Quadralite LEDTuber: prosty sposób na ministudio dla vlogera

30 Sty 2018
Quadralite LEDTuber: prosty sposób na ministudio dla vlogera

„Obecnie zbudowanie małego studia do nagrywania filmów nie jest niczym trudnym“ - przekonuje Jakub Kaźmierczyk, fotograf, vloger i dziennikarz.

Światło - to ono definiuje obraz, zarówno ten statyczny, jak i ruchomy. Kiedy fotografujemy, czy filmujemy, możemy zdać się na światło dzienne, które daje najlepsze kolory, ale nie ukrywajmy - w naszej szerokości geograficznej, szczególnie zimą - jest go naprawdę niewiele. Poza tym światło dzienne bardzo mocno się zmienia w ciągu dnia - wystarczy, że chmura przysłoni słońce, a ilość światła drastycznie spada.

Z tym problemem borykają się szczególnie twórcy video, którym zależy na tym, żeby filmy były powtarzalne - niezależnie od pory dnia. Wtedy trzeba pomyśleć o sztucznym oświetleniu, a pierwsze co przychodzi na myśl, to energooszczędne świetlówki. Ich zaletą jest przede wszystkim niska cena, ale prócz tego, mają praktycznie same wady. Produkują światło niskiej jakości, a kolory nie są takie jak byśmy chcieli. Trudno je transportować bo mają delikatna szklaną konstrukcję. Gdy się rozbiją mieszkanie trzeba dokładnie wietrzyć i sprzątać (a wszystko przez to, że świetlówki zawierają opary rtęci).

Wykorzystując pomieszane źródła światła, które mamy w domu, uzyskujemy efekt brzydkich kolorów, a światła jest zdecydowanie za mało. (1/25s, f/2.8, ISO 800)

Vlogowanie - temat na czasie

Ale są też inne, zdecydowanie lepsze opcje na dobre oświetlenie foto-video do domowego studia. Jedną z nich jest zestaw Quadralite LEDTuber. Obecnie coraz więcej osób nagrywa vlogi. Nie ukrywam, że sam jestem jedną z nich i korzystam właśnie ze światła LED. Obecnie zbudowanie małego studia do nagrywania filmów nie jest niczym trudnym, ani kosztownym.

Zestaw Quadralite LEDTuber kosztuje zaledwie 545 zł, a w jego skład wchodzi wszystko to, co jest nam potrzebne: dwie żarówki LED o mocy odpowiadającej 750W lampy żarowej, dwie oprawki, dwie parasolki transparentne 85 cm i dwa statywy o wysokości 180 cm. Wszystko to dostarczane jest w zgrabnym, sztywnym pokrowcu. Przystępna cena w połączeniu z wysoką jakością światła i mobilnością sprawia, że ten zestaw to prawdziwe, vlogerskie must-have.

Ale jak to ustawić?

Do nagrywania vloga możesz wykorzystać oświetlenie symetryczne, gdzie lampy będą ustawione po dwóch stronach autora nagrań. Cienie na twarzy będą zminimalizowane, a filmowana osoba dobrze oświetlona.

To najbardziej klasyczne ustawienie lamp. Vloger jest równomiernie oświetlony, a parametry ekspozycji to 1/50s, f/2.8, ISO 200, czyli o 3EV więcej światła. A więcej światła to lepsza jakość filmu.

Drugim ustawieniem będzie oświetlenie postaci jedną lampą, natomiast druga może pracować jako oświetlenie tylne (kontrujące). Dzięki niemu zarysujemy krawędź sylwetki i podświetlimy włosy oraz tło. W obu sytuacjach, jeśli w tle masz np. resztę mieszkania, możesz zapalić zwykłą lampkę z cieplejszym oświetleniem. To doda trochę klimatu nagraniom.

O czym musisz pamiętać

  1. Ustaw ręcznie balans bieli w kamerze lub aparacie, a najlepiej skorzystaj z dedykowanego wzornika. Unikniesz przebarwień i zmieniającej się kolorystyki w trakcie nagrania.
  2. Lampy ustaw blisko - światło będzie bardziej miękkie i będzie go więcej. Będziesz mógł ustawić niższą czułość ISO, co podniesie jakość nagrań.
  3. Ustaw tryb manualny - dzięki temu unikniesz rozjaśniania i zaciemniania obrazu.
  4. Zablokuj ostrość - unikniesz rozostrzania się obrazu podczas nagrań.
  5. Zadbaj o dźwięk - podczas filmowania najlepiej sprawdzają się mikrofony krawatowe, dzięki którym dźwięk będzie czysty a dźwięki otoczenia zminimalizowane.

Jeśli nagrywasz vlogi, ale nie jesteś do końca zadowolony z efektów, zestaw Quadralite LEDTuber pozwoli wynieść Twoje filmy na wyższy poziom. Pamiętaj - posiadanie nawet najlepszych aparatów i kamer nie zagwarantuje najlepszych efektów dopóki nie zastosujesz dobrego oświetlenia. I w fotografii, i w filmie to światło gra pierwsze skrzypce. Quadralite LEDTuber to zestaw, który oferuje to, czego nie mieliśmy do tej pory na rynku - świetną jakość i dużą ilość światła, mobilność i rewelacyjnie skalkulowaną cenę.

Jakub Kaźmierczyk - fotograf, vloger i dziennikarz. Na co dzień realizuje liczne sesje zdjęciowe - nie straszne mu kulinaria, wnętrza czy zdjęcia biznesowe. Jest autorem licznych poradników o fotografii, jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników o postprodukcji zdjęć. Po pracy spełnia się w sesjach portretowych, kocha podróżować. Jest zakręcony na punkcie gadżetów technologicznych i uwielbia dobrą kuchnię. Twierdzi, że fotografia to najlepsze, czym można się zająć - w końcu łączy się pasję z pracą.

Partnerem publikacji jest firma Quadralite.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
0
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
2