Quadralite LEDTuber: prosty sposób na ministudio dla vlogera

Autor:

30 Styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut

„Obecnie zbudowanie małego studia do nagrywania filmów nie jest niczym trudnym“ - przekonuje Jakub Kaźmierczyk, fotograf, vloger i dziennikarz.

Światło - to ono definiuje obraz, zarówno ten statyczny, jak i ruchomy. Kiedy fotografujemy, czy filmujemy, możemy zdać się na światło dzienne, które daje najlepsze kolory, ale nie ukrywajmy - w naszej szerokości geograficznej, szczególnie zimą - jest go naprawdę niewiele. Poza tym światło dzienne bardzo mocno się zmienia w ciągu dnia - wystarczy, że chmura przysłoni słońce, a ilość światła drastycznie spada.

Z tym problemem borykają się szczególnie twórcy video, którym zależy na tym, żeby filmy były powtarzalne - niezależnie od pory dnia. Wtedy trzeba pomyśleć o sztucznym oświetleniu, a pierwsze co przychodzi na myśl, to energooszczędne świetlówki. Ich zaletą jest przede wszystkim niska cena, ale prócz tego, mają praktycznie same wady. Produkują światło niskiej jakości, a kolory nie są takie jak byśmy chcieli. Trudno je transportować bo mają delikatna szklaną konstrukcję. Gdy się rozbiją mieszkanie trzeba dokładnie wietrzyć i sprzątać (a wszystko przez to, że świetlówki zawierają opary rtęci).

Wykorzystując pomieszane źródła światła, które mamy w domu, uzyskujemy efekt brzydkich kolorów, a światła jest zdecydowanie za mało. (1/25s, f/2.8, ISO 800)

Vlogowanie - temat na czasie

Ale są też inne, zdecydowanie lepsze opcje na dobre oświetlenie foto-video do domowego studia. Jedną z nich jest zestaw Quadralite LEDTuber. Obecnie coraz więcej osób nagrywa vlogi. Nie ukrywam, że sam jestem jedną z nich i korzystam właśnie ze światła LED. Obecnie zbudowanie małego studia do nagrywania filmów nie jest niczym trudnym, ani kosztownym.

Zestaw Quadralite LEDTuber kosztuje zaledwie 545 zł, a w jego skład wchodzi wszystko to, co jest nam potrzebne: dwie żarówki LED o mocy odpowiadającej 750W lampy żarowej, dwie oprawki, dwie parasolki transparentne 85 cm i dwa statywy o wysokości 180 cm. Wszystko to dostarczane jest w zgrabnym, sztywnym pokrowcu. Przystępna cena w połączeniu z wysoką jakością światła i mobilnością sprawia, że ten zestaw to prawdziwe, vlogerskie must-have.

Ale jak to ustawić?

Do nagrywania vloga możesz wykorzystać oświetlenie symetryczne, gdzie lampy będą ustawione po dwóch stronach autora nagrań. Cienie na twarzy będą zminimalizowane, a filmowana osoba dobrze oświetlona.

To najbardziej klasyczne ustawienie lamp. Vloger jest równomiernie oświetlony, a parametry ekspozycji to 1/50s, f/2.8, ISO 200, czyli o 3EV więcej światła. A więcej światła to lepsza jakość filmu.

Drugim ustawieniem będzie oświetlenie postaci jedną lampą, natomiast druga może pracować jako oświetlenie tylne (kontrujące). Dzięki niemu zarysujemy krawędź sylwetki i podświetlimy włosy oraz tło. W obu sytuacjach, jeśli w tle masz np. resztę mieszkania, możesz zapalić zwykłą lampkę z cieplejszym oświetleniem. To doda trochę klimatu nagraniom.

O czym musisz pamiętać

  1. Ustaw ręcznie balans bieli w kamerze lub aparacie, a najlepiej skorzystaj z dedykowanego wzornika. Unikniesz przebarwień i zmieniającej się kolorystyki w trakcie nagrania.
  2. Lampy ustaw blisko - światło będzie bardziej miękkie i będzie go więcej. Będziesz mógł ustawić niższą czułość ISO, co podniesie jakość nagrań.
  3. Ustaw tryb manualny - dzięki temu unikniesz rozjaśniania i zaciemniania obrazu.
  4. Zablokuj ostrość - unikniesz rozostrzania się obrazu podczas nagrań.
  5. Zadbaj o dźwięk - podczas filmowania najlepiej sprawdzają się mikrofony krawatowe, dzięki którym dźwięk będzie czysty a dźwięki otoczenia zminimalizowane.

Jeśli nagrywasz vlogi, ale nie jesteś do końca zadowolony z efektów, zestaw Quadralite LEDTuber pozwoli wynieść Twoje filmy na wyższy poziom. Pamiętaj - posiadanie nawet najlepszych aparatów i kamer nie zagwarantuje najlepszych efektów dopóki nie zastosujesz dobrego oświetlenia. I w fotografii, i w filmie to światło gra pierwsze skrzypce. Quadralite LEDTuber to zestaw, który oferuje to, czego nie mieliśmy do tej pory na rynku - świetną jakość i dużą ilość światła, mobilność i rewelacyjnie skalkulowaną cenę.

Jakub Kaźmierczyk - fotograf, vloger i dziennikarz. Na co dzień realizuje liczne sesje zdjęciowe - nie straszne mu kulinaria, wnętrza czy zdjęcia biznesowe. Jest autorem licznych poradników o fotografii, jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników o postprodukcji zdjęć. Po pracy spełnia się w sesjach portretowych, kocha podróżować. Jest zakręcony na punkcie gadżetów technologicznych i uwielbia dobrą kuchnię. Twierdzi, że fotografia to najlepsze, czym można się zająć - w końcu łączy się pasję z pracą.

Partnerem publikacji jest firma Quadralite.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Przez niedomknięte drzwi. "North Korea" Tariqa Zaidiego [RECENZJA]
Przez niedomknięte drzwi. "North Korea" Tariqa Zaidiego [RECENZJA]
Korea Północna. Państwo totalitarne, zamknięte. Obce. Czy da się przekonująco opowiedzieć o nim, przybywając z zewnątrz? Brytyjczyk Tariq Zaidi, specjalista od tematów trudnych, podjął...
8
Nikon Z6 III i fotografia ptaków - raport z wyspy Kos
Nikon Z6 III i fotografia ptaków - raport z wyspy Kos
Trzecia generacja Nikona Z6 została udoskonalona praktyczne pod każdym względem. By sprawdzić, jak nowy korpus spisuje się w wymagającej fotografii ptaków, zabrałem go ze sobą na grecką wyspę...
43
Reno12 Pro 5G – co potrafi pierwszy „OPPO AI Phone”?
Reno12 Pro 5G – co potrafi pierwszy „OPPO AI Phone”?
OPPO Reno to linia modeli stylowych i niedrogich, ale technicznie zaawansowanych. To seria, która jako pierwsza otrzymuje nowe rozwiązania debiutujące we flagowcach, a mocną stroną jest zawsze...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)