecak Sedona 51 jest dobrym rozwiązaniem dla aktywnych fotografów.

Autor: Michał Chrzanowski

18 Grudzień 2014
Artykuł na: 9-16 minut

Wewnątrz

Plecak Sedona 51, jak na swoje gabaryty, jest naprawdę pakowny. Wnętrze posiada szary welurowy insert na sprzęt fotograficzny, który możemy kształtować i dostosowywać do własnych potrzeb. Jednak proponowana przez producenta konfiguracja wydaje się optymalna. W plecaku swobodnie zmieścimy profesjonalną lustrzankę z zamocowanym obiektywem zmiennoogniskowym. Dodatkowo, będziemy mogli zabrać ze sobą 3-4 obiektywy (głównie stałki), lampę błyskową oraz akcesoria takie jak baterie i kable.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Projektując plecak producent pomyślał również o dostępie do aparatu, dzięki któremu nie musimy nawet zdejmować plecaka. Wystarczy zapiąć pas biodrowy, zsunąć pasy naramienne i przekręcić plecak na przód ciała. Jednak przy tej czynności pamiętać należy o tym, aby zbyt mocno nie zapinać pasa biodrowego, gdyż możemy napotkać na trudności przy jego przekręcaniu. Oferowane rozwiązanie jest dosyć funkcjonalne, zwłaszcza w sytuacji, w której chcemy szybko zareagować i na przykład zmienić obiektyw lub wyciągnąć lampę błyskową.

Ponadto, w plecaku Sedona 51 możemy również zwiększyć powierzchnię przeznaczoną na sprzęt fotograficzny. Jednak aby tak się stało, będziemy musieli poświęcić miejsce w górnej komorze. W tym celu wystarczy wyciągnąć jedną z przekładek. Wtedy stworzy się “tunel”, w który włożymy obiektyw. Dzięki temu zabiegowi oraz lekkiej reorganizacji ścianek w głównej części plecaka swobodnie zmieścimy lustrzankę z gripem i długim zoomem na przykład 70-200 mm. Dodatkowo, w insercie pozostanie jeszcze miejsce na zapasowe body, 2-3 obiektywy stałoogniskowe oraz akcesoria.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Producent zaopatrzył plecak także w specjalną kieszeń, w którą swobodnie zmieści się laptop lub tablet (maksymalny rozmiar 13 cali). Dlatego też Sedona 51 wydaje się dobrą opcją dla osób, które cenią sobie stały dostęp do Internetu oraz możliwość szybkiego udostępniania zrobionych zdjęć. Niestety, dodatkowy sprzęt będziemy mogli schować jedynie z przodu plecaka, co nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Ponadto, dedykowana kieszeń nie posiada żadnych dodatkowych zabezpieczeń lub wzmocnień, dlatego też przenoszony sprzęt może być narażony na uszkodzenia. Podsumowując - dobrze, że w plecaku znalazło się miejsce na laptop lub tablet, ale szkoda, że producent nie pomyślał nad jakimkolwiek wyłożeniem ścianek. Zwłaszcza, że przecież plecak z założenia ma być wykorzystywany w trudnych warunkach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

W miejscu przeznaczonym na komputer przenośny umieszczono również dwie kieszonki z siatki ze ściągaczem, w które możemy schować na przykład dodatkową pamięć zewnętrzną lub zasilacz do laptopa.

Ponadto, w plecaku Sedona 51 nie znajdziemy niestety wielu wewnętrznych kieszeni. Są wprawdzie dostępne dwie (większa na laptopa lub tablet, mniejsza na górnej pokrywie plecaka), jednak jest to stanowczo za mało. Zabrakło przede wszystkim mniejszych kieszonek zapinanych na suwak lub rzepy, w których moglibyśmy schować na przykład karty pamięci lub drobne akcesoria. Szkoda, że w tym modelu zabrakło takich rozwiązań, przez co drobniejsze rzeczy będziemy musieli zostawiać luzem w głównej komorze lub wybrać którąś z większych kieszeni, co również nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem. Dlatego dajemy minusa dla projektantów firmy, że nie pomyśleli o dodatkowej przestrzeni na mniejsze akcesoria fotograficzne.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Czy ten stosunkowo mały plecak z wyjmowanym wkładem, to idealne rozwiązanie dla fotografów z podstawowym zestawem foto? Plecak fotograficzny Wandrd All-new Prvke 21 sprawdziliśmy podczas...
20
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
To pełnowymiarowy ale nadal kompaktowy i stosunkowo lekki karbonowy statyw o uniwersalnym zastosowaniu. Być może najlepszy w swojej klasie, choć mamy pewne zastrzeżenia. Oto nasze wnioski po...
38
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
W góry jeżdżę kilka razy w roku, ale przyznam się, że aparat nie zawsze mi towarzyszy. Mój plecak, mimo posiadania komory na aparat, nie zachęca mnie do sięgania po sprzęt w trakcie wędrówki....
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)