Quadralite LEDTuber: prosty sposób na ministudio dla vlogera

30 Sty 2018
Quadralite LEDTuber: prosty sposób na ministudio dla vlogera

„Obecnie zbudowanie małego studia do nagrywania filmów nie jest niczym trudnym“ - przekonuje Jakub Kaźmierczyk, fotograf, vloger i dziennikarz.

Światło - to ono definiuje obraz, zarówno ten statyczny, jak i ruchomy. Kiedy fotografujemy, czy filmujemy, możemy zdać się na światło dzienne, które daje najlepsze kolory, ale nie ukrywajmy - w naszej szerokości geograficznej, szczególnie zimą - jest go naprawdę niewiele. Poza tym światło dzienne bardzo mocno się zmienia w ciągu dnia - wystarczy, że chmura przysłoni słońce, a ilość światła drastycznie spada.

Z tym problemem borykają się szczególnie twórcy video, którym zależy na tym, żeby filmy były powtarzalne - niezależnie od pory dnia. Wtedy trzeba pomyśleć o sztucznym oświetleniu, a pierwsze co przychodzi na myśl, to energooszczędne świetlówki. Ich zaletą jest przede wszystkim niska cena, ale prócz tego, mają praktycznie same wady. Produkują światło niskiej jakości, a kolory nie są takie jak byśmy chcieli. Trudno je transportować bo mają delikatna szklaną konstrukcję. Gdy się rozbiją mieszkanie trzeba dokładnie wietrzyć i sprzątać (a wszystko przez to, że świetlówki zawierają opary rtęci).

Wykorzystując pomieszane źródła światła, które mamy w domu, uzyskujemy efekt brzydkich kolorów, a światła jest zdecydowanie za mało. (1/25s, f/2.8, ISO 800)

Vlogowanie - temat na czasie

Ale są też inne, zdecydowanie lepsze opcje na dobre oświetlenie foto-video do domowego studia. Jedną z nich jest zestaw Quadralite LEDTuber. Obecnie coraz więcej osób nagrywa vlogi. Nie ukrywam, że sam jestem jedną z nich i korzystam właśnie ze światła LED. Obecnie zbudowanie małego studia do nagrywania filmów nie jest niczym trudnym, ani kosztownym.

Zestaw Quadralite LEDTuber kosztuje zaledwie 545 zł, a w jego skład wchodzi wszystko to, co jest nam potrzebne: dwie żarówki LED o mocy odpowiadającej 750W lampy żarowej, dwie oprawki, dwie parasolki transparentne 85 cm i dwa statywy o wysokości 180 cm. Wszystko to dostarczane jest w zgrabnym, sztywnym pokrowcu. Przystępna cena w połączeniu z wysoką jakością światła i mobilnością sprawia, że ten zestaw to prawdziwe, vlogerskie must-have.

Ale jak to ustawić?

Do nagrywania vloga możesz wykorzystać oświetlenie symetryczne, gdzie lampy będą ustawione po dwóch stronach autora nagrań. Cienie na twarzy będą zminimalizowane, a filmowana osoba dobrze oświetlona.

To najbardziej klasyczne ustawienie lamp. Vloger jest równomiernie oświetlony, a parametry ekspozycji to 1/50s, f/2.8, ISO 200, czyli o 3EV więcej światła. A więcej światła to lepsza jakość filmu.

Drugim ustawieniem będzie oświetlenie postaci jedną lampą, natomiast druga może pracować jako oświetlenie tylne (kontrujące). Dzięki niemu zarysujemy krawędź sylwetki i podświetlimy włosy oraz tło. W obu sytuacjach, jeśli w tle masz np. resztę mieszkania, możesz zapalić zwykłą lampkę z cieplejszym oświetleniem. To doda trochę klimatu nagraniom.

O czym musisz pamiętać

  1. Ustaw ręcznie balans bieli w kamerze lub aparacie, a najlepiej skorzystaj z dedykowanego wzornika. Unikniesz przebarwień i zmieniającej się kolorystyki w trakcie nagrania.
  2. Lampy ustaw blisko - światło będzie bardziej miękkie i będzie go więcej. Będziesz mógł ustawić niższą czułość ISO, co podniesie jakość nagrań.
  3. Ustaw tryb manualny - dzięki temu unikniesz rozjaśniania i zaciemniania obrazu.
  4. Zablokuj ostrość - unikniesz rozostrzania się obrazu podczas nagrań.
  5. Zadbaj o dźwięk - podczas filmowania najlepiej sprawdzają się mikrofony krawatowe, dzięki którym dźwięk będzie czysty a dźwięki otoczenia zminimalizowane.

Jeśli nagrywasz vlogi, ale nie jesteś do końca zadowolony z efektów, zestaw Quadralite LEDTuber pozwoli wynieść Twoje filmy na wyższy poziom. Pamiętaj - posiadanie nawet najlepszych aparatów i kamer nie zagwarantuje najlepszych efektów dopóki nie zastosujesz dobrego oświetlenia. I w fotografii, i w filmie to światło gra pierwsze skrzypce. Quadralite LEDTuber to zestaw, który oferuje to, czego nie mieliśmy do tej pory na rynku - świetną jakość i dużą ilość światła, mobilność i rewelacyjnie skalkulowaną cenę.

Jakub Kaźmierczyk - fotograf, vloger i dziennikarz. Na co dzień realizuje liczne sesje zdjęciowe - nie straszne mu kulinaria, wnętrza czy zdjęcia biznesowe. Jest autorem licznych poradników o fotografii, jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników o postprodukcji zdjęć. Po pracy spełnia się w sesjach portretowych, kocha podróżować. Jest zakręcony na punkcie gadżetów technologicznych i uwielbia dobrą kuchnię. Twierdzi, że fotografia to najlepsze, czym można się zająć - w końcu łączy się pasję z pracą.

Partnerem publikacji jest firma Quadralite.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Konsumpcja, jako narzędzie kontroli społecznej na zdjęciach Clemensa Aschera
17 Sty 2019
"Modernist Lunchbreak” jest realizacją mojego większego pragnienia stworzenia równoległego świata. Podobnego do naszego, ale bardziej stylizowanego; świata, w którym uwypuklam pewne zjawiska - mówi nam o swoim projekcie austriacki fotograf.
0
Zobacz 25 zdjęć, które walczą o Nagrodę Publiczności konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018
16 Sty 2019
Miłośnicy fotografii przyrodniczej z całego świata mogą już oddawać głosy na swoją ulubioną fotografię konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018.
2
Oto dlaczego warto zaufać zawodowcom. Wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards
14 Sty 2019
Poznaliśmy wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards. Wyselekcjonowana galeria 50 zdjęć prezentuje to, co najlepsze w fotografii ślubnej: uchwycone emocje i wyczucie momentu. „Twoje zdjęcia powinny być równie nieustraszone jak Twoja miłość“ - zaznaczają organizatorzy Fearless Awards.
0
Opowiedzieć muzykę zdjęciami - rozmowa z Witkiem Orskim
9 Sty 2019
Dzięki technologicznemu partnerstwu BMW i Canon, powstały niezwykłe wizualizacje, ściśle współgrające z muzyką symfoniczną i prezentowane w najlepszych przestrzeniach koncertowych w Polsce. O genezę tego mariażu pytamy ich autora, Witka Orskiego.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!