Neil Van Niekerk "Fotografia z lampą błyskową w praktyce" - recenzja

0

Autor: Patrycja Tuszyńska

20 Październik 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Nakładem wydawnictwa Galaktyka ukazał się poradnik "Fotografia z lampą błyskową w praktyce" autorstwa Neila Van Niekerka. Z książki dowiemy się m.in. jak prawidłowo korzystać z lamp błyskowych w plenerze i jak dopasowywać błysk do różnych warunków oświetleniowych.

Nowy poradnik Galaktyki skierowany jest głównie do fotografów chcących pogłębić swoją wiedzę na temat zastosowania lamp błyskowych w praktyce. Znajdziemy w nim mnóstwo przydatnych informacji dotyczących sprzętu i jego ustawień, komponowania kadru i modyfikacji światła zastanego błyskiem.

Książka została podzielona na 10 rozdziałów. Na początku dowiemy się wszystkiego o lampach błyskowych i potrzebnych akcesoriach. W pierwszym rozdziale znajdziemy zatem informacje, nie tylko o samych fleszach, ale też o statywach oświetleniowych, wyzwalaczach radiowych i fotocelach, zasilaczach lamp oraz softboksach i parasolkach. Nauczymy się też odpowiednio je stosować. Dowiemy się wiele o technologii błysku i o synchronizacji lampy z aparatem, a także pracy w trybie TTL i manualnym.

Kolejne rozdziały wypełnione są po brzegi informacjami na temat fotografowania w plenerze. Dowiemy się, nie tylko jak kontrolować warunki, w których przyszło nam pracować i dopasowywać do nich ustawienia sprzętu, ale też jak sprytnie wykorzystywać zastane światło (jak ostre światło słoneczne czy żarowe). Dowiemy się jak mierzyć światło i jaką siłę błysku, oraz końcówki modyfikujące światło, zastosować. Każde zagadnienie jest oczywiście zilustrowane odpowiednim przykładem - czy to histogramem, czy też zdjęciem. Poznamy także korzystne ustawienia lamp względem fotografowanych obiektów, a także położenie samego siebie względem całości - czyli garść wiadomości o tym, jak odpowiednio skomponować kadr. Całość zwieńczona jest rozdziałem o przykładowych sesjach fotograficznych i ich realizacji - sesjach ślubnych, fotografii mody, portretowaniu artystów ulicznych itp.

Zdecydowanie najmocniejszą stroną poradnika są zdjęcia. Fotografie zaprezentowane w książce może nie urzekają swoim stylem czy treścią, jednak stanowią bardzo solidną ilustrację omawianych w poradniku technik oświetleniowych. Przy każdym przykładzie nie znajdziemy pojedynczych zdjęć, lecz ich całe serie - w ten sposób nie tylko dowiemy się jak powinno wyglądać prawidłowe oświetlenie w danej sytuacji, ale też jak fotografowany obiekt wygląda w świetle zastanym i jakich błędów oświetleniowych powinniśmy unikać. Dodatkowo każda fotografia jest precyzyjnie podpisana jakie parametry lampy i aparatu zostały zastosowane, a także jakie było położenie światła względem modela.

Książka, mimo, że nie jest skierowana do początkujących fotografów, stanowi kopalnię wiedzy dla każdego fotografującego. Jest po brzegi wypełniona praktycznymi radami i fotografiami. Co więcej, napisana jest bardzo przystępnym językiem. Na pewno stanowi pozycję obowiązkową dla portrecistów i fotografów mody.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS – wszechstronny tele-master w rękach użytkowników Sony E
Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS – wszechstronny tele-master w rękach użytkowników Sony E
Ten poręczny super zoom, zapracował już na swoją reputację w wersji lustrzankowej. Czy równie dobrze wypada w tandemie z korpusami Sony A? Zapytaliśmy o to praktyków – specjalistów w swoich...
80
2
William Eggleston "POLAROID  SX-70" -  nowa książka prekursora barwnej fotografii [recenzja]
William Eggleston "POLAROID SX-70" - nowa książka prekursora barwnej fotografii [recenzja]
Pierwsza książka prezentująca zdjęcia natychmiastowe Egglestona to faksymile oryginalnego albumu stworzonego ręcznie przez samego artystę
60
1
Joel Meyerowitz, czyli jak zostać wielkim fotografem w dwudziestu krokach
Joel Meyerowitz, czyli jak zostać wielkim fotografem w dwudziestu krokach
Karate Kid miał pana Miyagi, Luke Skywalker mistrza Yodę, a my mamy Joela Meyerowitza. W swojej nowej książce energetyczny 82-letni staruszek nauczy nas, jak zostać wielkim fotografem. Albo...
165
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)